WinRAR 5.11: sporo poprawek w bardzo popularnej aplikacji dla Windows

WinRAR 5.11: sporo poprawek w bardzo popularnej aplikacji dla Windows
Redakcja

01.09.2014 21:10, aktual.: 02.09.2014 10:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nieczęsto przychodzi nam poinformować o aktualizacji tak znamienitego oprogramowania. Twórcy WinRARa poinformowali o wydaniu nowej wersji swojego rozwijanego od przeszło 19 lat programu. Ten program przeznaczony do kompresji i archiwizacji danych znalazł się zapewne choćby raz na komputerach większości naszych czytelników. Choć nie jest darmowy, opiera się na licencji shareware i okresie testowym, jest to jeden z najpopularniejszych programów dla platformy Windows.

Obraz

O jego popularności świadczy choćby to, że z bazy dobrychprogramów pobrano go niemal 14,5 miliona razy. Wprowadzona właśnie wersja 5.11 nie stanowi rewolucji, wprowadza za to poprawki znalezionych błędów: rozpakowywanie archiwów TAR z rozszerzonymi nagłówkami nie stanowi już problemu, podobnie otwieranie niekompletnych archiwów 7-Zip. Dodatkowo poprawiono informacje o atrybutach filmów w rozpakowywanych archiwach zip, obsługę zagnieżdżonych archiwów, a także nieprawidłowe oznaczenie godziny modyfikacji w systemie Windows XP (producent nadal utrzymuje wsparcie dla tej tej wersji systemu od Microsoftu).

Program WinRAR obsługuje własny format RAR oraz najbardziej popularny ZIP, a także nie w pełni (tzn. jedynie rozpakowuje) CAB, ARJ, LZH, ACE, TAR, GZip, UUE, ISO, BZIP2, Z oraz 7-Zip, konwertuje do formatu TGZ, umożliwia tworzenie samorozpakowujących się archiwów, dzielenie archiwów na odrębne woluminy, szyfrowanie i zabezpieczanie hasłem. Wyspecjalizowane i oryginalne algorytmy kompresowania plików tekstowych, graficznych i muzycznych są jedną z najbardziej podkreślanych cech WinRARa. Osobom stawiającym pierwsze kroki z kompresowaniem plików z pewnością przypadnie do gustu wbudowany kreator pozwalający dotrzeć do podstawowych opcji programu (procedura prostych pytań i odpowiedzi). Ponadto niewątpliwym atutem WinRARa jest obsługa olbrzymich archiwów plików, co przydaje się w przypadku gigantycznych zasobów do kompresji.

Nowy format RAR5 poza mniejszymi plikami końcowymi wykorzystuje również możliwości wielordzeniowych procesorów podczas wypakowywania plików, oferuje silniejsze algorytmy szyfrowania danych, pozwala na weryfikację hasła dostępu bez konieczności rozpakowywania całego archiwum czy wykorzystania 256 bit hasha BLAKE2sp. Ponadto sporo zmian pojawiło się w mechanizmie zabezpieczającego przed uszkodzeniem archiwów i zwiększono limit opisu ścieżki dla archiwów RAR i ZIP do 2048 znaków. WinRARa w najnowszej wersji 5.11 znajdziecie w bazie aplikacji naszego serwisu. Przypominamy ponadto o zupełnie darmowej wersji dla systemu mobilnego od Google: RAR for Android.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (69)