Netflix na wyżynach mobilnej kompresji – godzina filmu to 70 MB danych

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Oglądanie filmów i seriali z Netfliksa na urządzeniach mobilnych wiąże się póki co ze sporym obciążeniem dla łącza internetowego. W standardowej jakości godzina wideo to ok. 700 MB – bardzo dużo, gdy masz do dyspozycji raptem pakiet z raptem kilkoma gigabajtami ruchu sieciowego. Jak pokazali inżynierowie Netfliksa, zastosowanie kodeka VP9 oraz licznych optymalizacji streamingu ma radykalnie poprawić, zmniejszając zużycie nawet o rząd wielkości.

Prezentacja na pokazie w Barcelonie fragmentu słynnego serialu Stranger Things na urządzeniach mobilych mogła zrobić wrażenie. Wideo nie było perfekcyjne, miało zauważalne artefakty kompresji, ale ci, którzy je widzieli, mówią, że spokojnie można było je oglądać. Szokiem była przepływność – dla samego wideo 100 kb/s, do tego 56 kb/s dla dźwięku.

Eksperymentalny sposób kodowania wideo w Netfliksie wykorzystuje rozwiązania z google’owego kodeka VP9 wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z raczej statycznymi scenami. Gadające głowy, animacje – wszędzie tam gdzie znaczna część kadru pozostaje niezmienna, można zastosować technikę wyodrębnienia ze sceny elementów które się zmieniły i przesłania ich do odtwarzacza.

Tam zaś, gdzie dochodzi do gwałtownej sceny akcji, lub gdy zmniejsza się dostępna przepustowość sieci, serwer wideo i odtwarzacz przełączają się na bardziej adekwatny kodek. Rozwiązanie Netfliksa wykorzystuje techniki maszynowego uczenia, by przetworzyć całą dostępną bibliotekę wideo i zbudować dla niej scenariusze optymalnego kodowania.

Warto podkreślić, że średnia przepływność 100 kb/s, zapewniająca płynne wideo na urządzeniu mobilnym, porównywalna jest do np. przepływności wykorzystywanej przez Spotify do streamingu muzyki w zwykłej jakości. Godzina materiału wideo zabierze nam łącznie 45 MB, a razem z dźwiękiem nieco ponad 70 MB. Z taką kompresją internetowa telewizja na żądanie na urządzeniach mobilnych przestaje być utopią – i jeśli Netflix zdoła to wprowadzić do produkcji, uzyska ogromną przewagę nad konkurencją.

© dobreprogramy