AMD Ryzen 5 3500, czyli Zen 2 po raz pierwszy bez wielowątkowości współbieżnej

AMD Ryzen 5 3500, czyli Zen 2 po raz pierwszy bez wielowątkowości współbieżnej

Zdjęcie poglądowe, fot. Shutterstock.com
Zdjęcie poglądowe, fot. Shutterstock.com
Piotr Urbaniak
24.08.2019 14:32

Wygląda na to, że AMD szykuje nieco tańszy niż dotychczas układ w mikroarchitekturze Zen 2. Mowa o modelu Ryzen 5 3500, który charakteryzuje się ponoć sześcioma rdzeniami i taką samą liczbą wątków, a więc nie ma wielowątkowości SMT. Jednostkę ujawnił znany z wyciągania zakulisowych informacji Tum Apisak. Co zdradził na jej temat?

Póki co tylko tyle, że zaoferuje wspomnianych sześć rdzeni Zen 2, bez SMT. Jak twierdzi, taktowanie bazowe wynosi 3,6 GHz, turbo zaś – 4,1 GHz. Odnosząc się do najtańszego obecnie Ryzena 5 3600, prócz wielowątkowości, umyka raptem 100 MHz na "dopalaczu".

Trzeba jednak pamiętać, że utrata SMT to dla układu z rodziny Ryzen bardzo poważny cios. Wynika to bezpośrednio z budowy tych czipów. Każdy rdzeń w mikroarchitekturze Zen ma oddzielny potok wykonawczy dla operacji stało- i zmiennoprzecinkowych, więc w optymalnym scenariuszu dwa rdzenie logiczne mogą osiągać efektywność bliską dwóch rdzeni fizycznych.

W konkurencyjnej technice Hyper-threading, najprościej rzecz ujmując, wątki są tylko odrębnymi potokami, ale i tak finalnie trafiają na jeden port. Stąd dla Ryzenów SMT stanowi funkcję absolutnie kluczową, podczas gdy u niebieskich nie zawsze ma tak widoczną rolę.

Według Tum Apisaka, Ryzen 5 3500 notuje ponad 12,8 tys. punktów w teście enigmatycznie określonym jako Physics Score. Mniej więcej pokrywałoby się to z wynikiem sześciu rdzeni Zen 2, pozbawionych SMT, w teście procesora 3D Mark Fire Strike. A jeśli tak, to wydajność tego czipu jest +/- 35 proc. niższa niż modelu Ryzen 5 3600. Cóż, finalnie wszystko tak czy siak zweryfikuje cena.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)