Netscape 8 - wersja finalna już jest

Strona główna Aktualności

O autorze

Nowy Netscape już jest dostępny w wersji finalnej. Wbrew wcześniejszym przypuszczeniom nie jest oparty na silniku Firefox 1.01, a 1.03. Nie wiemy jednak jeszcze czy "dziury" jakie wykryto w FF 1.03 zagrażają uzytkownikom nowej przeglądarki. Z zasady, jak podkreślają, przedstawiciele koncernu AOL, Netscape ma być przeglądarką nastawioną przede wszystkim na ochronę użytkownika przed różnego rodzaju zagrożeniami - czyli bezpieczeństwo przede wszystkim.

Nowa przeglądarka wyposażona została rzeczywiście w szereg elementów mających na celu ochronę prywatności i bezpieczeństwo, m. in.: system ochrony przed phishingiem i innymi zagrożeniami (aktualizowana lista niebezpiecznych witryn), poza tym możliwości blokowania wyskakujących okienek i niechcianych witryn. Netscape wyposażony został oczywiście w funkcje niezbędne w nowoczesnej przeglądarce takie jak choćby "panele" oraz rozbudowana obsługa RSS.

Ciekawostką jest możliwość wyboru silnika renderującego, który ma wyświetlać stronę WWW, możemy ją wyświetlać jak Mozilla bądź Internet Explorer, co w wielu przypadkach może być bardzo użyteczne. Na pierwszy rzut oka zwraca uwagę również inna koncepcja niż ta, która przyświecała twórcom liska. Netscape 8 nie jest prostą, odchudzoną, pozbawioną gadżetów przeglądarką. Standardowo bez instalowania plug-inów dostępne są takie drobiazgi jak choćby prognoza pogody.

Czy zupełnie nowy Netscape będzie odbudowywał swoją pozycję z przed wielu lat? Tego jeszcze nie wiadomo ale najbilższe miesiące na pewno dadzą odpowiedź na to pytanie...

Netscape 8 dostępny jest na razie jedynie w wersji angielskiej i francuskiej, inne lokalizacje mają się pojawiać od lipca. Zapraszamy więc do pobierania najnowszego Netscape'a w wersji angielskiej w dziale: PROGRAMY -> Internet i Komunikacja -> Przeglądarki WWW i klienci poczty e-mail

© dobreprogramy
s