Netrunner 17 dla zaniepokojonych o losy Kubuntu: świeże pakiety i integracja z KDE

Strona główna Aktualności

O autorze

Przyszłość Kubuntu wcale nie jest dziś pewna – dotychczasowy lider projektu, Jonathan Riddel zrezygnował z pracy, mając dość konfliktu ze społecznością Ubuntu. Wersja 15.10 została wydana, ale co dalej? Mimo zapewnień deweloperów, coraz więcej użytkowników tego popularnego distro z KDE rozgląda się za przyjazną alternatywą. Linux Mint, choć znany i lubiany, w swojej odmianie z KDE jest raczej przeciętny. Warto więc przyjrzeć się wydanemu właśnie Netrunnerowi 17, o nazwie kodowej „Horizon”.

Netrunner 17 przynosi najświeższe spośród stabilnych atrakcje linuksowego desktopu. To jądro w wersji 4.2, środowisko KDE Plasma 5.4.3, biblioteki KDE Frameworks 5.15, pakiet aplikacji systemowych KDE Applications 15.08.2 – i w tym wreszcie menedżer informacji osobistych Kontact przeniesiony na nowe biblioteki w wersji 5.0.

Spoza świata KDE dostajemy Firefoksa 42, Thunderbirda 38, VLC 2.2.1, LibreOffice 5.0 i Virtualboksa 5.0 – wszystkie te aplikacje zostały nie tylko na chybcika zainstalowane, ale też dostosowane do interfejsu KDE i w pełni zintegrowane ze środowiskiem. Z pełną listą pakietów możecie zapoznać się na stronie distrowatch.

Zadbano też o szatę graficzną, do tej pory uważaną przez wielu za niedopracowaną bądź nadmiernie ekscentryczną. Oprócz nowego zestawu tapet dostajemy w tym wydaniu dwie nowe skórki, BlackX i BlueX, które oczywiście można dostosowywać do własnych potrzeb.

Z perspektywy dotychczasowych użytkowników Kubuntu ważne jest to, że Netrunner zapewnia im niemal całkowitą kompatybilność z dotychczas używanymi repozytoriami. Bez problemu zainstalujemy dodatkowe pakiety .deb, czy dodamy nowe repozytoria ppa. Działają też zoptymalizowane pod desktop wersje systemowego jądra. Sporą wygodą jest to, że nie trzeba dodatkowo instalować Flasha, Javy czy multimedialnych kodeków – wszystkie one są już na miejscu.

Netrunner 17 nie jest jednak już dla użytkowników starych, 32-bitowych komputerów. Nową wersję wydano tylko dla 64-bitowej architektury x86. ISO najlepiej pobrać przez BitTorrenta, linki znajdziecie na stronie producenta.

© dobreprogramy