Opera Opera 68.0.3618.125

Strona główna Windows Internet i komunikacja Przeglądarki stron WWW
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie

Opera to nowoczesna przeglądarka stron internetowych, wyposażona w sporo narzędzi, dzięki którym korzystanie ze stron jest przyjemniejsze, a gromadzenie informacji łatwiejsze. Ogromną zaletą jest możliwość przypięcia komunikatorów Messenger, WhatsApp i Telegram na dyskretnym pasku z boku. W przeglądarce jest też wbudowane blokowanie reklam, VPN, czytnik wiadomości i wygodny menedżer pobierania plików.

Operę można rozbudować rozszerzeniami, ale zwykle nie jest to potrzebne. Na jej korzyść działa też blokowanie reklam, co odbywa się na podstawie wybranych przez użytkownika list. Domyślnie do dyspozycji mamy EasyList, EasyPrivacy i polskie filtry dla Adblocka. Ponadto Opera wciąż ma tryb Opera Turbo, kompresujący przesyłane dane i różne mechanizmy oszczędzające energię, dzięki czemu doskonale sprawdza się na laptopach.

Wbudowany system odtwarzania filmów sprawia, że można zapomnieć o czekaniu aż załaduje się film osadzony na stronie. Pasek adresu został połączony z paskiem wyszukiwania, można więc w tym samym miejscu wpisywać adresy stron i korzystać z podpowiedzi oraz wpisywać hasła wyszukiwania i skorzystać z jednej z dostępnych wyszukiwarek lub ustawić własną. By ułatwić obsługę programu, można korzystać z rozbudowanych skrótów i gestów, przyspieszających wykonywanie różnych czynności.

Jedną z zalet Opery jest możliwość synchronizacji zakładek i otwartych aktualnie kart z jej wersjami na innych urządzeniach, w tym na urządzeniach przenośnych. Aby skorzystać z tej funkcji niezbędne jest konto w usłudze Opery. Ciekawą formą przechowywania zakładek jest ekran szybkiego wybierania, na którym możemy umieścić swoje ulubione strony i także między nimi korzystać z wyszukiwarki. Podobnie jak inne współczesne przeglądarki, Opera chroni użytkownika przed różnymi zagrożeniami i ostrzega przed fałszywymi stronami, oszustwami i złośliwymi programami. Aby nie zostawiać śladów po przeglądaniu, można korzystać z okna prywatnego przeglądania.

Opera sprawdzi się także jako dostawca najświeższych wiadomości z wybranych dziedzin. Widok Moje aktualności włącza widok artykułów z popularnych portali. Można tu dodać własne źródła informacji i korzystać z Opery jako z czytnika RSS.

Możliwości Opery można zmieniać rozszerzeniami, a jej wygląd można dostosować dzięki motywom. Domyślny interfejs może być jasny lub ciemny. Podstawą Opery jest ten sam silnik renderowania, co w projekcie Chromium, czyli Blink.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

możliwość wyboru języka, dodatki i rozszerzenia, personalizacja ustawień, możliwość ustawienia wielkości każdej strony
wideo w wyższej rozdzielczości nie odtwarza się płynnie, okresowe zawieszanie się przeglądarki i całego komputera
ocena użytkownika
05.05.2018 20:13 • Recenzja do wersji 52.0.2871.99

Na początek istotne dane mojego komputera:
- Windows 7 Professional 64-bit,
- procesor Intel M Core 2 Duo E7500 CPU 2,93 GHz 2,13 GHz
- RAM 2GB (Intel Graphic Media Accelerator Driver)

Menadżer zadań mam włączony. Po uruchomieniu przeglądarki pokazuje on 5 procesów wykonywalnych opera.exe oraz opera crash_reporter.exe i opera_autoupdate.exe. Trochę to trwa, zwłaszcza, kiedy komputer jest świeżo włączony. Czy Opera staruje szybciej Firefoxa, trudno powiedzieć. Może odrobinę szybciej. Co można o niej powiedzieć? Ma wiele cech (zalet) wspólnych z Firefoxem (w wersji Quantum) i Google Chrome, więc nie będę się tu nad nimi zbytnio rozwodził (pisałem zresztą bliżej o nich w moich recenzjach poświęconych tym przeglądarkom), przypomnę tylko w skrócie: możliwość wyboru dowolnego języka (bez względu na język systemu operacyjnego) oraz dodatki, zintegrowane z przeglądarką, bardzo zróżnicowane umożliwiające spersonalizowanie ustawień, czytelne menu.

1) jedyna różnica to pasek boczny (zamiast górnego poziomego jak w przypadku Firefoxa, czy rozwijanego menu jak w Google Chrome) a na nim dość podobne zakładki: szybkie wybieranie, zakładki, historia, rozszerzenia, ustawienia (w tym blokowanie reklam i tapety - tej ostatniej Firefox nie ma (ma tylko górny pasek, którego motyw można sobie wybrać z rozszerzeń). Natomiast Opera ma jedną cechę, różniącą ją od Firefoxa i Google Chrome, którą w sumie nie wiem jak interpretować, mianowicie podczas instalacji automatycznie zaimportowała zakładki z Firefoxa (ale tylko te obecne na pasku), oraz „adaptowała” moją tapetę pulpitu na swój pulpit oraz kolor i wzór paska zadań na swoją ramkę. Nazwałem to sprytem instalacyjnym. W sumie jednak plus w stosunku do Firefoxa i Google Chrome,

2. Bardzo mi przypadła w Operze do gustu rozbudowana opcja ”Wyczyść dane przeglądania”, chyba bogatsza w narzędzia, niż w przypadku Firefoxa i Google Chrome. Wszystko mamy tu w jednym miejscu:
- historię pobierania
- historię przeglądania
- ciasteczka i inne dane z witryn,
- obrazy i pliki w pamięci podręcznej (i jeszcze kilka innych)
natomiast drobnym minusem w stosunku do Firefoxa i Google Chrome jest w Operze brak możliwości usunięcia z historii jednej, konkretnej strony, usuwa się je hurtem: od ostatniej godziny, od ostatniego dnia, od ostatniego tygodnia, od ostatnich 4 tygodni, od początku. Może zresztą opcja usuwania jednej strony gdzieś i jest, ale ja nie umiałem jej odnaleźć.

Teraz trochę o minusach:
1) Wideo na YouTube (zwłaszcza te w wyższej rozdzielczości: 720p, 1080 p) nie odtwarza się płynnie, widać od czasu do czasu wyraźne spowolnienia (na Firefoxie i Google Chrome tego nie zauważyłem), również pobieranie pliku wideo (4K Video Downloader) trwa troszeczkę dłużej, czasami zostaje zerwane i wyświetla się komunikat o błędzie. Sprawdzałem później analogiczny wideoklip w Firefoxie – tu było wszystko w porządku,
2) zdarzyło mi się kilka razy (na szczęście rzadko) gdy było otwartych kilka kart (w tym YouTube) , że z nieznanych powodów procesor nagle wykazał zużycie sięgające 100 % i zużycie RAM-u również skoczyło do 100%. Efekt był taki, że wskaźnik myszy zastygł na pulpicie, skróty klawiaturowe nie działały, komputer był totalnie unieruchomiony i niestety pozostał mi tylko twardy restart. Nie wiem, dlaczego tak się stało. Nie zaobserwowałem podobnych fanaberii ani w przypadku Firefoxa ani Google Chrome; chociaż i one czasami się zawieszają, to jednak po paru minutach na ogół wszystko samoczynnie powraca do normy.

To tyle na razie moich wybiórczych uwag o Operze. Nie jest ona rewelacyjna (stąd 4 gwiazdki) , ale zachowałem ją do dalszego testowania, jako alternatywę dla Firefoxa. Nie będzie jakaś konkurencja.

szybkość ładowania stron, ładowania programu, filmy oraz filmiki idą wyśmienicie , nie obciąża systemu , interfejs, wbudowany messenger, telegram itp
brak
ocena użytkownika
11.03.2018 02:38 • Recenzja do wersji 51.0.2830.55

Otóż opera moim zdaniem to najlepsza przeglądarka na obecnym rynku. Chrome strasznie pochłania system, firefox również. Jako zamiennik do opery mogę polecić nowoczesną przeglądarkę Vivaldi. Opera to przeglądarka idealna dla graczy nie przeciąża systemu, szybko ładuje strony itp. Podczas użytkowania opery nie zauważyłem większych minusów które mogą być uciążliwe. Aktualizacje są w miarę często i są bardzo dobrze zrobione. Coraz więcej nowych przydatnych funkcji. Piękno w prostocie. Interfejs bardzo wygodny i przejrzysty. Można ustawić tryb ciemny, własną tapetę i wiele innych. Wbudowany "blocker" reklam, który moim zdaniem spisuje się znakomicie blokuje prawie wszystkie reklamy, wyskakujące okienka. Strona startowa też jest wygodna i przejrzysta. Wbudowany screenshoter i wiele innych. Po prostu nie ma się co zastanawiać tylko zainstalować! Polecam dla każdego.