Nowe i tanie procesory FX od AMD: jeden na jednego Intel wciąż wygrywa, ale… osiem rdzeni robi swoje

Strona główna Aktualności

O autorze

Fani procesorów AMD musieli długo na to czekać – i to jeszcze straszeni doniesieniami, że firma z Sunnyvale gotowa jest porzucić prace nad układami z rodziny FX, by skupić się wyłącznie na tych nowomodnych heterogenicznych APU. Na rynek wchodzą oto trzy nowe procesory „czerwonej drużyny”. Wszystkie wykorzystują rdzenie Piledriver, wszystkie też przyciągają uwagę atrakcyjnymi cenami. Czy jednak poza ceną AMD ma jeszcze coś do zaoferowania?

AMD znane jest ze swojego zainteresowania wielordzeniowymi architekturami. Już w 2011 roku firma pokazała pierwszy na świecie desktopowy mikroprocesor z ośmioma rdzeniami Bulldozer, który w momencie wydania kosztował 245 dolarów. Warto przytoczyć tę cenę, gdyż pierwszy desktopowy ośmiordzeniowy procesor Intela zadebiutował dopiero w tym roku, a jego sugerowana cena to 999 dolarów. Tymczasem dwa z zaoferowanych dziś ośmiordzeniowych czipów od AMD kosztują 199 dolarów, a jeden zaledwie 147 dolarów. Są to odpowiednio FX-8370 (taktowany zegarem 4 do 4,3 GHz, z TDP 125 W), FX-8370E (taktowany zegarem 3,2 do 4,3 GHz, z TDP 95 W) i FX-8320E (taktowany zegarem 3,2 do 4 GHz, z TDP 95 W). We wszystkich czipach dostajemy też typowe dla Piledrivera 8 MB pamięci podręcznej L2, 8 MB pamięci podręcznej L3 i 256-bitowe FPU,

Oczywiście porównywanie ze sobą tysiącdolarowego, ośmiordzeniowego Haswella-E z kosztującymi dwieście dolarów ośmiordzeniowymi mikroprocesorami AMD nie ma większego sensu. To zarówno kwestia mniej zaawansowanego procesu technologicznego (czipy AMD wykonane zostały w procesie 32 nm, podczas gdy Haswelle to proces 22 nm), jak i architektury – Piledriver jest po prostu ulepszonym Bulldozerem, wciąż sporo ustępującym intelowym Ivy Bridge czy Haswell pod względem jednowątkowej wydajności. Nowe ośmiordzeniowce od AMD wciąż przykute są do czipsetu AM3+, ustępującego czipsetom Intela ósmej i dziewiątej generacji.

Pierwszy benchmarki nowych mikroprocesorów przedstawił serwis HotHardware. Cudów nie ma. Nie tylko nie ma co porównywać ośmiordzeniowych FX z Haswellami-E, ale też w wielu testach nie mają one szans z czterordzeniowymi Core i5. Przykładowo w teście PCMark 7, flagowy FX-8370 uzyskał 4438 pkt, podczas gdy Core i5-4670K aż 6401 pkt. Jednak już w lepiej obsługującym wielowątkowość PCMarku 8 v2, FX-8370 uzyskał (test Home) 4542 pkt, podczas gdy i5-4670K tylko 4048 pkt.

Widać to było jeszcze bardziej w testach z rzeczywistych zastosowań, takich jak uruchamianie kodu w JavaScripcie, czy kodowanie audio i wideo. Tam gdzie FX mogły „rzucić do walki” swoje osiem rdzeni, tam zwykle z czterordzeniowymi Intelami wygrywały. Gdy jednak przychodziło do porównania wydajności pojedynczych rdzeni, Intel wyraźnie wygrywał.

Interesujące są również porównania zużycia energii. W stosunku do poprzedniego flagowca AMD FX, modelu 8350, udało się nieco zmniejszyć maksymalny pobór mocy testowanego systemu, z 287 do 262 W. Wciąż jednak czipy Intela są wyraźnie oszczędniejsze pod tym względem – pod pełnym obciążeniem Core i7-4670K zużywa bowiem tylko 161 W. Tak samo wygląda sytuacja na jałowym biegu, gdzie procesor Intela pobiera 81 W, podczas gdy układ od AMD aż 128 W.

Nowe mikroprocesory AMD powinny w tej sytuacji zainteresować przede wszystkim tych, którzy zajmują się multimediami, a mają ograniczony budżet na sprzęt, a także tych, którzy mają płyty główne AM3+. Atrakcyjna cena i niezły, kilkunastoprocentowy przyrost wydajności w porównaniu do poprzedniego flagowca serii FX powinny pozwolić im znaleźć swoją niszę. Nawet wykonane w procesie 14 nm Broadwelle Intela nie powinny ich z niej wygonić – tam gdzie można wykorzystać architekturę wielordzeniową, AMD daje za tę samą kwotę wciąż więcej mocy.

© dobreprogramy
s