Microsoft zapłaci ponad 0,5 mld USD odszkodowania ?

Strona główna Aktualności

O autorze

Opracowując przeglądarkę Internet Explorer Microsoft naruszył prawa patentowe innej spółki - orzekł we wtorek sąd federalny w Chicago i nakazał koncernowi z Redmond wypłatę 521 mln dol. odszkodowania.

To mniej niż połowa kwoty, jakiej domagała się spółka Eolas Technologies, która złożyła pozew przeciwko Microsoftowi jeszcze w 1999 r. Eolas domagał się 3,5 dol. za każdą z 354 mln kopii systemu Windows (do którego dołączany jest Explorer), jakie sprzedo od listopada 1998 r. do września 2001 r. - w sumie ponad 1,2 mld dol. Sędzia zasądził odszkodowanie w wysokości 1,47 dol. za kopię.

Przedmiotem sporu jest technologia, która pozwala użytkownikom na dostęp do interaktywnych aplikacji zintegrowanych z przeglądarką (tzw. plug-in'ów) poprzez kliknięcie na element strony internetowej.

"Jesteśmy rozczarowani werdyktem. Planujemy apelację. Fakty są po naszej stronie" - powiedziała Stacy Drake, rzecznik Microsoftu. Koncern podkreśla, że w swojej przeglądarce wykorzystał własną technologię, która powstałą przed opatentowaniem produktu Eolas. Według prawników Microsoftu nie wszystkie technologie, działające podobnie są tworzone w ten sam sposób.

Po ogłoszeniu wyroku Eolas złożył wniosek o uwzględnienie w wysokości odszkodowania kopii Windows sprzedanych w latach 2001-03. Microsoft z kolei domaga się unieważnienia patentu Eolasa. Prawnicy koncernu uważają, że w momencie składania wniosku patentowego zarząd spółki był świadomy istnienia podobnej technologii.

Odskodowanie ma zasilić konto Eolasa i uniwersytetu kalifornijskiego w San Francisco, gdzie powstało oprogramowanie.

© dobreprogramy
s