reklama

ORBX.js przyspiesza nadejście ery desktopowych aplikacji w przeglądarce

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Wiosną tego roku Mozilla, we współpracy z firmą OTOY, pokazała ciekawe rozwiązanie, pozwalające strumieniować z działających w chmurze serwerów zarówno media, jak i desktopowe aplikacje. Wszystko to bez żadnych dodatkowych wtyczek, kodeków czy rozszerzeń, na dowolnej przeglądarce obsługującej HTML5 (a w praktyce JavaScript, potrzebny do uruchomienia implementującej klienta biblioteki ORBX.js, oraz WebGL, do renderowania obrazu). Pomysł bardzo spodobał się Autodeskowi, którego dyrektor techniczny Jeff Kowalski bardzo szybko zaczął się zastanawiać nad możliwościami, jakie daje producentom pisanie oprogramowania bez przejmowania się docelową platformą, z zachowaniem pełnej kontroli nad udostępnianym użytkownikowi narzędziem.

To naprawdę może być kolejny wielki przewrót w dziedzinie oprogramowania. Zamiast prostych aplikacji webowych, ograniczonych możliwościami przeglądarki, płacący abonament użytkownik otrzymuje strumieniowane przez przeglądarkę wersje „pełnokrwistych” aplikacji, takich jak 3DS Max czy Photoshop, z których korzystać może nawet na prostym laptopie. Do grona przekonanych dołączył właśnie Amazon, największy na świecie dostawca usług cloud computing, informując o przygotowaniu nowych instancji serwerowych, specjalnie zaprojektowanych z myślą o strumieniowaniu aplikacji przez ORBX.

Wszyscy użytkownicy Amazon EC2 mogą teraz uruchamiać specjalne instancje OTOY ORBX AMI, wykorzystujące sprzętową akcelerację grafiki NVIDIA GRID GPU po stronie serwera, aby hostować w nich aplikacje zarówno dla Windows jak i Linuksa, udostępniane użytkownikom właśnie przez strumień ORBX. W ten sposób oferowane mogą być nawet najbardziej wymagające narzędzia do projektowania 3D jak i gry, docierając do użytkowników w rozdzielczości 1080p, z odświeżaniem 60fps.

Mozilla jest zachwycona swoją rolą w tym wszystkim – i nic dziwnego, choć bowiem ORBX.js działa w każdej nowoczesnej przeglądarce, to najwydajniej działa w Firefoksie. Brendan Eich, jej dyrektor techniczny i twórca JavaScriptu, określił udostępnienie specjalnych instancji Amazona jako kamień milowy na drodze do uczynienia Webu wiodącą pod względem liczby użytkowników i deweloperów platformą. Przy wydajności JavaScriptu dorównującej dziś kodowi natywnemu, dzięki forsowanym przez Mozillę technologiom takim jak asm.js i WebGL, innowacyjne podejście wykorzystane w ORBX.js firmy OTOY pozwala na uruchamianie potężnych natywnych aplikacji na dowolnym systemie operacyjnym przez nowoczesną przeglądarkę (…) ukazując możliwości Webu jako platformy rozwoju oprogramowania i jego dystrybucji – stwierdził.

Upodobania Jeffa Kowalskiego znalazły odbicie w oficjalnej polityce Autodeska, który zapowiedział, że wykorzysta ORBX-owe instancje w chmurze EC2 do udostępnienia swoich aplikacji 3D i narzędzi inżynierskich. Prekonfigurowana instancja OctaneCloud Workstation zapewni klientom firmy dostęp do 3DS Maxa, Mayi, Revita i Inventora, a dzięki usłudze Octane Render Service, umożliwi rendering obrazów z tych aplikacji w czasie rzeczywistym, z wykorzystaniem setek GPU pracujących w chmurze Amazona.

NVIDIA też się cieszy, cementując w ten sposób dominację swoich GPU na rynku high-end. Steve Parker, menedżer z pionu Professional Design and Visualisation stwierdził, że maszyny wirtualne ORBX to najłatwiejszy dla producentów oprogramowania sposób na natychmiastowe wykorzystanie możliwości strumieniowania wideo z instancjami NVIDIA GRID. Przypomniał też, że przygotowany dla graczy ORBX Cloud Game Console AMI pozwala na wykorzystanie sprzętowego enkodera H.264, zapewniając możliwość grania w przeznaczone dla desktopów tytuły na milionach urządzeń wbudowanych, settopboksów i inteligentnych telewizorów.

Jednocześnie z uruchomieniem instancji EC2 przez Amazona, OTOY poinformował o rychłym wprowadzeniu na rynek usługi OctaneCloud, będącej w praktyce witryną, przez którą klienci mogą uruchamiać swoje własne PC z Windows w chmurze Amazona, w cenie już od 10 dolarów miesięcznie.

Wygląda na to, że możemy się zacząć przygotowywać na zmierzch dostępności klasycznego, pudełkowego oprogramowania dla desktopów. Obecnie jesteśmy w etapie pośrednim, w którym producenci tacy jak Adobe czy Microsoft, oferując swoje „aplikacje w chmurze”, w rzeczywistości realizują politykę łączenia desktopowego oprogramowania z usługami online. Jest tak jednak tylko ze względu na brak technologii pozwalających na łatwe udostępnienie przez chmurę takich aplikacji szerokim rzeszom klientów. ORBX.js zmienia ten stan rzeczy: strumieniowane przez niego aplikacje nie mogą być złamane i udostępnione w sieciach P2P, jak to się stało np. z najnowszym, „chmurowym” Photoshopem, gwarantując producentom stały przychód od swoich klientów-subskrybentów.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama