reklama

Opera 54.0.2952.54

Strona główna Windows Internet i komunikacja Przeglądarki stron WWW
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie

Opera to nowoczesna przeglądarka stron internetowych, wyposażona w sporo narzędzi, dzięki którym korzystanie ze stron jest przyjemniejsze, a gromadzenie informacji łatwiejsze. Ogromną zaletą jest możliwość przypięcia komunikatorów Messenger, WhatsApp i Telegram na dyskretnym pasku z boku. W przeglądarce jest też wbudowane blokowanie reklam, VPN, czytnik wiadomości i wygodny menedżer pobierania plików.

Operę można rozbudować rozszerzeniami, ale zwykle nie jest to potrzebne. Na jej korzyść działa też blokowanie reklam, co odbywa się na podstawie wybranych przez użytkownika list. Domyślnie do dyspozycji mamy EasyList, EasyPrivacy i polskie filtry dla Adblocka. Ponadto Opera wciąż ma tryb Opera Turbo, kompresujący przesyłane dane i różne mechanizmy oszczędzające energię, dzięki czemu doskonale sprawdza się na laptopach.

Wbudowany system odtwarzania filmów sprawia, że można zapomnieć o czekaniu aż załaduje się film osadzony na stronie. Pasek adresu został połączony z paskiem wyszukiwania, można więc w tym samym miejscu wpisywać adresy stron i korzystać z podpowiedzi oraz wpisywać hasła wyszukiwania i skorzystać z jednej z dostępnych wyszukiwarek lub ustawić własną. By ułatwić obsługę programu, można korzystać z rozbudowanych skrótów i gestów, przyspieszających wykonywanie różnych czynności.

Jedną z zalet Opery jest możliwość synchronizacji zakładek i otwartych aktualnie kart z jej wersjami na innych urządzeniach, w tym na urządzeniach przenośnych. Aby skorzystać z tej funkcji niezbędne jest konto w usłudze Opery. Ciekawą formą przechowywania zakładek jest ekran szybkiego wybierania, na którym możemy umieścić swoje ulubione strony i także między nimi korzystać z wyszukiwarki. Podobnie jak inne współczesne przeglądarki, Opera chroni użytkownika przed różnymi zagrożeniami i ostrzega przed fałszywymi stronami, oszustwami i złośliwymi programami. Aby nie zostawiać śladów po przeglądaniu, można korzystać z okna prywatnego przeglądania.

Opera sprawdzi się także jako dostawca najświeższych wiadomości z wybranych dziedzin. Widok Moje aktualności włącza widok artykułów z popularnych portali. Można tu dodać własne źródła informacji i korzystać z Opery jako z czytnika RSS.

Możliwości Opery można zmieniać rozszerzeniami, a jej wygląd można dostosować dzięki motywom. Domyślny interfejs może być jasny lub ciemny. Podstawą Opery jest ten sam silnik renderowania, co w projekcie Chromium, czyli Blink.

© dobreprogramy
reklama

Recenzje użytkowników

możliwość wyboru języka, dodatki i rozszerzenia, personalizacja ustawień, możliwość ustawienia wielkości każdej strony
wideo w wyższej rozdzielczości nie odtwarza się płynnie, okresowe zawieszanie się przeglądarki i całego komputera
ocena użytkownika

Na początek istotne dane mojego komputera:
- Windows 7 Professional 64-bit,
- procesor Intel M Core 2 Duo E7500 CPU 2,93 GHz 2,13 GHz
- RAM 2GB (Intel Graphic Media Accelerator Driver)

Menadżer zadań mam włączony. Po uruchomieniu przeglądarki pokazuje on 5 procesów wykonywalnych opera.exe oraz opera crash_reporter.exe i opera_autoupdate.exe. Trochę to trwa, zwłaszcza, kiedy komputer jest świeżo włączony. Czy Opera staruje szybciej Firefoxa, trudno powiedzieć. Może odrobinę szybciej. Co można o niej powiedzieć? Ma wiele cech (zalet) wspólnych z Firefoxem (w wersji Quantum) i Google Chrome, więc nie będę się tu nad nimi zbytnio rozwodził (pisałem zresztą bliżej o nich w moich recenzjach poświęconych tym przeglądarkom), przypomnę tylko w skrócie: możliwość wyboru dowolnego języka (bez względu na język systemu operacyjnego) oraz dodatki, zintegrowane z przeglądarką, bardzo zróżnicowane umożliwiające spersonalizowanie ustawień, czytelne menu.

