Odświeżenie wyglądu Windows XP & Optymalizacja

Zanim przejdziesz do dalszej części materiału przeczytaj krótki wstęp. Autor tego bloga nie ponosi żadnej odpowiedzialności za popsucie czy złą modyfikację plików przez czytelnika. Blog powstał dla osób, którym zwyczajny wygląd XP się znudził. Testowane na mojej wersji XP Home Edition z najnowszymi aktualizacjami. Jeśli nie posiadasz tej wersji systemu, możesz zwyczajnie edytować plik, ale to będzie opisane później.

Zanim przejdziesz do edycji plików, zrób kopię następujących plików:
- shell32.dll - powłoka systemu, ikony, menu, dialogi, bitmapy itp.
-fontext.dll - bibloteka odpowiedzialna za ikony czcionek
-msexec.dll - instalator
-mycomput.dll - zarządzanie komputerem
-user32.dll - błędy, czyli wykrzykniki, pytajniki, które są wyświetlane np. podczas edytowania pliku w paincie a jego nie zapisania.
-devmgr.dll - ikony w menadżerze zainstalowanego sprzętu (karta graficzna, procesor itp)
-newdev.dll- biblioteka dodawania nowych urządzeń
-setupapi.dll - interfejs API systemu
-shimgvw.dll - pogląd faksów systemu

Teraz pora na bibloteki odpowiedzialne za wyświetlanie ikon w tray-u (pasek obok zegara):
- batmeter.dll - bateria
-netshell .dll - powłoka połączeń sieciowych
-stobject.dll - głośność, usuń bezpiecznie sprzęt
-xpsp2res.dll - wyświetlanie ikon połączeń

Jak edytujemy pliki, to bardzo proste! Najpierw pobieramy program Resource Hacker (dostępny jest na Dobre Programy), potem instalujemy. Szukamy jakiegoś pliku *dll. i go edytujemy programem. Na przykład wybieramy jakąś ikonę, którą chcemy zmienić, klikamy PPM<Replace Icon< i szukamy swojej ikony, następnie dajemy replace.

Ikony do plików znajdziecie w paczce poniżej blogu. Następną rzeczą będzie dodanie kompozycji. Najpierw należy pobrać bibliotekę UxTheme dokładną dla swojej wersji systemu. Jeśli system ma Service Pack 3 to szukamy UxTheme for Service Pack 3. Kompozycje naśladująca system W7 do XP, znajdziecie w paczce, poniżej bloga.

Zmiana wyglądu eksploratora (Win XP): Pierwszym punktem będzie zainstalowanie programu QttTabBar, konfiguracja jest opisana na tej stronie: https://forum.dobreprogramy.pl/karty-do-eksploratora-windows-xp-524675t.html.
Potem pobranie programu Styler i go zainstalowanie. Skiny do programu Styler i QttTabBar znajdziecie w paczce. Na koniec jeszcze trzeba zainstalować program QttAdressBar program ten da nam pasek adresu jak w Viscie czy 7.

Optymalizacja

Komputer<PPM na dysk systemowy<Właściwości<Odznaczamy opcję: Zezwalaj na indeksowanie tego dysku... Owszem to przyspiesza wyszukiwanie plików, lecz jak nie korzystamy z tej funkcji to jest to nie potrzebne.

Kolejnym punktem optymalizacji będzie wyłączenie zbędnych usług systemu. W tym celu robimy to następująco: Klawisz Win+R i wpisujemy services.msc i zatwierdzamy klawiszem Enter. Na przykład nie potrzebny nam jest bufor wydruku jeśli nie posiadamy drukarki, lub aktualizacje automatyczne w XP...

Czyszczenie rejestru... W tym celu pobieramy program CCleaner i go instalujemy. Po zainstalowania programu. Tym samym programem, możemy też wyczyścić system ze śmieci, ciasteczek, plików tymczasowych, wybierając pierwszą opcję<Analiza<Uruchom CCleaner.

Potem pasowało by też defragmentować dysk. W tym celu pobieramy program o nazwie Defragler tej samej firmy co program CClener. Instalujemy go i defragmentacja wygląda tak samo jak w systemowym defragmentatorze, lecz ten program osiąga lepsze wyniki.

Paczka ukaże z plikami ukaże się dopiero w sobotę.