reklama

Microsoft zamierza wspierać HTML 5

Strona główna Aktualności

O autorze

Twórca przeglądarki Internet Explorer powoli zmienia swoje podejście do kwestii zgodności ze standardami. Na forum organizacji W3C zajmującej się ustanawianiem standardów pisania stron WWW pojawił się wpis Adriana Batemana, dyrektora programu Internet Explorer, który zakomunikował gotowość swojego zespołu do wdrażania obsługi HTML 5 do IE.

Choć Internet Explorer 8 wspiera część funkcji dostępnych w najnowszej specyfikacji hipertekstowego języka znaczników (takich jak DOM Store, Cross Document Messaging, Cross Domain Messaging czy Ajax Navigation), sporo zostało jeszcze do zrobienia. Kwestią otwartą pozostaje obsługa znaczników audio i video oraz szeregu innych nowości wprowadzonych do HTML 5. Szef IE stwierdził, że przy planowaniu dalszego rozwoju przeglądarki jego zespół będzie aktywnie śledził najnowszą specyfikację HTML i wkrótce publicznie przedstawi wnioski z własnych analiz oraz podda je publicznej dyskusji. Możemy się więc spodziewać, że kolejne wersje IE zaoferują bardziej kompletne wsparcie dla nowości oferowanych przez HTML 5.

Warto odnotować, że nad wdrażaniem HTML 5 pracuje Mozilla, Opera, Google i Apple, toteż działania Microsoftu są niczym innym jak tylko próbą nadrobienia zaległości, jakie Internet Explorer nazbierał wobec swoich konkurentów. O tym, że Microsoft bardzo niechętnie godzi się na akceptowanie ogólnoświatowych standardów, może świadczyć wypowiedź Amy Barzdukas, głównej dyrektor Internet Explorer, która w udzielonym w lipcu wywiadzie powiedziała, że w niektórych przypadkach może być za wcześnie, by wdrażać wsparcie dla standardów, które nie są jeszcze w pełni ukończone. Barzdukas odniosła się w ten sposób do faktu, że specyfikacja HTML 5 nie jest jeszcze zamknięta, jednak nie przeszkadza to konkurentom IE oferować coraz bardziej kompletnego wsparcia dla tego standardu.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić