reklama

Najpierw uszczelnianie, potem zmiany. Za abonament RTV 6 zł/mies.?

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Abonament RTV – pewnie wielu naszych Czytelników ma powyżej dziurek w nosie tego tematu, jednak niestety – dotyczyć on będzie niemal wszystkich z nas. W tym tygodniu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przedstawi do społecznych konsultacji nowy projekt uszczelnienia poboru abonamentu. Na tym się jednak nie skończy, jeszcze w tym roku zobaczymy kolejną ustawę o abonamencie RTV.

Wiceminister kultury Paweł Lewandowski przedstawił Polskiej Agencji Prasowej najnowsze informacje w tym temacie. Najważniejszą z nich jest to, że na projekcie uszczelnienia obecnych zasad się nie skończy – jeszcze w tym roku w życie ma wejść nowa ustawa, która całkowicie zmieni dotychczas obowiązujące reguły.

Ten pierwszy projekt uszczelnienia zostanie zaprezentowany opinii publicznej w najbliższych dniach, ministerstwo czeka jeszcze na uwagi GIODO i UOKiK-u. Przez dwa tygodnie mają trwać tzw. konsultacje społeczne. Nie, nie będziecie mogli w ich trakcie powiedzieć, że nie chcecie abonamentu na narodowe media płacić. Regulamin prac Rady Ministrów przewiduje otóż możliwość skierowania projektu dokumentu rządowego do zaopiniowania przez organizacje społeczne oraz inne zainteresowane podmioty i instytucje – dotyczy to wszystkich dokumentów, które mogą wiązać się z istotnymi skutkami społecznymi lub prawnymi.

Po zakończeniu konsultacji społecznych, projektem zajmą się kolejne komitety rządowe (Cyfryzacji i Ekonomiczny), a po ich poprawkach trafi on do Komitetu Stałego RM na posiedzenie rządu. Do Sejmu projekt ustawy ma trafić z początkiem kwietnia.

Warto podkreślić, że to projekt uszczelnienia obecnego systemu abonamentowego, bez zapowiadanych radykalnych rewolucji. Najwyraźniej te zmiany wymagałyby jednak informowania Komisji Europejskiej, i dlatego rząd zdecydował rozłożyć prace na dwa etapy. Już samo uszczelnienie poboru abonamentu pozwoliłoby na uzyskanie w ciągu roku 1,4 mld złotych – podczas gdy w 2016 roku zebrano jedynie niecałe 750 mln złotych.

Wiceminister Lewandowski, wspominając o projekcie drugiej ustawy, która zastąpi opracowywane na szybko „uszczelnianie”, wyjaśnił, że chce abonamentu w wysokości 6 zł miesięcznie od osoby – najwyraźniej płacić mieliby wszyscy podatnicy, gdyż byłby on wliczany do podatku PIT i płaconej przez rolników składki KRUS. Niemal 25 mln podatników, 72 zł rocznie – to już daje 1,8 mld rocznie. Powinno wystarczyć na zadania misyjne naszych mediów, w tym rywalizację z podmiotami komercyjnymi, o której tak marzy prezes TVP, Jacek Kurski.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama