Nie tylko nowy sprzęt: OS X, iOS, watchOS i tvOS otrzymały aktualizacje

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Dzisiejsze software'owe premiery Apple'a pozostają w cieniu zaprezentowanego sprzętu, ale trudno oczekiwać, by było inaczej – to po prostu kolejne rundy ulepszeń i poprawek do systemów operacyjnych z Cupertino. A raczej nie tyle systemów, co systemowych aplikacji, w tych systemach załączonych. Zapraszamy do przeglądu najważniejszych nowości dla OS-a X, iOS-a, tvOS-a oraz watchOS-a.

OS X 10.11.4: aktualizacja obowiązkowa

System operacyjny Maków doczekał się wydania 10.11.4. Mimo skromnego przyrostu numeracji, aktualizacja El Capitana ma ok. 1,6 GB. Po jej zainstalowaniu najważniejszą nowością jest obsługa „ożywionych fotek” z iPhone'a 6S, 6S Plus i nowego SE poprzez aplikacje Wiadomości i AirDrop. Wcześniej mogliśmy je oglądać tylko w aplikacji Zdjęcia.

W aplikacji do notatek dodano możliwość szyfrowania wskazanych zapisków za pomocą jednego hasła. Po zsynchronizowaniu danych przez chmurę iCloud możemy przeglądać takie zaszyfrowane notatki (o ile znamy hasło) na urządzeniach mobilnych z nowym iOS-em 9.3. Dodano też możliwość importowania notatek z Evernote i sortowania ich wg wybranych kryteriów. Skoro już o notatkach, to warto odnotować możliwość przechowywania książek w PDF-ie w chmurze przez aplikację iBooks.

Reszta to drobne poprawki w Safari, stosie USB i obsłudze plików RAW. Rezygnować jednak z zainstalowania tej wersji nie ma co, bo Apple jak to Apple, miesza aktualizacje systemu z poprawkami bezpieczeństwa.

iOS 9.3: czerwień dla nocnych marków

Niby nic takiego, a jednak świetne ulepszenie – częścią mobilnego systemu operacyjnego Apple'a stał się mechanizm Night Shift, czyli odpowienik programików typu f.lux czy RedShift. Przesunięcie ku czerwieni wraz z upływem czasu, tak by ekran urządzenia emitował mniej niebieskiego światła, tak bardzo szkodliwego dla higieny ludzkiego snu. Oczywiście mamy do dyspozycji tryb automatyczny, w którym na podstawie lokacji i strefy czasowej ustalony zostaje wschód i zachód Słońca, ale możemy też konfigurować to ręcznie. Z jakiegoś powodu jednak Night Shift działa jedynie na wybranym sprzęcie, od iPhone'a 5S w górę oraz iPada Air w górę.

Podobnie jak i w OS-ie X dostajemy obsługę szyfrowanych notatek (jeśli urządzenie jest wyposażone w czytnik linii papilarnych, zamiast hasła można użyć odcisku palca), obsługę pełnoekranowego trybu dla klipów wideo na iPadach, możliwość parowania wielu zegarków Apple Watch z jednym iPhonem, oraz obsługę naciskowych gestów (3D Touch) w kolejnych aplikacjach systemowych i elementach interfejsu (w tym Ustawieniach, dających teraz w ten sposób szybki dostęp do ustawień Wi-Fi i Bluetootha).

Korzystający z newsowej aplikacji iOS-a powinni docenić możliwość odtwarzania klipów wideo bezpośrednio z rolki newsów, przeglądania w trybie panoramicznym na iPhonie 6S Plus, dodaniu obsługi nowych gestów i lepszej prezentacji „gorących tematów”. Z kolei fani sportu powinni być zadowoleni z możliwości dodania statystyk aktywności z Apple Watcha do kokpitu aplikacji zdrowotnej.

To oczywiście nie wszystko, takich poprawek są dziesiątki, a wśród nich, nowe języki, którymi umie się posługiwać Siri – hebrajski, malajski i fiński. Rozumiemy malajski, to jeden z większych języków tej planety, rozumiemy hebrajski… ale czy Finlandia jest o tyle ważniejszym rynkiem od naszego? Aktualizacja „waży” 1,7 GB, jest dostępna dla wszystkich urządzeń zgodnych z iOS-em 9.

watchOS 2.2 i tvOS 9.2: lepsze mapy i rozkazywanie Siri

Nowy watchOS przynosi wsparcie dla wielu zegarków sparowanych z jednym iPhonem (czekamy na wysyp dowcipów o bardzo bogatych Nowych Rosjanach, noszących wiele złotych Apple Watchy na nadgarstkach), oraz ulepszona aplikacja mapowa – teraz startowy ekran przedstawia na początku przyciski skrótów do zapisanych miejsc, przycisk wyszukiwania, oraz przycisk otwierający listę ciekawych miejsc w pobliżu.

Kolejna wersja systemu tvOS jest przeznaczona przede wszystkim dla nowych Apple TV. To przede wszystkim możliwość wydawania poleceń głosowych przez pilota (Siri Remote) oraz wypowiadania loginów i haseł (nie ma to jak nakłaniać użytkowników do posiadania kiepskiego hasła). Dodano też możliwość grupowania zainstalowanych aplikacji w foldery i przeglądania kolekcji zdjęć w iCloud na dużym ekranie. Aktualizacje dla zegarka i telewizyjnej przystawki trafią do użytkowników automatycznie.

© dobreprogramy