Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Kłopotodstrzał – Zapominalskie „Uruchom” w Windows 10

W ten sposób oto powstaje kolejna (miejmy nadzieję nieco bardziej „stała”) seria na moim blogu. Na pierwszy odstrzał wezmę dość prosty kłopot z Windows 10, którego rozwiązanie spowodowało u mnie reakcję znaną z sagi Star Trek:

Personalizacja

Felietonizacja poradnika (pomiń, jeśli szukasz jedynie rozwiązania)

Wszystko zaczęło się od powyższego, już dość mocno oklepanego słowa. Kiedyś, dawien dawno, personalizacja np. Windowsa 95 czy 98 polegała na zmianie kolorów elementów interfejsu i tapety. Z czasem pojawiały się kolejne aplikacje służące do coraz głębszej ingerencji w system i jego zachowania, w tym np. planowanie zadań typu czyszczenie ikonek na pulpicie / przenoszenie zdjęć z pulpitu do obrazu (w odrobinę bardziej przystępny sposób niż przez wbudowany w Windows harmonogram) itp.

Sporo zmian nastąpiło w dojrzałym wieku Windowsa XP, gdy zaczynały wypływać pierwsze snapshoty Longhorna – szalenie obiecującej pre-alphy niesławnej Visty. Z tamtego okresu pamiętam ogromny boom na aplikacje zmieniające zachowanie komputera, wprowadzające pozorną przeźroczystość, czy nawet przenoszące pulpit do środowiska 3D. Ogromny przełom przyniosły – przynajmniej dla mnie – nowe możliwości środowisk linuxowych. Pierwotnie za personalizację uznawałem takie bajery jak dostosowanie wyglądu pulpitu, czy efekciarskie przejścia między jego wirtualnymi instancjami. Ostatecznie, po poznaniu możliwości modularnego dostosowania OSa do własnych potrzeb rodem z projektów takich jak Slackware czy Arch Linux, dziś wydaje mi się, że rozumiem pełnię znaczenia tego słowa. I nie ukrywajmy: natywna personalizacja Windowsa, choć wydaje się rozbudowana, jest pełna dziwacznych powiązań i szalenie upośledzona.

Windows 10 (rozpoczęcie opisu problemu)

Windows 10 zawiera dwa menu całkowicie poświęcone personalizacji – to w panelu Ustawienia, oraz „zgodne wstecz” obecne w Panelu Sterowania. Oba wzajemnie się uzupełniają, w niektórych kwestiach powielając te same funkcjonalności. W tym tekście potrzebne nam jedynie to z Ustawień.

Wraz z jego wkroczeniem na rynek, Microsoft chełpił się kompletnym przebudowaniem swojej koncepcji pełnoekranowego Menu Start, powracając do „prehistorycznego” już rozwijanego menu, wzbogaconego o kafelki i dodatkowe opcje… zgadliście – personalizacji ;)

Personalizacja Menu Start vs. Uruchom

Wśród opcji dostępnych w panelu Ustawienia znajdują się takie frazesy jak „Pokaż więcej kafelków” (rozszerza odrobinkę menu start, aby mieściło więcej kafelków w pojedynczej kolumnie) oraz „Czasami pokazuj sugestie w menu Start” (cokolwiek ma znaczyć to „czasami”, biorąc pod uwagę, że pojawiały mi się bez przerwy…).

Dostępne są także dwie kolejne opcje, tym razem korzystające ze zwyczajów użytkownika:
 • Znane z wcześniejszych edycji Windowsa pokazywanie ostatnio otwieranych elementów
 • Całkiem nowe pokazywanie najczęściej używanych aplikacji

Historia użytkowania plików jest w mojej opinii bardzo przydatna (stąd zostawiłem ją uruchomioną), w przeciwieństwie do pokazywania mi najczęściej używanych aplikacji. Skoro przecież używam ich najczęściej, raczej na pewno utworzyłem sobie gdzieś do nich skrót, i nie chcę ich widzieć powielonych w menu start. Opcja dla mnie zbędna – a więc wyleciała.

Cytując jedną z odzywek postaci w grze HearthStone: „To był błąd.”, bowiem jest to jedno z wspomnianych wcześniej „dziwnych powiązań”.

Dlaczego korzystam z uruchom

Nie lubię nadmiaru ikon na pulpicie. Zresztą, mało kto chyba to lubi. Radzę sobie z tym korzystając ze zmiennych środowiskowych tworzonych przez wiele aplikacji. Wielokrotnie, łatwiej wcisnąć mi na klawiaturze kombinację Windows + R by wpisać notepad i uruchomić aplikację w ten sposób, niż korzystać z wolniejszego i czasami omylnego (chroniczne uruchamianie notatnika++ zamiast notatnika…) wyszukiwania w menu start.

Parę przydatnych skrótów, z których korzystam w ten sposób:

 • notepad – Notatnik
 • winword – Microsoft Word
 • excel – Microsoft Excel
 • powerpnt – Microsoft PowerPoint
 • calc – Kalkulator
 • photoscape – PhotoScape
 • cmd – Wiersz Poleceń w trybie użytkownika
 • services.msc – Usługi systemu Windows
 • regedit – Edytor Rejestru
 • msconfig – Konfiguracja Systemu (zaawansowane ustawienia m.in. uruchamiania)

I wierzcie mi, lub nie, ale gdy już mam je wpisane co najmniej raz, wyszukanie ich bez wpisywania wybierając Windows + R i naciskając strzałkę w dół (nawigującą po historii) to ułamki sekund w stosunku do tej samej operacji z użyciem myszki lub Menu Start.

W skonfigurowanym przeze mnie Windowsie 10, Uruchom historii nie miało, w przeciwieństwie do stojących obok dwóch innych komputerów pod kontrolą tego samego OSa.

Rozwiązanie (Leniwi! To tutaj!)

Okazuje się, że historia aplikacji dla narzędzia Uruchom nie jest sterowana przełącznikiem „Pokaż ostatnio otwierane elementy na listach szybkiego wyboru w menu Start lub na pasku zadań”, lecz... przez przełącznik „Pokaż najczęściej używane aplikacje”! Ta enigmatycznie opisana opcja steruje nie tylko wyglądem lewej kolumny Menu Start, ale też historią narzędzia Uruchom (a i nie wiadomo czym jeszcze…). W ten sposób, zabieg kosmetyczny odchudzenia Startu z paru zbędnych odnośników do aplikacji przyczynił się do utrudnienia korzystania z narzędzia Uruchom.

Konkluzja

Pokrętność powiązań nieprecyzyjnie opisanych przełączników w nowym panelu Ustawień, który docelowo ma zastąpić dotychczasowy Panel Sterowania (tym samym prawdopodobnie usuwając tzw. Windows GodMode, czyli jego wersję na sterydach) bywa przytłaczająca i odrobinę niepokoi w kontekście przyszłości systemu Microsoftu. Okazuje się bowiem, że zwiększając ergonomię w jednym miejscu, chcąc nie chcąc możemy przypadkiem się jej pozbawić w innym, a twórca oprogramowania nie przewidział możliwości synergii obu opcji. Jak takie podejście ocenić? Pozostawiam to Wam samym.

Z mojej strony zadanie wykonane: historia narzędzia Uruchom powróciła i ma się dobrze.

W następnym odcinku...

Powracający problem Sklepu Play nieopisany w pomocy technicznej Androida (występujący szczególnie na urządzeniach Samsunga).

___
*Troubleshooting – rozwiązywanie problemów. Trouble – kłopot. Shooting – odstrzał. 

windows porady

Komentarze

0 nowych
tylko_prawda   11 #1 25.03.2016 19:36

Personalizacja w W10 prawie nie istnieje. A z "Uruchom" rzadko korzystam.
A co do serii - może się rozwinie.

