Novell nie straci Linuksa

Strona główna Aktualności

O autorze

W niektórych polskich serwisach pojawiły się ostatnio informacje, że Fundacja Wolnego Oprogramowania (FSF) rozważa zakazanie firmie Novell sprzedawania własnej dystrybucji Linuksa, co miałoby być karą za kontrowersyjną umowę z Microsoftem.

Oczywiście, FSF nie ma możliwości odebrania komukolwiek prawa do sprzedawania Linuksa jeśli nie łamie on licencji GPL, a w tym przypadku umowa z producentem Windows została uznana za całkowicie zgodną. Inną kwestią jest fakt, że część środowiska Open Source ostrzega od pewnego czasu, że wspomniane porozumienie może zaszkodzić między innymi Linuksowi. Zasugerowano nawet, że Microsoft może posłużyć się umową do skłócenia i rozbicia środowiska, jednak na dzień dzisiejszy nic na to nie wskazuje.

FSF pracuje nad kolejną, trzecią wersją licencji GPL, w której mają znaleźć się zapisy chroniące użytkowników przed dyskryminującymi ich umowami patentowymi, a za taką uznawana jest ta pomiędzy Novellem a Microsoftem. Na dzień dzisiejszy sytuacja wygląda jednak tak, że sporo twórców Open Source jest sceptycznie nastawiona do propozycji zmian w licencji i nie zamierza używać jej w swoich produktach, co może rozbić środowisko bardziej, niż domniemane działania Microsoftu.

© dobreprogramy

Komentarze