Microsoft zaprzecza istnieniu luki w Windows Vista

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma produkująca oprogramowanie antywirusowe Sophos opublikowała raport, w którym zauważa, że system Windows Vista jest podatny na problemy odkryte jeszcze w 2004 roku. Chodzi tu o zagrożenie ze strony wirusów o nazwie Stratio-Zip, Netsky-D i MyDoom-O. Sophos twierdzi, że dzięki luce w zabezpieczeniach systemu powyższy złośliwy kod może zostać wykonany na komputerze użytkownika pomimo, że od jego odkrycia minęły już dwa lata.

Microsoft po zbadaniu sprawy odpowiada jednak, że w celu pomyślnego przeprowadzenia ataku konieczne jest zastosowanie socjotechniki i przekonanie użytkownika, aby ten dobrowolnie uruchomił szkodliwy plik. Z tego względu korporacja nie rozpatruje problemu jako luki zabezpieczeń. Dodaje, że Windows Vista dodatkowo chroni użytkownika za pomocą funkcji blokowania załączników w Windows Mail oraz, co najważniejsze, nowego trybu pracy z obniżonymi przywilejami - User Account Control.

Jeśli użytkownik przebrnie przez liczne okna dialogowe i ostrzeżenia, ale ostatecznie uruchomi złośliwy program to małym zaskoczeniem jest, że ten wyrządzi szkody... - tak sprawę skomentował Stephen Toulouse, senior product manager w dziale Microsoft odpowiedzialnym za bezpieczeństwo. Nie jest temu winna żadna "luka" - dodaje. Jednocześnie Toulouse podkreślił, że w dzisiejszych czasach system operacyjny przed uruchomieniem danego programu ma nikłe szanse na zdecydowanie o ewentualnej szkodliwości aplikacji. Dlatego cały czas zalecamy używanie programów antywirusowych, nawet w Windows Vista.

© dobreprogramy
s