Nowa seria dysków SSD od SanDiska: jest tanio i bardzo wydajnie

Strona główna Aktualności

O autorze

Kilka dni temu informowaliśmy o tym, że na rynek dysków SSD postanowiła wejść firma AMD. Według wielu osób, znajduje się na nim tylko kilku istotnych producentów: Intel, Samsung, OCZ. To nieprawda, istnieją także inne firmy tworzące masowo bardzo dobre dyski półprzewodnikowe. Jednym z nich jest firma SanDisk, znana raczej z produkcji kart pamięci. Do tej pory kojarzona raczej z produktami z niskiej półki, zaprezentowała właśnie nowe dyski z serii Ultra II. Nie dość, że zapowiadają się na bardzo szybkie, to dodatkowo cenową mogą zdeklasować konkurencję.

Specyfikacja techniczna nowych dysków wygląda nad wyraz interesująco. Dla pojemności 120 GB jest to 550 MB/s dla odczytu sekwencyjnego i 500 MB/s dla zapisu sekwencyjnego, a także odpowiednio 81K i 80K IO/s. Większy model o pojemności 240 GB cechuje się takimi samymi prędkościami, niemniej powinien spisywać się jeszcze lepiej przy wielozadaniowości za sprawą 91K IO/s przy odczycie losowym i 83K IO/s przy zapisie losowym. SanDisk przygotował niewielką tabelkę gdzie porównuje dane swojej najnowszej serii z popularnym Samsungiem EVO i Crucialem MX100. Trzeba przyznać, że jego produkty wyglądają w niej zaskakująco dobrze. Wszystkie wymienione dyski oferują trzyletnia gwarancję, tutaj mamy więc remis.

Nie wiadomo dokładnie z jakiego kontrolera będzie korzystał nowy dysk. Poprzednia generacji z serii Ultra wykorzystywała sprawdzone układy Marvell SS889175 (stosowane również w Plextorach M3 i Intelach SSD 510). Można więc przypuszczać, że nadal będzie to kontroler właśnie tej firmy. Za pamięć odpowiada sam SanDisk, poprzednio były to 2-bitowe MLC NAND wykonane w procesie 19 nm. Ultra II wykorzystuje ulepszoną technologię nCache 2.0: komórki pracują czasami w trybie SLC lub „pseudo-SLC”, co zapewnia lepszą wydajność często używanych plików trzymając je w buforze, a zarazem zmniejsza ilość zapisów i przyczynia się do zwiększenia żywotności dysku.

Naprawdę ciekawie robi się gdy spojrzymy na cenę najnowszych dysków. W ostatnim czasie recenzowaliśmy dysk Crucial MX100 o pojemności 256 GB. Jego główną zaletą obok wysokiej wydajności była właśnie niska cena, która w tej klasie, biorąc pod uwagę jego możliwości, deklasowała konkurentów. Zapowiada się na to, że SanDisk szykuje mu solidnego konkurenta. Za 120 GB zapłacimy 79,99 dolarów, model 240 GB to 114,99 dolarów (w przeliczeniu na złotówki to obecnie około 40-50 zł taniej niż MX100), większy 480 GB za 219,99 dolarów a za dysk o wysokiej pojemności 960 GB przyjdzie nam zapłacić 429,99 dolarów. Nie wiadomo, jak oficjalne ceny przełożą się na te w Polsce, niemniej jeżeli będą podobne, to szykuje się nam nowy lider na rynku.

Dodatkową zaletą ma być dołączone do dysku oprogramowanie: nie tylko oprogramowanie do klonowania Apicorn EZ GiG IV (co ciekawe, po udanym procesie migracji stanie się ono nieaktywne), ale również pakiet antywirusowy Titanium Antivirus+ od firmy Trend Micro na sześć miesięcy i czasową subskrypcję na usługę Absolute LoJack przydatną w przypadku kradzieży urządzenia bo pozwalającą na jego namierzenie i odzyskanie. Nowe dyski mają trafić do sklepów już we wrześniu.

© dobreprogramy
s