Microsoft przestrzega przed podróbkami

Strona główna Aktualności

O autorze

Polski oddział Microsoft za pośrednictwem swojego centrum prasowego wydał oświadczenie, w którym przestrzega przed bardzo dobrze podrobionym oprogramowaniem, jakie ostatnio pojawiło się na naszym rynku. Oprogramowanie to licencje typu OEM na system Windows XP (w tym pakiety dedykowane dla konkretnych komputerów, np. Dell czy Fujitsu-Siemens), pakiet Office, a nawet Windows 98 SE.

Na ryzyko zakupu podrobionych licencji najbardziej narażeni są klienci korzystający z serwisów aukcyjnych. Microsoft przypomina, że zestaw z systemem dedykowanym dla komputerów konkretnych marek powinien zawierać nośnik, certyfikat autentyczności oraz instrukcję użytkownika, a informacja o przypisanej marce powinna być widoczna na wszystkich tych elementach. Należy zwrócić szczególną uwagę na stan, w jakim znajduje się naklejka z kluczem produktu. Jeśli nie jest ona przyklejona do instrukcji albo nosi widoczne ślady przeklejania lub innych manipulacji, może to być podstawa do uznania zestawu za podrobiony. Należy również pamiętać, że system dedykowany dla konkretnego modelu komputera może działać nieprawidłowo po instalacji na innym komputerze.

Warto przy okazji wspomnieć o Usłudze Identyfikacji Produktu, która działa w polskim oddziale Microsoft. Umożliwia ona bezpłatne poddanie ekspertyzie każdego zakupionego produktu Microsoft (poza zestawami OEM dla komputerów konkretnych marek). Wystarczy, że użytkownik prześle kompletny zakupiony zestaw wraz z dowodem zakupu, a jeśli ekspertyza potwierdzi, że jest to podróbka, Microsoft odeśle użytkownikowi jedną legalną kopię produktu.

© dobreprogramy