Co to jest LAN? Proste i krótkie wyjaśnienie dla początkujących

Co to jest LAN? Proste i krótkie wyjaśnienie dla początkujących

LAN to lokalna sieć na stosunkowo małym obszarze
LAN to lokalna sieć na stosunkowo małym obszarze
Oskar Ziomek
09.05.2019 22:37

LAN to sieć połączonych ze sobą urządzeń, które znajdują się najczęściej stosunkowo blisko siebie i mogą się ze sobą komunikować. Innymi słowy jest to sieć lokalna, na co wskazuje angielskie rozwinięcie skrótu. LAN to bowiem Local Area Network, czyli sieć łącząca urządzenia na określonym obszarze. W warunkach domowych są to najczęściej komputery i drukarki.

W praktyce obszarem tym może być na przykład mieszkanie (gdzie komputery są połączone z jednym routerem), biuro (gdzie na lokalną sieć składają się sprzęty z całego piętra), czy na przykład uczelnia, w przypadku której lokalną siecią będą objęte wszystkie urządzenia w budynku.

Gniazda Ethernet w typowym domowym routerze
Gniazda Ethernet w typowym domowym routerze

LAN w domu

W kontekście sieci lokalnej, z jaką mamy do czynienia w domach, warto zwrócić uwagę, że komputery podłączone do tego samego routera mogą się ze sobą komunikować najczęściej dużo szybciej, niż z samym internetem. Nie należy zapominać, że do sieci lokalnej należą także smartfony czy tablety podłączone do sieci przez Wi-Fi.

Większość współczesnych domowych kart sieciowych i routerów obsługuje gigabitowe porty Ethernet. Dzięki temu, po podłączeniu urządzeń przewodem, pliki między nimi można przesyłać z teoretyczną maksymalną prędkością około 125 MB/s. Wówczas przesłanie pliku zajmującego na dysku 7 GB (może to być na przykład film w rozdzielczości FullHD) zajmie niecałą minutę.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)