NRN   10 #2 25.03.2016 19:48

@tylko_prawda: Prywatnie uważam, że jest identyczna jak we wcześniejszych edycjach, wzbogacona o odrobinę więcej ustawień dotyczących Menu Start. Natomiast ogólnie, bez oprogramowania firm zewnętrznych, żaden Windows nie reprezentuje sobą takiego poziomu personalizacji, jak nawet najmniejszy Damn Small Linux ;) Z drugiej strony, podobnie ma się MacOS, choć osobiście uważam ten system za bardzo poręczny i jednocześnie troszkę traktujący użytkownika jak idiotę (tak, nawet w stosunku do windowsowego UAC).

tylko_prawda   11 #3 25.03.2016 19:50

@NRN: A wg. mnie menu Start ma gorsze możliwości.
OS X (nie MacOS!) nie mam, nawet najtańsze MacBooki są za drogie.

darek719   40 #4 25.03.2016 21:29

Jeżeli chodzi o uruchamianie pakietu office czy notatnika przez polecenie uruchom, to już wolę przypiąć skróty do paska zadań, bo i tak z nich często korzystam :)

foreste   16 #5 26.03.2016 01:00

@NRN: W Wwindows8/10 uruchom jest zastąpione szukajką a uruchom klasyczne odpalisz poprzez windows + R

AntyHaker   23 #6 26.03.2016 11:14

@tylko_prawda: Gorsze możliwości od menu start z Win7 i wcześniejszych? Niby jakim cudem.
"„Czasami pokazuj sugestie w menu Start” (cokolwiek ma znaczyć to „czasami”, biorąc pod uwagę, że pojawiały mi się bez przerwy…)." Jeśli korzystasz z Cortany, to owszem. Jeśli jednak z niej nie korzystasz, to tych sugestii zwyczajnie nie masz. Jak więc z tym jest? ^^

Kuragari91   12 #7 26.03.2016 11:17

@darek719: Ja mam wszelkie potrzebne rzeczy rozstawione w ekranie start i dopiero jak coś nie mam, to zaczynam wpisywać odpowiednią frazę w "ekranie". Z listy aplikacji korzystam jak nie wiem jak dany program się nazywał (wtedy zazwyczaj jest dopisek "Nowa").

  #8 26.03.2016 12:02

Mnie nie chce się wpisywać ciągle jednego i tego samego .
Skróty klawiatury (W7 x64) :

Ctrl+Shift+A ? ANYDVD HD ("%PROGRAMFILES(x86)%\ANYDVD HD\ANYDVD.exe")
Ctrl+Shift+B ? CDBURNERXP (%PROGRAMFILES%\CDBURNERXP\CDBXPP.exe)
Ctrl+Shift+C ? KALKULATOR (%SYSTEMROOT%\SYSTEM32\CALC.exe)
Ctrl+Shift+D ? DEFRAGMENTATOR DYSKÓW (%SYSTEMROOT%\SYSTEM32\DFRGUI.exe)
Ctrl+Shift+E ? WIERSZ POLECENIA %SYSTEMROOT%\SYSTEM32\CMD.exe
Ctrl+Shift+F ? OPCJE FOLDERÓW (%SYSTEMROOT%\SYSTEM32\RUNDLL32.exe %SYSTEMROOT%\SYSTEM32\SHELL32.DLL,Options_RunDLL)
Ctrl+Shift+G ? ZAPORA WINDOWS ZAAWANSOWANA (%SYSTEMROOT%\SYSTEM32\WF.msc)
Ctrl+Shift+H ? HARMONOGRAM ZADAŃ (%SYSTEMROOT%\SYSTEM32\TASKSCHD.msc /s)
Ctrl+Shift+I ? INFORMACJE O SYSTEMIE (%SYSTEMROOT%\SYSTEM32\MSINFO32.exe)
Ctrl+Shift+J ? WINDOWS JOURNAL ("%PROGRAMFILES%\WINDOWS JOURNAL\JOURNAL.exe")
Ctrl+Shift+K ? DEBUT VIDEO CAPTURE ("%PROGRAMFILES(x86)%\DEBUT VIDEO CAPTURE\DEBUT.exe")
Ctrl+Shift+L ? PODGLĄD ZDARZEŃ (%SYSTEMROOT%\SYSTEM32\EVENTVWR.exe)
Ctrl+Shift+M ? MENEDŻER URZĄDZEŃ (%SYSTEMROOT%\SYSTEM32\DEVMGMT.msc)
Ctrl+Shift+N ? NOTATNIK (%SYSTEMROOT%\SYSTEM32\NOTEPAD.exe)
Ctrl+Shift+O ? OCZYSZCZANIE DYSKU (%SYSTEMROOT%\SYSTEM32\CLEANMGR.exe)
Ctrl+Shift+P ? PAINT (%SYSTEMROOT%\SYSTEM32\MSPAINT.exe)
Ctrl+Shift+Q ? SHAREIT ("%PROGRAMFILES(x86)%\SHAREIT\SHAREIT.exe")
Ctrl+Shift+R ? REJESTR (%SYSTEMROOT%\SYSTEM32\REGEDIT.exe)
Ctrl+Shift+S ? SYSTEM (%SYSTEMROOT%\SYSTEM32\SYSTEMPROPERTIESADVANCED.exe)
Ctrl+Shift+T ? TABLICA ZNAKÓW (%SYSTEMROOT%\SYSTEM32\CHARMAP.exe)
Ctrl+Shift+U ? USŁUGI (%SYSTEMROOT%\SYSTEM32\SERVICES.exe
Ctrl+Shift+V ? MICROSOFT REMOVAL TOOL (%SYSTEMROOT%\SYSTEM32\MRT.exe)
Ctrl+Shift+W ? WORDPAD ("%PROGRAMFILES%\WINDOWS NT\ACCESSORIES\WORDPAD.exe")
Ctrl+Shift+X ? REJESTRATOR DŹWIĘKU (%SYSTEMROOT%\SYSTEM32\SOUNDRECORDER.exe)
Ctrl+Shift+Y ? WINRAR (%PROGRAMFILES%\WINRAR\WINRAR.exe)
Ctrl+Shift+Z ? ZARZĄDZANIE KOMPUTEREM (%SYSTEMROOT%\SYSTEM32\COMPMGMT.msc /s)

Ctrl+Shift+= ? BLUETOOTH - ODBIERZ (%SYSTEMROOT%\SYSTEM32\FSQUIRT.exe -receive)
Ctrl+Shift+- ? BLUETOOTH - WYŚLIJ (%SYSTEMROOT%\SYSTEM32\FSQUIRT.exe -send)
Ctrl+Shift+Insert ? BLUETOOTH - USTAWIENIA (%SYSTEMROOT%\SYSTEM32\RUNDLL32.exe SHELL32.DLL,Control_RunDLL %SYSTEMROOT%\SYSTEM32\BTHPROPS.cpl,,1)
Ctrl+Shift+Home ? BLUETOOTH - USTAWIENIA (%SYSTEMROOT%\SYSTEM32\RUNDLL32.exe SHELL32.DLL,Control_RunDLL %SYSTEMROOT%\SYSTEM32\BTHPROPS.cpl)
Ctrl+Shift+End ? BLUETOOTH - URZĄDZENIA (%SYSTEMROOT%\EXPLORER.exe SHELL:::{28803F59-3A75-4058-995F-4EE5503B023C})

