Multimedialne Ubuntu

Strona główna Aktualności

O autorze

Dzisiaj ukazało się pierwsze wydanie dystrybucji Ubuntu Studio, przeznaczonej dla osób profesjonalnie i hobbistycznie zajmujących się obróbką filmów, grafiki i muzyki.

System bazuje na najnowszym wydaniu Ubuntu, rozszerzonym o bogaty zestaw wartościowych aplikacji do obróbki multimediów. Znajdziemy w nim między innymi aplikacje takie jak GIMP, Inkscape Blender dla grafików, PiTiVi, Kino i Cinepaint do obróbki wideo oraz rozbudowany wielościeżkowy edytor muzyki Ardour.

Większość tych aplikacji jest dostępnych w standardowych repozytoriach Ubuntu, ale twórcy Ubuntu Studio poszli jeszcze dalej i przygotowali na przykład specjalne jądro zoptymalizowane do obróbki muzyki. Minimalizuje ono opóźnienia przy przetwarzaniu dźwięku, a do czasu wydania kolejnego Ubuntu ma być stworzone jądro działające w trybie czasu rzeczywistego.

System posiada także domyślnie zainstalowany zestaw najpotrzebniejszych kodeków oraz specjalnie przygotowany schemat graficzny. Więcej informacji na temat Ubuntu Studio na stronie twórców.

© dobreprogramy