Internauci coraz lepiej radzą sobie z ripowaniem YouTube. A kto zapłaci za muzykę?

Internauci coraz lepiej radzą sobie z ripowaniem YouTube. A kto zapłaci za muzykę?

Internauci coraz lepiej radzą sobie z ripowaniem YouTube. A kto zapłaci za muzykę?
13.09.2016 13:45

Już wcale nie torrenty z muzyką w MP3 (czy nawet FLAC) stanowąproblem dla Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego(IFPI). To branżowe stowarzyszenie ujawniło nowe, zatrważającezagrożenie, które może poważnie zaszkodzić muzyce w erzeinternetowych usług streamingowych. Mówiąc w skrócie – młodziludzie są zbyt sprytni.

Okazuje się, że już 49% internautów w wieku od 16 do 24 latkorzysta z narzędzi służących do nielegalnego kopiowania muzyki zserwisów streamingowych. Problem dotyczy przede wszystkim YouTube,które mimochodem wyrosło na najpopularniejszy na świecie serwismuzyczny: z badań firmy Ipsos wynika, że spośród ponad 1,3 mldkorzystających z niego użytkowników, 81% słucha za jego pomocąmuzyki.

Rozszerzenie do Firefoksa pozwala zgrać chronioną muzykę jednym kliknięciem
Rozszerzenie do Firefoksa pozwala zgrać chronioną muzykę jednym kliknięciem

Stawia to YouTube daleko przed innymi serwisami streamingowymi,takimi jak Spotify, Tidal czy Apple Music. I choć przedstawicielenależącego do Google serwisu odrzucają wyniki badań Ipsosa,utrzymując że średnio użytkownik YouTube słucha około godzinymuzyki miesięcznie, znacznie mniej niż w wypadku specjalizowanychserwisów, to branża muzyczna wie swoje. Szefowa IFPI, FrancesMoore, twierdzi, że YouTube aby nie płacić należytych wynagrodzeńtwórcom ukrywa się za prawami bezpiecznej przystani, które nigdynie zostały zaprojektowane dla usług muzycznych. Jak wyjaśnia, zApple Music wytwórnie muzyczne otrzymały w 2015 roku około 2 mlddolarów, tymczasem z YouTube i jemu podobnych serwisów raptem 634mln dolarów.

To, że YouTube nie dość płaci, nie jest jednak w tym wszystkimnajgorsze. Najgorsze jest to, że YouTube jest zbyt duże i zbytważne, by się z niego wycofać, a co więcej, sprawia, że nikt niemusi płacić. Dla coraz większej grupy internautów nie stanowi jużżadnego problemu zgranie muzyki ze strumienia audio-wideo w tymserwisie. Nie ma znaczenia, czy chodzi o muzykę nielegalnie wgranądo YouTube, czy też oficjalnie tam opublikowaną. Użytkownicykorzystając z ripperów coraz częściej zamieniają podobające imsię utwory na pliki MP3, by później użyć ich w smartfonie czysamochodowym odtwarzaczu.

Z badań Ipsosa wynika, że popularność tej praktyki w ciąguostatniego roku wzrosła o 41%, przynajmniej wśród tego gronanajmłodszych użytkowników. Wpływa na to łatwość korzystania ztakich serwisów jak YouTube-MP3.com czy TubeNinja.net. Nie trzebakonfigurować rozszerzeń do przeglądarek, instalować w systemiebibliotek ffmpeg, wystarczy podać URL i po kilku chwilach dostajemygotowe MP3. Oficjalnie YouTube walczy z tymi serwisami, Googleblokuje w swoim sklepie rozszerzenia pozwalające na pobieraniemuzyki z serwisów streamingowych, ale jak widać, to walka zwiatrakami. Narzędzia do ripowania muzyki z serwisów streamingowychsą na wyciągnięcie ręki – nie tylko dla YouTube, ale też dlatakich serwisów jak Soundcloud, Vimeo czy Mixcloud.

Społecznościowy odtwarzacz VK.com, czyli ochrona praw autorskich po rosyjsku
Społecznościowy odtwarzacz VK.com, czyli ochrona praw autorskich po rosyjsku

Wśród tych wszystkich złych dla branży muzycznej wieścipociesza tylko to, że pani Frances Moore prawdopodobnie nigdy niewidziała serwisu Vkontakte (VK.com), który jest dziśprawdopodobnie najlepszym źródłem nielicencjonowanej muzyki. Nietylko serwis ułatwia znalezienie tego, co chcielibyśmy posłuchać,ale oferuje też wygodny odtwarzacz muzyki w tle oraz mechanizmyzarządzania listami odtwarzania i współdzielenia ich ze znajomymi.Pobranie zaś strumienia muzyki na dysk sprowadza się dozainstalowania rozszerzenia do przeglądarki i kliknięcia przyciskuprzy nazwie utworu – tu nawet nikt nie udaje, że próbuje walczyćz piractwem.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (112)