Nmap w świątecznej wersji 7.40 to wydajne ataki siłowe, nowe skrypty i lepsza kompatybilność z Windows

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Jeśli nie wiecie co robić w zbliżające się święta Bożego Narodzenia, to deweloperzy projektu Nmap mają dla Was ciekawą propozycję – poskanujcie sobie porty. Właśnie ukazało się oznaczone numerkiem 7.40 świąteczne wydanie tego słynnego skanera, niezastąpionego we wszystkich czynnościach związanych z badaniem bezpieczeństwa sieci.

Atrakcji w nowym Nmapie jest sporo. Wersja 7.40 przynosi setki zaktualizowanych sygnatur systemowych w sieciach IPv4 – łącznie jest ich już 5336, wśród najnowszych znalazł się Linux 4.6, NetBSD 7.0 oraz macOS 10.12 Sierra. Dostajemy też mnóstwo nowych sygnatur usług sieciowych, ich baza liczy teraz ponad 11 tys. pozycji, liczba wykrywanych protokołów wynosi już 1161, nowy Nmap radzi sobie z m.in. z bezpiecznym transportem Google’a QUIC (wykorzystywanym w HTTP/2), usługą antywirusa ClamAV i testerem przepustowości sieci iperf3.

Jednym z największych atutów Nmapa są wbudowane skrypty automatyzujące jego pracę, pozwalające równolegle uruchamiać wiele zadań. W tej wersji dostajemy 12 nowych skrypów NSE, co łącznie daje ich 552. Najciekawsze, jakie doszły, służą do rysowania geolokalizacji adresów IP na mapach Google’a i Binga, wyszukiwania prywatnych adresów IP w certyfikatach TLS, oraz siłowych ataków na usługi telnetowe. Zaktualizowano też oczywiście wiele popularnych skryptów, np. http-form-brute potrafi teraz atakować strony internetowe na bazie Drupala. Z kompletną listą oficjalnych skryptów Nmapa zapoznacie się w dokumentacji programu.

Deweloperzy Nmapa chwalą się też szybszym i dokładniejszym działaniem skryptów do siłowych ataków – ma to być za sprawą mechanizmów adaptacyjnych, które efektywniej wykorzystują zasoby, dynamicznie zmieniając liczbę wykorzystywanych wątków na podstawie reakcji sieci.

Warto zwrócić też uwagę na opcję --defeat-icmp-ratelimit, która pomoże drastycznie ograniczyć czasy skanowania protokołu UDP, naprawienia na Windowsach działania reverse DNS, i zaktualizowania dołączanej do skanera biblioteki sniffującej Npcap, z wersji 0.10r9 do 0.78r5. Ten duży skok oznacza ulepszenie instalatora, podpisy sterowników przynoszące zgodność z Windowsem 10 po Rocznicowej Aktualizacji oraz poprawki rozwiązujące problemy z połączeniami Wi-Fi.

Nowego Nmapa 7.4 znajdziecie już w naszej bazie oprogramowania w wersji na Windows. Linuksowe wersje powinny niebawem pojawić się w repozytoriach, w tym oczywiście repozytorium Kali Linuksa.

© dobreprogramy