Trolle patentowe mają się dobrze, Samsung za Bluetootha zapłaci 15 mln dolarów

Trolle patentowe mają się dobrze, Samsung za Bluetootha zapłaci 15 mln dolarów

19.02.2015 12:51, aktual.: 19.02.2015 13:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W sądzie miasta Marshall w Teksasie zapadł właśnie wyrok w sprawie naruszenia przez firmę Samsung patentu należącego do Rembrandt IP. Obejmuje on stworzoną przez Gordona Bremera technikę komunikowania się urządzeń, która według prawników Rembrandt IP do złudzenia przypomina Bluetooth. Biorąc pod uwagę, że standard ten został zastosowany w milionach wyprodukowanych przez koreańską korporację urządzeń, Samsung został zobowiązany do zapłacenia ponad 15 milionów dolarów.

Trzecią podpowiedzią, jaką można otrzymać od wyszukiwarki Google po wpisaniu frazy Rembrandt IP, jest Rembrandt IP patent troll. Spółka zarabia bowiem w bardzo specyficzny sposób, co widoczne jest także na przykładzie roszczeń wobec Samsunga. Gordon Bremer podaje się za naukowca posiadającego w Stanach Zjednoczonych około stu zarejestrowanych patentów. W związku z tym, że żaden z nich nie wzbudził większego zainteresowanie firm, które mogłyby je wykorzystać na masową skalę, prawa do nich zakupiła firma Rembrandt IP, która w jednym z wynalazków zauważyła podobieństwo do standardu Bluetooth. Całej sytuacji niedorzeczności dodaje fakt, że sam Bremer przyznaje, że z wynalezieniem Bluetooth nie ma nic wspólnego, i że z jego specyfikacją zapoznał się pierwszy raz w 2007 roku, kiedy ten standard miał już ugruntowaną pozycję rynkową. Wynaleziony został natomiast w 1994 przez szwedzką firmę Ericsson.

Obraz

Bremer jest zatrudniony w Rembrandt IP jako konsultant (w domyśle maszynka do tworzenia patentów, z których firma może robić użytek finansowy w sądzie), który w 1997 roku pracował nad kompatybilnością różnych typów modemów, przy okazji czego zarejestrował kilka kolejnych patentów. Później, podczas lektury specyfikacji Bluetooth, doznał olśnienia i zwrócił się do swoich pracodawców o podjęcie odpowiednich kroków. Ci wytoczyli sprawę firmie Samsung i wygrali ją, przez co Koreańczycy muszą zapłacić Rembrandt IP 15,7 mln dolarów. 2,5% tej kwoty wyląduje na koncie Gordona Bremera.

Duże znaczenie dla sprawy miało też miejsce rozprawy. W stanie Teksas, a w szczególności w mieście Marshall, sąd posiada duże doświadczenie w orzekaniu winy w naruszeniu patentów. Problem w tym, że wyroki są najczęściej korzystne dla firm będących patentowymi trollami, które upatrzyły sobie Stan Samotnej Gwiazdy jako idealnie miejsce dla swojej działalności. Mogłoby się wydawać, że Samsung odpowiednio zabezpieczył się na takie ewentualności sponsorując w Marshall szereg imprez kulturalnych, jednak na Wysokim Sądzie nie zrobiło to większego wrażenia.

Nie jest jasne dlaczego zarzuty wymierzono akurat przeciw Samsungowi, Bluetooth jest standardem stosowanym powszechnie przez większość producentów urządzeń mobilnych czy laptopów. W aktach sprawy mowa także o firmie Blackberry, można zatem zakładać, że patentowa krucjata Rembrandt IP nie zakończy się na koreańskiej korporacji.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (13)
Zobacz także