Microsoft w trosce o miejsce na dysku skraca czas na powrót do poprzednich wersji Windowsa 10

Strona główna Aktualności

O autorze

Czas palić za sobą mosty i śmiało wkroczyć w nową, wspaniałą przyszłość Windowsa-jako-usługi! Nie ma w tym żadnej emfazy, to oficjalna, choć niewypowiedziana polityka Microsoftu, który wraz z wydaniem Anniversary Update zmienił reguły cofnięcia się po aktualizacji do poprzednich wersji systemu. Do tej pory mieliśmy na to 30 dni. Teraz czasu na wybrzydzanie będzie znacznie mniej.

W okresie obowiązywania oferty darmowego uaktualnienia dla Windowsa 7/8.1 firma z Redmond dawała użytkownikom miesiąc na zmianę zdania; gdyby nie byli zadowoleni z działania nowego systemu, mogli w miarę prosto przywrócić poprzednią wersję. Podobnie sytuacja wyglądała dla otrzymujących kolejne kompilacje członków programu Windows Insider – tak, że gdyby napotkali problemy z nową wersją, nie byliby skazani na niestabilnie działający system.

Wraz z Anniversary Update czas na cofnięcie się został skrócony do 10 dni. Odkrył to Richard Hay z serwisu WinSuperSite, klikając w ustawieniach systemu – w panelu Aktualizacja i zabezpieczenia > Odzyskiwanie, opcja Wróć do poprzedniej kompilacji działa tylko wtedy, jeśli od czasu ostatniej aktualizacji minęło mniej niż 10 dni.

Co prawda my zaktualizowaliśmy Windowsa 10 dopiero przedwczoraj, ale chwila z ustawieniami maszyny wirtualnej pozwoliła przekonać system, że mamy już wrzesień. I faktycznie – opcja powrotu do poprzedniej kompilacji przestała być dostępna.

Rzecznik Microsoftu potwierdził oficjalnie tę zmianę. Stwierdził, że z badań prowadzonych na użytkownikach wynika, że większość wraca do poprzedniej wersji Windowsa w ciągu pierwszych dni po aktualizacji. W związku z tym okres możliwości cofnięcia aktualizacji skrócono do 10 dni, aby uwolnić miejsce na dysku zajmowane przez poprzednie kopie.

To miłe ze strony Microsoftu, że troszczy się o ilość miejsca na dysku, nawet u tych, którzy korzystają z terabajtowych RAID-ów, niemniej jednak po raz kolejny pokazuje, że w kwestii kontroli nad swoim systemem operacyjnym, w Windowsie 10 będziemy mieli z wydania na wydanie coraz mniej do powiedzenia.

© dobreprogramy