Windows 10 ARM na Raspberry Pi – jest na to prosty sposób

Strona głównaWindows 10 ARM na Raspberry Pi – jest na to prosty sposób
13.02.2019 19:13
Windows 10 ARM na Raspberry Pi – jest na to prosty sposób

Jeśli kiedykolwiek zapragnęliście wyposażyć Raspberry Pi w Windowsa 10, to właśnie nadarzyła się ku temu świetna okazja. Proces instalacji jeszcze nigdy nie był tak prosty.

bELcirfV

Programista nazwiskiem Jose Manuel stworzył narzędzie zwane WoA Installer for Raspberry Pi 3, które jest w pełni zautomatyzowanym kreatorem, pozwalającym zainstalować Windowsa 10 ARM bez żadnych dodatkowych modyfikacji. Jak wynika z opisu projektu na GitHub, aplikacja jest kompatybilna z Raspberry Pi 3 Model B oraz B+, a do ukończenia całego procesu niezbędna będzie jeszcze karta pamięci microSD i oficjalny obraz Windowsa 10 w wersji ARM64.

Dokładne instrukcje znajdują się na stronie projektu, aczkolwiek tak naprawdę schemat postępowania jest niezwykle prosty; ogranicza się do wskazania docelowego nośnika do instalacji.

Do widzenia, IoT Core

Warto zauważyć, że nie jest to pierwsza możliwość użycia Windowsa 10 na malince, ale wcześniej równie łatwa była tylko instalacja mocno okrojonego Windowsa 10 IoT Core, stworzonego specjalnie z myślą o platformach jednopłytkowych i mocno okrojonego względem nominalnego wydania.

bELcirfX

Teraz, przynajmniej w teorii, możliwe stało się zbudowanie na Raspberry Pi pełnoprawnego komputera z Windowsem 10. Choć trzeba pamiętać, że ograniczonej wydajności sprzętu i tak bardziej sprzyjać będzie któraś ze specjalnie dostosowanych mikrodystrybucji Linuksa. Windows 10 ARM, co by nie mówić, zdecydowanie nie stanowi przykładu wzorowej optymalizacji.

Tak czy inaczej, instalacja prawdziwego Windowsa 10 na Raspberry Pi zdaje się być ciekawym eksperymentem, wartym do przeprowadzenia choćby dla dobra nauki.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
bELcirgT