Nowy Athlon 200GE. Czyli ta sama nazwa, inny procesor

Strona główna Aktualności
Fot. dobreprogramy / Piotr Urbaniak
Fot. dobreprogramy / Piotr Urbaniak

O autorze

AMD przygotowuje się do wprowadzenia procesora Athlon 200GE w nowym steppingu. Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie fakt, że odświeżony czip różni się od pierwowzoru. A producent nie informuje o tym wprost przez zmianę nazewnictwa.

Sprawę nagłośnili użytkownicy "reddita", którzy odnaleźli dane o nadchodzącym Athlonie na liście kompatybilności płyty głównej Asus Prime X470-Pro. Jednostkę oznaczono jako Athlon 200GE B0. Niemniej jednak nie jest to ten sam procesor co dotychczas.

Co zmieniono? Ilość cache obcięto do 2 MB, z 4 MB. Zamiast tego delikatnie podbito częstotliwość zegara, która wynosi 3,4 GHz, a nie 3,2 GHz jak w oryginale – czytamy w specyfikacji.

Trochę ekonomii, trochę marketingu

Sądząc po obciętej pamięci podręcznej, zaczęto podejrzewać, że AMD zdecydowało się na kolejne wdrożenie pewnych oszczędności. Jak wiadomo, nominalnie Athlon 200GE powstaje z częściowo uszkodzonych układów Raven Ridge. Tych samych co m.in. w przypadku Ryzena 5 2400G i Ryzena 3 2200G, albo wszystkich mobilnych Ryzenów serii 2000.

Przy czym 4 MB to cała pamięć L3 Raven Ridge'a. W toku produkcji siłą rzeczy pojawiły się odrzuty (z częściowo niesprawnym cache), a te z przyczyn ekonomicznych do kosza trafić nie mogą.

Pytanie: dlaczego nie zdecydowano się wydać "pociętego" modelu 200GE jako na przykład 195GE? To na pewno znacznie ułatwiłoby życie przyszłym nabywcom. A tak robi się bałagan.

© dobreprogramy
s