Nielegalne pliki na YouTube

Strona główna Aktualności

O autorze

Jak podaje BBC News, serwis YouTube, będący od niedawna własnością Google, został zmuszony do usunięcia prawie 30 tysięcy nielegalnych plików ze swoich serwerów.

Ta "czystka" to efekt działań Japońskiego Stowarzyszenia na rzecz Ochrony Praw Autorów, Kompozytorów i Wydawców, które poinformowało, że 29.549 teledysków, filmów oraz klipów TV zamieszczona jest na YouTube z pogwałceniem prawa. Rzecznik Stowarzyszenia poinformował także, że rozważają zaapelowanie do firmy aby ta wprowadziła wstępny proces weryfikacji plików wgrywanych przez użytkowników w celu zapobieżenia publikacji nielegalnych treści.

Warto nadmienić, że dziennie na YouTube wyświetlanych jest około 100 milionów klipów. Jest to przy tym jedno z największych skupisk krótkich filmów w sieci. Większość umieszczanych tam klipów to amatorskie filmy domowej produkcji, jednak duża ilość plików to objęte prawami autorskimi teledyski czy fragmenty programów telewizyjnych. Wątpliwości prawne nie przeszkodziły jednak Google w podpisaniu ostatnio kontraktów z wielkimi koncernami medialnymi takimi jak Universal Music Group, Warner Music czy CBS na dystrybucję w YouTube któtkich klipów takich jak teledyski, wydarzenia, informacje sportowe czy treści rozrywkowe.

© dobreprogramy
s