„Stary, nowy” Unity 7 w Ubuntu 14.04 LTS

„Stary, nowy” Unity 7 w Ubuntu 14.04 LTS

„Stary, nowy” Unity 7 w Ubuntu 14.04 LTS
Redakcja
19.02.2014 11:28, aktualizacja: 24.02.2014 09:16

Wśród wielu dystrybucji systemu Linux kilka wyróżnia się z powodu rozwiązań jakie stosuje, lub też po prostu dużej popularności. Bez wątpienia do ich grona można zaliczyć Ubuntu i jego odmiany, które idzie własną ścieżką, choć nie każdemu przypada do gustu. Niedawne decyzje dotyczące przejścia na systemd w Debianie 8 spowodowały, że również Canonical postanowił zrezygnować z własnego rozwiązania jakim jest upstart. Nie zobaczymy go jednak w zbliżającym się Ubuntu 14.04, podobnie jak nie zobaczymy w nim nowego serwera wyświetlania Mir. Mimo wszystko nowa edycja wprowadza pewne zmiany.

Obraz

Wiadomo, że w nadchodzącym wydaniu LTS na pewno nie doczekamy się nowego Unity 8. Ten jest projektowany z myślą o Ubuntu Touch i definitywnie nie nadaje się jeszcze do wydania, które ma cechować się większą stabilnością, a także długim wsparciem technicznym. W wersji tej zostaje więc Unity 7 znane już z dostępnego obecnie Ubuntu 13.10. Nie oznacza to jednak, że nie zostaną w nim wprowadzone żadne zmiany, wręcz przeciwnie. Jedną z ważniejszych jest wprowadzenie Unity Control Center zamiast stosowanego do tej pory GNOME Control Center. Jak na razie jest to jedynie zmiana bardzo kosmetyczna, bo wizualnie oba twory w niczym się nie różnią, ale skoro Canonical zdecydował się na taki krok to możliwe, że w przyszłości czy nawet jeszcze do premiery znajdziemy tam zupełnie nowe opcje. Niewielką zmianą jest wprowadzenie nowego skrótu klawiaturowego do blokowania komputera. Wzorem systemów Windows użyto kombinacji Super (windows key) + literka L. Spośród innych zmian należy także wymienić dosyć niewielkie w działaniu samego interfejsu: włączone rozmycie w listach szybkiego wybierania i podpowiedziach, a także wsparcie wielu monitorów w EMConverter.

Zmian jest oczywiście jeszcze więcej, ze wszystkimi z nich zapoznać możemy się w ramach oficjalnej listy zmian. Przypomnijmy: Ubuntu 14.04 LTS zadebiutuje już 17 kwietnia. Wydanie LTS będzie posiadało przedłużone wsparcie techniczne świadczone aż do kwietnia 2019 roku. Zachęcamy do wypróbowania wersji testowej, lub jeśli wolicie system stabilny, skorzystanie z wersji 13.10 (ta posiada wsparcie techniczne do lipca).

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (134)