Ctrl+Shift+[ ? INSTALLED CODEC ("%ALLUSERSPROFILE%\INSTALLED CODEC\INSTALLEDCODEC.exe")
Ctrl+Shift+] ? INSTALLED CODEC x64 ("%ALLUSERSPROFILE%\INSTALLED CODEC\INSTALLEDCODEC64.exe")
Ctrl+Shift+; ? ZAINSTALOWANE PROGRAMY (%SYSTEMROOT%\SYSTEM32\APPWIZ.cpl)
Ctrl+Shift+' ? ZAINSTALOWANE AKTUALIZACJE (%SYSTEMROOT%\EXPLORER.exe SHELL:::{D450A8A1-9568-45C7-9C0E-B4F9FB4537BD})
Ctrl+Shift+\ ? URZĄDZENIA I DRUKARKI (%SYSTEMROOT%\EXPLORER.exe SHELL:::{A8A91A66-3A7D-4424-8D24-04E180695C7A})
Ctrl+Shift+, ? CENTRUM SIECI I UDOSTĘPNIANIA (%SYSTEMROOT%\EXPLORER.exe SHELL:::{8E908FC9-BECC-40F6-915B-F4CA0E70D03D})
Ctrl+Shift+. ? KARTY SIECIOWE (%SYSTEMROOT%\SYSTEM32\NCPA.cpl)
Ctrl+Shift+/ ? SIECI BEZPRZEWODOWE (%SYSTEMROOT%\EXPLORER.exe SHELL:::{1FA9085F-25A2-489B-85D4-86326EEDCD87})
Ctrl+Shift+Left ? WI-FI
Ctrl+Shift+Right ? HUAWEI E3272
Ctrl+Shift+Down ? RJ-45
Ctrl+Shift+Up ? WI-FI INSPEKTOR ("%ALLUSERSPROFILE%\WI-FI INSPECTOR\WI-FI INSPECTOR.exe")
Ctrl+Shift+` ? MONITOR ZASOBÓW (%SYSTEMROOT%\SYSTEM32\PERFMON.exe /res)
Ctrl+Shift+0 ? GPU CAPS VIEWER ("%ALLUSERSPROFILE%\GPU CAPS VIEWER\GPUCAPSVIEWER.exe")
Ctrl+Shift+1 ? WINDOWS MEDIA CENTER (%SYSTEMROOT%\EHOME\EHSHELL.exe)
Ctrl+Shift+2 ? MPC-HC ("%PROGRAMFILES(x86)%\MEDIA PLAYER CLASSIC\MPC-HC.exe")
Ctrl+Shift+3 ? MPC-HC x64 ("%PROGRAMFILES%\MEDIA PLAYER CLASSIC\MP-HC64.exe")
Ctrl+Shift+5 ? DATA I GODZINA (%SYSTEMROOT%\SYSTEM32\TIMEDATE.cpl)
Ctrl+Shift+\ ? AKTUALIZACJA CZASU (C:\WINDOWS\SYSTEM32\W32TM.exe /RESYNC)
Ctrl+Shift ? PRZYWRÓCENIE USTAWIEŃ - REJESTR (C:\WINDOWS\CMD.exe C:\AUTOSTART\REJESTR.bat)
F4 ? WYSUŃ BD/DVD/CD (%SYSTEMROOT%\CDDVDBD.exe cdrom open)
F7 ? ODTWARZAJ DYSK DVD-VIDEO ("C:\PROGRAM FILES (x86)\WINDOWS MEDIA PLAYER\WMPLAYER.exe" /prefetch:4 /device:DVD)
F10 ? WSUŃ BD/DVD/CD (%SYSTEMROOT%\CDDVDBD.exe cdrom close)
F9 ? AUDIO RECORDER PRO ("%PROGRAMFILES(x86)%\AUDIO RECORDER PRO\RCRDMATE.exe")

WIN+E ? DYSKI
WIN+F ? WYSZUKIWANIE
WIN+L ? PRZEŁĄCZ UŻYTKOWNIKA
WIN+P ? MONITORY
WIN+R ? URUCHAMIANIE
WIN+U ? CENTRUM UŁATWIEŃ DOSTĘPU

F1 ? POMOC I OBSŁUGA TECHNICZNA
F2 ? ZMIANA NAZWY
F3 ? WYSZUKIWANIE
ALT+F4 ? ZAMKNIĘCIE WINDOWS LUB PROGRAMU

BIOS ? DELETE

SUMATRA PDF :

