Nie tylko bash. Unity, czyli pulpit Ubuntu, działa już na Windowsie 10

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Jak pewnie dobrze wiecie, planowana na sierpień wielka aktualizacja Windowsa 10 przyniesie m.in. możliwość uruchamiania oprogramowania na Ubuntu. Nie można tu mówić o Linuksie, ponieważ firma Canonical przeniosła jedynie to co mogła z przestrzeni użytkownika Ubuntu na coś, co emuluje interfejsy programowania Linuksa – tzw. Windows Subsystem for Linux. Jego możliwości do tej pory ograniczały się do uruchamiania konsolowych narzędzi pod powłoką bash, ale kolejne kompilacje systemu Microsoftu pozwalają już na więcej. Obecnie można już uruchomić w ten sposób cały pulpit Unity.

Na łamach Githuba użytkownik Guerra24 pochwalił się uruchomieniem niemal całego środowiska Unity wewnątrz Windows Subsystem for Linux. Do idealnego działania jeszcze trochę brakuje, są problemy z szyną dbus, wydajność też nie oszałamia – ale to bardzo ciekawy dowód możliwości wbudowanej w jądro Windowsa warstwy translacji obcego API.

Tak naprawdę Unity uruchomiono za pomocą pewnej sztuczki. Środowiska graficzne Linuksa by działać potrzebują serwera grafiki, a póki co uruchomienie domyślnego X.org w kontenerze na Windowsie jest niemożliwe. Wykorzystano więc natywny windowsowy serwer grafiki X, zgodny z uniksowym protokołem X11 o nazwie VcXsrv. Powstał on ze źródeł xorg, ale został skompilowany z wykorzystaniem VisualC++ 2012 Express Edition i jest świetnym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy chcą w Windowsie uruchamiać oprogramowanie z uniksowych okienek.

Oprócz VcXsrv konieczne jest zainstalowanie konfiguratora Compiza i launchera Xlaunch, włączenie wtyczki Unity i zmiana domyślnej konfiguracji – ale po tych pracach wstępnych można już swobodnie uruchomić domyślny pulpit Ubuntu 14.04 LTS, a w nim np. Firefoksa. Szczegółowe informacje, krok po kroku, znajdziecie we wpisie Guerry24.

Wygląda na to więc, że krótka póki co lista linuksowych programów działających w Windows Subsystem for Linux do premiery Windows 10 Anniversary Edition znacznie się rozszerzy.

© dobreprogramy