reklama

Nowy format Maliny: Compute Module, czyli Raspberry Pi o rozmiarach kostki SO-DIMM

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Znany i lubiany miniaturowy komputer Raspberry Pi może być jeszcze mniejszy, niż dziś. Opiekująca się tym sławnym projektem edukacyjnym (który dawno już przestał być tylko projektem edukacyjnym) fundacja ogłosiła dostępność nowej wersji Maliny. Otrzymała ona nazwę Compute Module i mieści się ona w standardowym slocie SO-DIMM 67,6 x 30 mm (takim, jaki wykorzystywany jest przez pamięci laptopów).

Na Compute Module nie znajdziecie złącza Ethernetu, USB, czy HDMI, ani też czytnika kart SD. Jest tam tylko układ SoC BCM2835 od Broadcomma (taki sam jak w Raspberry Pi) z 512 MB RAM oraz kostka z 4 GB pamięci eMMC flash. Zasilanie i komunikacja odbywają się wyłącznie przez szynę złącza DIMM.

Rozwiązanie to adresowane jest przede wszystkim do tych osób, które zainteresowane są wykorzystaniem Maliny w systemach wbudowanych. Nowy format komputerka ujawnia cały interfejs układu SoC na pinach złącza – to znacznie więcej, niż interfejsy GPIO na standardowej płytce Raspberry Pi. Większa elastyczność urządzenia ma zachęcić do budowania dla niego własnych płytek ze sprzętem. By jednak było od czego zacząć, Fundacja przedstawiła własną płytkę I/O – Compute Module I/O Board, dostarczającą interfejsów znanych z normalnego Raspberry Pi.

Na początku Compute Module ma być oferowane w pakiecie, jako Raspberry Pi Compute Module Development Kit – i do sprzedaży detalicznej trafi w czerwcu. Później Fundacja zaoferuje samodzielne moduły Raspberry Pi. Zestaw 100 sztuk ma kosztować 3 tys. dolarów (tj. po 30 dolarów za sztukę). Będzie też możliwe zakupienie pojedynczych modułów, w cenie nieco wyższej.

Dokumentacja dla tego sprzętu pojawi się niebawem. Na razie dostępne są schematy Computer Module i I/O Board. Oczywiście nowa odmiana Maliny zachowuje pełną kompatybilność z Raspberry Pi i jego oprogramowaniem, w szczególności systemem Raspbian.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama