Nie chcą GNOME w Ubuntu, wolą KDE – trwa zbiórka podpisów pod petycją

Strona główna Aktualności

O autorze

Do wydania Ubuntu 18.04 został jeszcze niecały rok – i jak już dobrze wiemy, będzie to wielka zmiana dla użytkowników tego systemu. Zamiast przez lata rozwijanego środowiska Unity, dostaną domyślnie „czyste doświadczenie GNOME”, takie samo jak w najmniej popularnej odmianie Ubuntu – Ubuntu GNOME. Społeczność jest podzielona w ocenie tej decyzji, ale coraz częściej słychać głosy, że decyzja Shuttlewortha jest błędem, że porzucając Unity powinien wybrać środowisko KDE. Czy cokolwiek może jeszcze zmienić decyzję właściciela i dyrektora firmy Canonical?

Na łamach serwisu change.org opublikowano petycję, która wzywa Canonical do wyboru KDE Plasma na domyślny pulpit Ubuntu. Jej autor Derrick Gilliland dowodzi, że Plasma daje znacznie lepszą kontrolę nad pulpitem niż GNOME, a Canonical już wcześniej zdobył doświadczenia w pracy z biblioteką Qt, będącą podstawą KDE. To właśnie przecież na Qt bazowała rozwojowa wersja środowiska Unity – Unity 8.

Co więcej, można powiedzieć, że już dzisiaj Plasma jest znacznie bliższa założeniom projektowym Unity – w tym sensie, że łatwo jest bardzo dostosować Plasmę do takiej formy i zachowań, jakie znane są użytkownikom Unity. Nie trzeba więc z niczego rezygnować, a stworzone przez Canonicala rozszerzenia i zmiany na pewno nie spotkają się z niechęcią społeczności KDE. Projektanci KDE nie są bowiem przekonani o swojej nieomylności, jest wręcz przeciwnie – chcą zaoferować użytkownikom jak największą kontrolę nad pulpitem.

Nie bez znaczenia jest też wydajność i zapotrzebowanie na zasoby sprzętowe – w wielu benchmarkach Plasma wygrywa z GNOME. Czemu więc na siłę narzucać użytkownikom „czyste doświadczenie GNOME”, skoro popularność dystrybucji Ubuntu GNOME, która takie doświadczenie zapewniała, była znikoma?

Petycję podpisało od jej ogłoszenia pięć dni temu jak dotąd 462 osoby. Jeśli chcecie, by Wasz głos trafił do Marka Shuttlewortha, możecie podpisać się – i wyrazić swoją opinię – tutaj.

© dobreprogramy