Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

O nienawiści wśród smartfonowców słów kilka

Co zainspirowało mnie do stworzenia tego wpisu?

Od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem Nokii Lumii 520. Smartfon niby budżetowy i tani, nie oferuje "bajerów" jednakże jest on wszystkim czego mi potrzeba i mimo, że nie jestem ślepy na jego wady, świetnie mi się go używa. W pracy większość ludzi posiada Samsungi lub HTC, co równie ważne z tzw. wyższej półki. Ogólna reakcja na mój nowy telefon, to że taniocha, tandeta, że to WP 8, że nie pogram na tym, że szkoda było kasę utopić, trzeba było dozbierać i kupić Samsunga Galaxy S3 np. itp...

Kiedy minęło pierwsze uczucie bycia zaszczutym, od tak przy różnych okazjach zacząłem podpytywać ludzi o ich styczność z WP 8. Okazało się że tylko jedna osoba z zagorzałych krytyków tego systemu miała z nim styczność przez 5 minut korzystając z Nokii Lumii 920 należącej do kolegi. Także styczność z produktami fińskiej firmy z serii Lumia była żadna. Zacząłem więc się zastanawiać z czego wynikały te agresywne opinie, skoro nikt praktycznie nie używał rzeczy którą ocenia?

Zawiść wobec drugiego człowieka

Doszedłem do wniosku, że skoro nie wynika to z profesjonalnego porównania, to odpowiedzi należy poszukać dalej. Wielokrotnie czytałem różne recenzje telefonów, oglądałem wideo recenzje lub porównania, które w większym czy mniejszym stopniu były obiektywne. Pod większością z nich była większa czy mniejsza ilość komentarzy ostrych, które z czasem przeradzają się w wojny. Rozumiem i szanuje rzeczową dyskusję, za którą stoją merytoryczne argumenty, ale uważam za absurd przerzucanie się hasłami smartphone X jest lepszy bo ja go mam, albo dlatego że jest drogi.

Każdy z nas ma własne potrzeby, wykorzystuje swój telefon do różnych celów, jeden do grania, drugi do surfowania po internecie, trzeci do dzwonienia i sms. Każdy jest inny i wybiera dla siebie urządzenie, które jego zdaniem będzie najoptymalniejsze pod określonym kątem. Należy także wziąć pod uwagę niezwykle ważny czynnik jakim jest budżet. Po uwzględnieniu tego wszystkiego każdy z nas dokonuje subiektywnego wyboru.

Skoro więc prawie każdy jest mniej lub bardziej zadowolony ze swojej decyzji, dlaczego trzeba się spotkać z wiadrem pomyj, kiedy twój wybór nie spodoba się innym? Uważam, że to leży już w naszej mentalności a wynika z powszechnej zazdrości, zawiści lub różnych kompleksów. Atakując drugiego człowieka poprzez nieuargumentowaną krytykę wyładowujemy swój gniew, próbujemy się dowartościować lub dogryźć drugiemu człowiekowi. Zastanawiam się tylko po co i dlaczego? Może ktoś przez moment poczuć się wyższy nad drugim człowiekiem, ale czy trzeba to robić takim kosztem, lepiej błysnąć czymś ciekawym, aby zaplusować zamiast zniżać się do takiego poziomu.

Poruszony problem nie dotyczy tylko segmentu telefonów komórkowych i smartfonów, ale także szeregu innych produktów, jak choćby ciągłą wojna pomiędzy posiadaczami PS3 oraz Xbox 360, udawadnianiu, która z nich jest lepsza. Dla kogoś PS3, a dla kogoś Xbox 360. Tak było od zawsze i zawsze tak będzie.

Szanujmy innych!

Na zakończenie tego wpisu chciałbym życzyć nam wszystkim więcej tolerancji i szacunku dla wyboru innych osób, bo to co jest świetne dla nas nie musi być dobre dla innych i odwrotnie.

Pozdrawiam 

urządzenia mobilne inne

Komentarze

0 nowych
DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #1 17.11.2013 18:47

No cóż Ameryki nie odkryłeś :), ale rozumie przekaz tego wpisu ;). Witamy na blogach DP, oby to nie był pierwszy i ostatni Twój wpis ;).