B ? ZAKŁADKI (WŁ/WYŁ)
H ? DOPASUJ DO WYSOKOŚCI
W ? DOPASUJ DO SZEROKOŚCI
S ? ROZMIAR ORYGINALNY
+ - ? POWIĘKSZENIE
O ? OTWÓRZ
M ? JEDNA STRONA
D ? DWIE STRONY
X ? ZAMKNIĘCIE KARTY
Z ? ROZMIAR ORYGINALNY , DOPASUJ DO WYSOKOŚCI , DOPASUJ DO SZEROKOŚCI
P ? NASTĘPNA STRONA
HOME ? STRONA 1
END ? STRONA OSTATNIA
I ? WŁAŚCIWOŚCI DOKUMENTU
F ? PEŁNY EKRAN (WŁ/WYŁ)
T ? PASEK NARZĘDZI (WŁ/WYŁ)
G ? PRZEJDŹ DO STRONY (T - WYŁ)
Q ? ZAMKNIĘCIE PROGRAMU
L ? OBRÓT W LEWO
R ? OBRÓT W PRAWO

WIN+R

OPCJA ZASILANIA :

POWERCFG.cpl @0,/editplan:

USTAWIENIA INSTALACJI URZĄDZEŃ :

RUNDLL32.exe NEWDEV.DLL,DeviceInternetSettingUi

USŁUGI TEKSTOWE I JĘZYK :

RUNDLL32.exe SHELL32.DLL,Control_RunDLL INPUT.DLL

OPCJE WYDAJNOŚCI :

SYSTEMPROPERTIESPERFORMANCE.exe

DŹWIĘK (MIKROFON) :

RUNDLL32.exe SHELL32.DLL,Control_RunDLL MMSYS.cpl,,1

darek719   40 #9 26.03.2016 14:44

@Kuragari91: też tak mam, a co częściej używane przypięte do paska zadań, tak jest poprostu najwygodniej, jedno szybkie kliknięcie z paska zadań albo dwa jeśli z ekranu startowego.

  #10 26.03.2016 16:32

Win+R zawsze używam i najczęściej wpisuje tam "winword", "mspaint", "calc", "excel", "cmd" ;)

PS. Windows 10 musi umrzeć !

Autor edytował komentarz.
tylko_prawda   11 #11 26.03.2016 18:23

@AntyHaker: Nie da się przypiąć czegoś do Startu w nie kafelkowej formie.

Autor edytował komentarz.
dthlfwp   7 #12 26.03.2016 20:14

@tylko_prawda: właśnie, bardzo upierdliwe to to.
Ale ulepszone cmd, wirtualne pulpity, usprawniony eksplorator plików końcowo wg mnie powoduja, że system może być lepszym wyborem od Win7 (na PC mam WIn7, na laptopie Win10), obydwa systemy mają swoje zalety, najchętniej zainstaloowałbym coś typu Windows 7 z nowościami z WIndows 10 bez zmieniania interfejsu i niektórych niepotrzebnych dodatków.

tylko_prawda   11 #13 26.03.2016 20:32

@dthlfwp: Z CMD nie korzystam, bo jest ubogie, na wirtualnych pulpitach mi nie zależy, mam je w Linuxie z Cinnamonem/KDE/chyba LXDE/XFCE/GNOME/Mate... prawie wszędzie. Eksploatator prawie niczym się nie różni.

AntyHaker   23 #14 26.03.2016 21:13

@tylko_prawda: Czyli da się, tylko nie w takiej formie jakbyś chciał ...

tylko_prawda   11 #15 26.03.2016 21:29

@AntyHaker: Czyli się nie da.

AntyHaker   23 #16 26.03.2016 21:31

@tylko_prawda: Czyli się da, ale w formie kafli. Analogicznie mogę narzekać, że w Win7 kafli nie przypnę.

  #17 03.04.2016 23:01

@AntyHaker:
Powiedzmy sobie szczerze: kafle to są potrzebne w piecu, a nie w oknie...

AntyHaker   23 #18 04.04.2016 12:41

@Pupcia jak orzeszek (niezalogowany): Ehe, nie.

  #19 16.07.2017 15:33

u mnie ta opcja jest nieaktywna - nie mogę przełączyć