Minecraft na Windows ruszy bez konieczności instalowania Javy

Strona główna Aktualności

O autorze

Minecraft jest prawdopodobnie najpopularniejszą na świecie grą napisaną w Javie – w jego otwartym świecie zabawia się już ponad 100 milionów zarejestrowanych użytkowników. Ilu z nich tylko dla Minecrafta pobrało i zainstalowało oficjalną wersję środowiska uruchomieniowego Javy – tego chyba nikt nie wie. Należący do Microsoftu producent Minecrafta, studio Mojang, zdecydował się grającym na Windows ułatwić życie i oszczędzić im konieczności wchodzenia w bliższy kontakt z oprogramowaniem Oracle'a.

O pracach nad nowym launcherem Minecrafta usłyszeliśmy po raz pierwszy dwa miesiące temu. Wtedy deweloper Dinnerbone zaprosił społeczność Reddita do przyłączenia się do jego testów. Nowy launcher miał wyeliminować m.in. biały ekran ładowania, lepiej radzić sobie z awariami, i co najciekawsze, nie potrzebować wcześniejszej instalacji Javy.

Gra oczywiście nie została przepisana na Windows, to wciąż aplikacja uruchamiana w JRE. Jednak nowy launcher wbudowuje środowisko uruchomieniowe w plik uruchamialny z Minecraftem. W ten sposób użytkownicy nie otrzymują niczego, co byłoby im zbędne, na czele z problematyczną z perspektywy bezpieczeństwa wtyczką Javy.

Korzystający z nowego launchera mogą też mieć pewność, że otrzymają najbardziej dla siebie optymalne środowisko. Duża część graczy korzysta bowiem na 64-bitowych systemach z 32-bitowej Javy, nie mając specjalnie pojęcia, o co z tymi wersjami Java JRE w ogóle chodzi. Dinnerbone zapewnia, że w wielu scenariuszach wersja 64-bitowa sprawdza się znacznie lepiej, niż domyślnie oferowana przez Oracle 32-bitowa – i taką właśnie otrzymają.

Tak samo nowy launcher zadba o regularną aktualizację JRE, w szczególności pozwoli na upowszechnienie Javy 8, do dziś używanej przez niewielki odsetek graczy. Według Dinnerbone'a zmiany wprowadzone w Javie 8 zwiększają wydajność zarówno grafiki jak i innych mechanizmów gry.

Póki co nowy launcher dostępny jest tylko na Windows (pobrać go możecie z naszej bazy oprogramowania), ale w ciągu kilku najbliższych miesięcy powinna pojawić się też wersja na OS X. O wersji na Linuksa nic raczej nie słychać, ale tam nie powinno być to problemem – efektywny system zarządzania pakietami w większości linuksowych dystrybucji sprawia, że ich użytkownicy korzystają z najnowszych, zgodnych z systemem wersji JRE.

© dobreprogramy
s