BTW - chyba błędem jest pisanie w polskiej odmianie słowa smartphon. Jak już to smartfonowców, smartfona, smartfony. Generalnie poprawna forma to smartfon.

mateusz850   2 #2 17.11.2013 18:59

Dziękuję za cenną wskazówkę. Pozdrawiam ;)

djDziadek   17 #3 17.11.2013 19:47

Aj tam, aj tam, witaj.
Windows Phone rules... ;)

wajdzik   6 #4 17.11.2013 21:18

Dobry wybór WP może i nie jest najlepszy, ale pozostałe są gorsze :P

mateusz850   2 #5 17.11.2013 21:33

Też jestem takiego zdania :)

msnet   22 #6 17.11.2013 23:11

@wajdzik - dla mnie w tej chwili Windows Phone 8 jest najlepszy jest najlepszy :) A w połączeniu z Nokią jeszcze lepszy :)

AntyHaker   23 #7 18.11.2013 00:06

Aj tam, my Cię nie zostawimy :D Wśród użytkowników DP, jest dużo użytkowników WP ^^ A tak serio - norma. Już w ogóle szczytem jest mówienie o WP8, przez pryzmat WP7 (dość często się z tym spotykam), a potem wielce zdziwieni jak wszystko muszę prostować ...

  #8 18.11.2013 07:44

Witajcie.
Ano te przepychanki są bez sensu, ja jestem otwarty na prawie każdy system i na dzień dzisiejszy to Android spełnia moje oczekiwania, ale nie ukrywam, że poużywałbym np. WP8 czy FirefoxOS, ale nie iOS o nie, ale to tylko z tego powodu, że cała polityka firmy mnie zniechęca na każdym kroku no i zapaleni, broniący zacieklej niż moherowe berety krzyża - iphonowcy.
Ale co do twojego wpisu, każdy powinien sprawić sobie w miarę możliwości sprzęt czy system jaki mu pasuje, mam np. znajomego, który z IT jest za pan brat, ale telefon który używa to Samsung Solid.

freyah   18 #9 18.11.2013 09:02

Ostatnio po wyrażeniu swojej opinii (że po styczności z WP8 nie wrócę na Androida) również zostałam 'zjechana', więc wiem co czujesz. Ogólnie podsumowując: gust jak d*- każdy ma swoją :D

corrtez   12 #10 18.11.2013 10:27

No cóz nic nowego. Ludzie chyba chca gdzies nalezec do jakiejs grupy wielbicieli czegos (przegladarki, telefonu, konsoli etc). Spedzajac zbyt duzo czasu przed kompem próbuja takim zachowanie nadrobic braki ze swiata rzeczywistego...

  #11 18.11.2013 12:06

@corrtez
a jakie braki można takim zachowaniem nadrabiać? które konkretnie?

Vidivarius   15 #12 18.11.2013 13:10

@mateusz850
Wkroczyłeś tym wpisem na grunt socjologiczny. Zjawisko to jest stare jak świat. Ludzie potrzebują poczucia wspólnoty, a ta wyraża się m.in. przez pewne znaki przynależności: glany, skórzane ubrania, mroczny makijaż, ..., telefony. Mówiąc źle o telefonach ich użytkowników podważasz jego poczucie tożsamości z grupą.
Kiedyś, dawno, dawno temu, gdy nie było jeszcze Internetu, dzieci gadały na podwórku przy trzepaku:
- Bruce Lee jest najlepszy
- A nie prawda bo, Szurkowski szybciej jeździ na rowerze
- Co wy gadacie HeMan położy ich wszystkich małym palcem od nogi
- Ale najodważniejszy jest Janek z 4 pancernych
Dziś odbywa się to samo tylko, z racji anonimowości, używa się brutalniejszych słów i zwrotów.

A w sprawie telefonów to i tak najlepsza jest Łącznica polowa ŁP-10 + zestaw telefonów, polecam :P
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/0e/Polowa_%C5%81%C4%85cznica_Tel...

Vidivarius   15 #13 18.11.2013 13:11

@mateusz850
Wkroczyłeś tym wpisem na grunt socjologiczny. ..... a nawet antropologii kultury :)

jawnuta   7 #14 18.11.2013 13:47

a ja se bym poużywał blackberry 10 :D

Over   9 #15 18.11.2013 14:42

Duzo osób posiada androida i sobie go chwali a to min. dlatego że np na androida mozna sobie nawigacje wgrać np automape a na wp juz nie bo trzeba płacić..
No ale to tylko kwestia poglądów.
Każdy system ma swoje wady i zalety i to zalezy od jednostki, czy spełnia wymagania bardziej bądź mniej.

