r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Nowy rekordzista – BootChess najlżejszą implementacją szachów w historii

Strona główna AktualnościOPROGRAMOWANIE

Problematyczną kwestią w historii gier komputerowych w zasadzie od zawsze były wymagania sprzętowe. Zdarzały się przecież przypadki, kiedy premiera długo oczekiwanej produkcji w znacznym stopniu napędzała sprzedaż kart graficznych czy procesorów. Okazuje się jednak, że nawet dziś programiści próbują stworzyć gry, które będą wymagać możliwie jak najmniej zasobów – przykładem może być program grupy Red Sector, która napisała implementację szachów w 487 bajtach.

BootChess, bo tak nazywa się program Red Sector, jest nowym rekordzistą w kategorii najlżejszych implementacji szachów. Dotychczas ten tytuł należał do napisanego w 1983 roku programu 1K ZX Chess. Co ważne, BootChess jest prawdziwie multiplatformowy, można uruchomić go zarówno na Windowsie, jak i Linuksie, OS X i systemach *BSD.

Nowy rekordzista jest przez komentatorów określany mianem wielkiego programistycznego osiągnięcia. Pojawiają się jednak także głosy krytyki – zarzuty dotyczą na przykład braku implementacji roszady, co według niektórych sprawia, że gry nie można nazywać w ogóle szachami. Z drugiej strony roszada została dodana do reguł gry dopiero w XIII wieku w Europie. BootChess nie blokuje również możliwości ruchu króla doprowadzającego do szacha.

r   e   k   l   a   m   a

Poprzedni rekord należał do 1k ZX Chess przez 32 lata. Nie zapowiada się więc na to, aby BootChess szybko został prześcignięty. Z drugiej strony wystarczy, aby programista zauważył w kodzie choćby najmniejszą okazję do kolejnej optymalizacji i wielkie osiągnięcie jakim jest BootChess zostanie szybko zapomniane. Program można pobrać z serwisu pouët.net.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.