Uwięzieni w domu? Te apki pozwolą na wspólne seanse, słuchanie muzyki i granie w gry

Istnieje wiele aplikacji, które pozwalają miło spędzać razem czas na odległość, fot. Jakub Krawczyński
Istnieje wiele aplikacji, które pozwalają miło spędzać razem czas na odległość, fot. Jakub Krawczyński

09.04.2020 15:57, aktual.: 16.04.2020 06:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie możemy zapraszać kumpli i kumpeli na seanse filmowe ani pograć razem w planszówki. I jest to dramat dla osób lubiących spędzać czas w towarzystwie. Zresztą jeden z wielu, jakie przeżywamy. Ale od czego są pomysłowe aplikacje, które pomogą nam umilić czas, a jednocześnie pozwolą go spędzić ze znajomymi. Oto najciekawsze z nich.

Oglądaj Netflixa razem i czatuj: Netflix Party (PC - Chrome/Edge, rozszerzenie)

Polacy tego nie pamiętają (jeśli już to korzystali wtedy z VPN-ów), ale ponad 10 lat temu na Xbox 360 można było oglądać filmy i seriale na Netflixie razem, a jednocześnie ze sobą rozmawiać. Netflix pożegnał się jednak z tą funkcją w 2011. Dziewięć lat później grupka zapaleńców niezwiązana z firmą stworzyła Netflix Party.

To rozszerzenie do przeglądarki Google Chrome oraz Microsoft Edge na PC z Windowsem pozwala na wspólne oglądanie ulubionych filmów i seriali z Netflixa. Każdy z widzów widzi zsynchronizowany co do sekundy obraz. To jednak nie wszystko – w trakcie takiego seansu można ze sobą rozmawiać na specjalnym czacie z boku ekranu.

Tak wygląda czat w Netflix Party, fot. Jakub Krawczyński
Tak wygląda czat w Netflix Party, fot. Jakub Krawczyński

Aby rozpocząć taką sesję najpierw trzeba:

  • odpalić Netflixa na komputerze (z przeglądarki) i włączyć film/serial
  • kliknąć na ikonkę z rozszerzeniem Netflix Party (gdy zaczniemy odtwarzać film, zmieni się z szarej na czerwoną)
  • wybrać opcję \Create a Netflix Party\ z wyskakującego okienka (można wyznaczyć, że my sami mamy kontrolę nad odtwarzaniem, lub ustawić tak, aby każdy mógł pauzować/odtwarzać)
  • kliknąć na \Start the party\
  • na końcu wyskoczy jeszcze jedno okienko, skąd skopiujemy link (\Copy URL), a wtedy możemy go przesłać znajomym, którzy do nas dołączą – oczywiście muszą też mieć zainstalowane rozszerzenie

Jeśli z kolei chcielibyście oglądać razem Netflixa i rozmawiać ze sobą przez kamerki internetowe, od tego jest rozszerzenie Scener, także do użycia w przeglądarce Chrome/Edge.

Netflix Party na Windowsa możesz pobrać za darmo z naszego katalogu oprogramowania.

Wieczorek gier towarzyskich przez telefon: Houseparty (Android, iOS, macOS)

Pamiętacie czasy świetności Kurnika? Lubicie gierki towarzyskie z Facebooka? No to super, bo ktoś wymyślił aplikację, która pozwoli wam robić kalambury, quizy wiedzy i inne tego typu rzeczy, ale jednocześnie czatując i prowadząc wideorozmowy ze znajomymi. Nazywa się ona Houseparty.

Aby założyć konto, potrzebujemy zweryfikować swój telefon podając kod przesłany na nasz numer. Następnie łączymy aplikację z Facebookiem, aby w ten sposób znaleźć przyjaciół (apka pokaże nam, którzy znajomi już z Houseparty korzystają i mają konto). Integracja z Facebookiem nie jest obowiązkowa, przyjaciół można zapraszać ręcznie z listy kontaktów, a następnie otrzymają oni smsa z zaproszeniem.

Houseparty: gry towarzyskie i wideorozmowy w jednym, fot. Life on Air
Houseparty: gry towarzyskie i wideorozmowy w jednym, fot. Life on Air

W aplikacji, jeśli zechcemy, możemy pozwolić na wykorzystanie kamery/mikrofonu do wideorozmów, a także na używanie naszej lokacji, by pokazać, kto w pobliżu również korzysta z Houseparty.

Houseparty jest ekstremalnie łatwe w obsłudze, a zapewnia wideorozmowy w osiem osób jednocześnie. Taka grupka znajomych może grać w różne gierki towarzyskie, między innymi kalambury z opcją rysowania "hasła" lub w formie opisowej, quizy wiedzy, a także "kim jestem?". Aplikacja cieszy się obecnie gigantyczną popularnością i szczerze mówiąc, nie dziwi mnie to w ogóle.

[frame]Houseparty na Androida i iOS możesz pobrać za darmo z naszego katalogu oprogramowania.[/frame]

Oglądaj Youtube/filmy i prowadź wideorozmowę: Airtime (Android, iOS)

Airtime to z kolei aplikacja, która pozwoli wspólnie, z opcją wideorozmowy bądź czatu tekstowego, oglądać YouTube. Ale nie tylko. Airtime oferuje także zbiór darmowych filmów (i to niekiedy całkiem niezłych), które także możemy w ten sposób oglądać. Program pozwala na prowadzenie wideokonferencji na maksimum 10 uczestników, aczkolwiek maksymalnie w danym "pokoju" może przebywać 250 osób.

Założenie konta i ustawienie aplikacji jest proste. Wystarczy podać numer telefonu i uwierzytelnić się wysłanym nam (smsem) kodem. Następnie wybieramy sobie nazwę użytkownika i ewentualnie nadajemy aplikacji uprawnienia, czyli dostęp do kontaktów, kamery i mikrofonu oraz ewentualnie powiadomienia.

Airtime: tutaj obejrzymy razem ze znajomymi YouTube'a albo filmy, fot. Jakub Krawczyński
Airtime: tutaj obejrzymy razem ze znajomymi YouTube'a albo filmy, fot. Jakub Krawczyński

Airtime znajduje nam znajomych z listy kontaktów – domyślnie z książki telefonicznej. W aplikacji możemy stworzyć swój kanał, zapraszając do niego przyjaciół. Następnie, gdy już ktoś do nas dołączy, możemy wyszukiwać z poziomu aplikacji klipów na YouTube bądź udostępnionych przez Airtime filmów.

Urok Airtime polega na tym, że oglądając możemy jednocześnie widzieć i rozmawiać ze znajomymi głosowo, albo przez czat tekstowy.

[frame]Airtime na Androida i iOS możesz pobrać za darmo z naszego katalogu oprogramowania.[/frame]

Słuchaj muzyki/podcastów razem (wymaga Spotify Premium): JQBX (Android, iOS, MacOS, Windows – przeglądarka)

JQBX to zarówno aplikacja, jak i serwis internetowy poprzez który słuchamy razem muzyki albo na przykład podcastów. Wspólne słuchanie odbywa się w wirtualnych pokojach, do których zapraszamy znajomych, a możemy zarazem z nimi rozmawiać. Muzyka jest idealnie zsynchronizowana pomiędzy użytkownikami – każdy z nich słucha jej dokładnie od tego samego momentu, zupełnie jak w radiu. Jest jeden mały warunek – każdy trzeba posiadać Spotify Premium.

Tak wygląda serwis JQBX w wersji przeglądarkowej, fot. Hugh Turner
Tak wygląda serwis JQBX w wersji przeglądarkowej, fot. Hugh Turner

W ten sposób możemy na przykład pozwolić innym znajomym odkryć nową muzykę, lub też pozwolić im się odwdzięczyć tym samym. Każdy może kontrolować, kto w danym momencie puszcza muzykę. JQBX pozwala na czatowanie, a także lajkowanie lub dawanie "łapek w dół" aktualnie granym utworom.

Wchodząc w aplikację można przeglądać listę dostępnych pokojów, bądź stworzyć swój i wysłać zaproszenie innym. Jeśli korzystamy z JQBX, to po wejściu w dany pokój, piosenka czy podcast tam odtwarzany zsynchronizuje się z naszą aplikacją Spotify.

[frame]JQBX na Androida i iOS możesz pobrać za darmo z naszego katalogu oprogramowania.[/frame]

[frame]Spotify na Windowsa,Androida i inne platformy możesz pobrać za darmo z naszego katalogu oprogramowania.[/frame]

Graj w setki planszówek ze znajomymi (i rozmawiaj z nimi): Tabletop Simulator (PC - Steam)

Tabletop Simulator to chyba najlepsza namiastka prawdziwych gier planszowych, jaką możemy sobie zapewnić na odległość. W grę nie wchodzą zresztą tylko planszówki, ale nawet i puzzle, szachy, poker i wiele więcej.

Tabletop Simulator pozwala na wspólną grę w planszówki na komputerze, fot. Berserk Games
Tabletop Simulator pozwala na wspólną grę w planszówki na komputerze, fot. Berserk Games

Co prawda za Tabletop Simulator należy zapłacić 71,99 zł i jest to jedyna płatna propozycja w tym zestawieniu, ale nie jest to zbyt wygórowana cena. Możliwości tej gry są niemal nieskończone, bo dzięki funkcji "warsztatu" (tutaj link) w Steam można pobierać setki darmowych rozszerzeń, które dadzą nam różne gry planszowe typu Monopoly, a nawet "stołowe" gry RPG fantasy i wiele innych. Warto przy okazji pamiętać, że akurat w przypadku tej gry, nie będziemy mogli prowadzić wideorozmowy z jej poziomu, lecz musimy ogarnąć sobie jakiś komunikator, najlepiej Discord (o czym poniżej).

[frame]Tabletop Simulator na Windowsa możesz pobrać za darmo z naszego katalogu oprogramowania.[/frame]

[frame]Steam na Windowsa i macOS-a możesz pobrać za darmo z naszego katalogu oprogramowania.[/frame]

Warto rozważyć używanie Discorda

Do gier, jak na przykład Tabletop Simulator warto pomyśleć o komunikatorze Discord. Jest on przeznaczony z myślą o graczach, ale jest na tyle wszechstronny, że niekoniecznie tylko oni z niego muszą korzystać. Aplikacja jest super-lekka i prosta w obsłudze oraz umożliwia wygodną komunikację tekstową i głosową.

[frame]Discord na Windowsa, macOS-a oraz Androida i iOS możesz pobrać za darmo z naszego katalogu oprogramowania.[/frame]

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)