KyRol   19 #16 18.11.2013 15:34

Ja tam mam tonę argumentów na to, że wp to tandeta, ale rozumiem też pogoń za prostotą i minimalizmem ze strony innych użytkowników. Ale tak dla przeciwwagi przyznam, że istnieją zwolennicy wp, którzy są skłonni robić ludziom wodę z mózgu, tylko po to aby sobie i światu wcisnąć argument za fakt, że wp jest da best...

No gdyby tak było, ten OS nie potrzebowałby tak olbrzymich funduszy na reklamę, a w rok czasu byłby w stanie zdobyć olbrzymią popularność. Tak więc dochodzenie w stylu kto ma rację, gdzie jest kit, a gdzie hit, zasadniczo, z mojej perspektywy, jest pozbawione sensu.

mateusz850   2 #17 18.11.2013 22:19

Miło mi, że mój może nie odkrywający ameryki jak wszyscy wiedzą, wpis pobudził ciekawą dyskusję na poziomie.

@silvax zgadzam się z Tobą, dla wielu to nie ma znaczenia, a jest duża przepaść pomiędzy tymi dwiema wersjami
@Vidivarius po części taki był zamysł tego wpisu ;)

Mam nadzieję że każdy z Was gdzieś w podświadomości zachowa moje słowa i może kiedy staniecie przed podobnymi sytuacjami wspomnicie go i załagodzicie spór lub też sami w niego nie wejdziecie. Wszystkim nam tego życzę.

Pozdrawiam

Vidivarius   15 #18 19.11.2013 12:30

@KyRol
"No gdyby tak było, ten OS nie potrzebowałby tak olbrzymich funduszy na reklamę, a w rok czasu byłby w stanie zdobyć olbrzymią popularność. Tak więc dochodzenie w stylu kto ma rację, gdzie jest kit, a gdzie hit, zasadniczo, z mojej perspektywy, jest pozbawione sensu."

Pozwolę się z tobą nie zgodzić. Ilość sprzedanych telefonów nie odzwierciedla popularności systemu. Śmiem twierdzić, że to nie systemy zdobywają popularność. Popularne co najwyżej mogą być telefony. Bo to telefony ludzie kupują. W większości przytłaczającej przypadków klienci nie mają bladego pojęcia co to jest system operacyjny w telefonie, nie mówiąc już o różnicach między nimi, ich nazwach własnych itp. Przykładem na to jest sprzedaż Nokii Lumii 520. Przecież ten telefon sprzedaje się nie dlatego, że jest tam Windows, tylko dlatego, że jest dobrze zrobionym i stosunkowo tanim telefonem. Większości kupujących ten telefon w ogóle przez myśl nie przejdzie pytanie "brać Windowsa, czy Androida?". Oni kupują TELEFON nie system. Jako, że Androida można znaleźć w bardzo tanich telefonach to i w statystykach rośnie. Gdyby Androida zaczęto wkładać tylko do telefonów w cenie Galaxy S4 to statystyki "popularności" też by spadły.
Oto cała tajemnica "popularności".

L. S.   6 #19 19.11.2013 21:02

Android jest lepszy bo mam Samsunga i on odtwarza filmy :D

Ale już na poważnie. Zawsze tak było, że fani produktu X opluwali produkt Y, nie mając na jego temat żadnego pojęcia. Ja mam tak, że do filmów mam telepator, do gier przedwojennego laptopa, na którym ledwie Quake chodzi. Jedyne co mi potrzebne, to nawigacja i odtwarzacz mp3. A tak, co by mieć wszystko w jednym pudełku. Był w dobrej promocji to został kupiony. Następna będzie Nokia z WP, bo dlaczego niby nie? Nawigację posiada, mp3 gra. Wystarczy.

Dobry wpis, więcej poproszę.

wieszak   11 #20 24.11.2013 21:08

@KyRol
Ja tam mam tonę argumentów na to, że wp to tandeta.

Pytanie tylko co z tego? Czy inne systemy mobilne są doskonałe? Problem w tym, że większości, jak to już autor artykułu zauważył, nie interesuje to aby coś samemu sprawdzić a tylko powielają stereotypy.

Nie ma rzeczy doskonałych bo i nasz świat w którym przyszło nam żyć nie jest doskonały.