1) jedyna różnica to pasek boczny (zamiast górnego poziomego jak w przypadku Firefoxa, czy rozwijanego menu jak w Google Chrome) a na nim dość podobne zakładki: szybkie wybieranie, zakładki, historia, rozszerzenia, ustawienia (w tym blokowanie reklam i tapety - tej ostatniej Firefox nie ma (ma tylko górny pasek, którego motyw można sobie wybrać z rozszerzeń). Natomiast Opera ma jedną cechę, różniącą ją od Firefoxa i Google Chrome, którą w sumie nie wiem jak interpretować, mianowicie podczas instalacji automatycznie zaimportowała zakładki z Firefoxa (ale tylko te obecne na pasku), oraz „adaptowała” moją tapetę pulpitu na swój pulpit oraz kolor i wzór paska zadań na swoją ramkę. Nazwałem to sprytem instalacyjnym. W sumie jednak plus w stosunku do Firefoxa i Google Chrome,

2. Bardzo mi przypadła w Operze do gustu rozbudowana opcja ”Wyczyść dane przeglądania”, chyba bogatsza w narzędzia, niż w przypadku Firefoxa i Google Chrome. Wszystko mamy tu w jednym miejscu:
- historię pobierania
- historię przeglądania
- ciasteczka i inne dane z witryn,
- obrazy i pliki w pamięci podręcznej (i jeszcze kilka innych)
natomiast drobnym minusem w stosunku do Firefoxa i Google Chrome jest w Operze brak możliwości usunięcia z historii jednej, konkretnej strony, usuwa się je hurtem: od ostatniej godziny, od ostatniego dnia, od ostatniego tygodnia, od ostatnich 4 tygodni, od początku. Może zresztą opcja usuwania jednej strony gdzieś i jest, ale ja nie umiałem jej odnaleźć.

Teraz trochę o minusach:
1) Wideo na YouTube (zwłaszcza te w wyższej rozdzielczości: 720p, 1080 p) nie odtwarza się płynnie, widać od czasu do czasu wyraźne spowolnienia (na Firefoxie i Google Chrome tego nie zauważyłem), również pobieranie pliku wideo (4K Video Downloader) trwa troszeczkę dłużej, czasami zostaje zerwane i wyświetla się komunikat o błędzie. Sprawdzałem później analogiczny wideoklip w Firefoxie – tu było wszystko w porządku,
2) zdarzyło mi się kilka razy (na szczęście rzadko) gdy było otwartych kilka kart (w tym YouTube) , że z nieznanych powodów procesor nagle wykazał zużycie sięgające 100 % i zużycie RAM-u również skoczyło do 100%. Efekt był taki, że wskaźnik myszy zastygł na pulpicie, skróty klawiaturowe nie działały, komputer był totalnie unieruchomiony i niestety pozostał mi tylko twardy restart. Nie wiem, dlaczego tak się stało. Nie zaobserwowałem podobnych fanaberii ani w przypadku Firefoxa ani Google Chrome; chociaż i one czasami się zawieszają, to jednak po paru minutach na ogół wszystko samoczynnie powraca do normy.

To tyle na razie moich wybiórczych uwag o Operze. Nie jest ona rewelacyjna (stąd 4 gwiazdki) , ale zachowałem ją do dalszego testowania, jako alternatywę dla Firefoxa. Nie będzie jakaś konkurencja.

05.05.2018 20:13 | Recenzja do wersji 52.0.2871.99
szybkość ładowania stron, ładowania programu, filmy oraz filmiki idą wyśmienicie , nie obciąża systemu , interfejs, wbudowany messenger, telegram itp
brak
ocena użytkownika

Otóż opera moim zdaniem to najlepsza przeglądarka na obecnym rynku. Chrome strasznie pochłania system, firefox również. Jako zamiennik do opery mogę polecić nowoczesną przeglądarkę Vivaldi. Opera to przeglądarka idealna dla graczy nie przeciąża systemu, szybko ładuje strony itp. Podczas użytkowania opery nie zauważyłem większych minusów które mogą być uciążliwe. Aktualizacje są w miarę często i są bardzo dobrze zrobione. Coraz więcej nowych przydatnych funkcji. Piękno w prostocie. Interfejs bardzo wygodny i przejrzysty. Można ustawić tryb ciemny, własną tapetę i wiele innych. Wbudowany "blocker" reklam, który moim zdaniem spisuje się znakomicie blokuje prawie wszystkie reklamy, wyskakujące okienka. Strona startowa też jest wygodna i przejrzysta. Wbudowany screenshoter i wiele innych. Po prostu nie ma się co zastanawiać tylko zainstalować! Polecam dla każdego.

11.03.2018 02:38 | Recenzja do wersji 51.0.2830.55
reklama

Komentarze

0 nowych
juta   19 #7299 13.07.2018 09:30

@nie kumaty nic (niezalogowany): Możesz w opcjach zmienić na ciemny motyw.

  #7298 12.07.2018 18:40

@nie kumaty nic (niezalogowany): Dostępny jest jeszcze ciemny motyw (Menu -> Ustawienia -> Przeglądarka -> Interfejs użytkownika - Włącz ciemny motyw)

  #7297 11.07.2018 18:13

@juta: Czy można zmienic kolor kart.Mam taki syfiasty szary kolor.

juta   19 #7296 10.07.2018 16:36

Jest mega szybka. Łatwo się idzie do niej przyzwyczaić :)

  #7295 09.07.2018 16:03

Miałem głównie na myśli tych co dają reklamy lub jak kto woli nazwać wciskają reklamy ale w zamian za reklamy dają coś darmowego. Dzięki reklamom jest jeszcze coś za darmo np. programy ,dodatki, filmy , blogi ,piosenki ,gry ,strony internetowe itd. Coś za coś tak któryś z forumowiczów krótko to ujął . Dla przykładu mam telewizję kablową i mnóstwo kanałów ale i reklam sporo które dość skutecznie przerywają film lub zniechęcają do dalszego oglądania . Film który na kasecie trwa 1 godzinę 10 minut w telewizorze trwa 2 godziny .Zdarzyło mi się w trakcie reklamy pójść do pobliskiego sklepu i wrócić i reklama jeszcze trwała . Reklamy telewizyjne mają także i zaletę ,że gdy masz biegunkę to możesz w trakcie reklamy posiedzieć wiadomo gdzie częściej i bez utraty wątku po przerwanej akcji w najciekawszym momencie filmu . Na końcu wniosek ,że gdyby reklam nie było to jeszcze większość tego co chcemy za darmo byłoby płatne. Myślę ,że są skuteczniejsze metody inwigilacji naszego komputera niż ciasteczka i reklamy . Napisałem też ,że jako zwykły przeglądacz internetu niewiele mam do ukrycia i nie spełniłbym warunków które zainteresowałyby odpowiednie służby zajmujące się szpiegowaniem . Gdyby wszyscy zbanowali reklamy ze 100 % skutecznością to nie wiem jakby to się skończyło dla internautów myśląc logicznie i dalekowzrocznie . Ciekawość polega na tym ,że ktoś to przegląda dane strony czy produkty częściej to dostaje reklamy spersonalizowane lub bardziej trafione . Niekiedy się to przydaje w dokonaniu wyboru lub dla większego poznania produktu który jak nie teraz może przydać się później .Byle kto wtyka ryja to za mocno powiedziane bo z reguły są to usługodawcy czy producenci jawni a więc nie zawsze anonimowi i działają w internecie a to też biznes . Anonimowość w przypadku reklam to pojęcie dyskusyjne bo ktoś zawsze za tym stoi i ma w tym interes ,więc reklama jest jego adresem .

  #7294 08.07.2018 14:18

Do pytek.80 Chronimy się dla zasady. Byle kto nie ma prawa wtykać swego ryja w nasze komputery, chyba to jest jasne? Niezdrowa ciekawość takich, czy innych "ciekawskich" nie musi być zaspokajana według ich widzimisię.

adamusPL   4 #7293 06.07.2018 22:31

Jest już nowsza wersja 54.0.2952.51

Zero Ghost   16 #7292 06.07.2018 18:12

Nie ładnie... najnowsza aktualizacja zmieniła mi domyślną wyszukiwarkę z DuckDuckGo na Google ,oczywiście wszystko odkręciłem mimo wszystko kiedyś takie akcje nie miały miejsca.

Autor edytował komentarz w dniu: 06.07.2018 18:13
  #7291 30.06.2018 19:58

I jeszcze jedno - u mnie jest taka możliwość na komputerze ,że mogę zezwolić na nową aktualizację Opery lub pozostać przy starej . Gdybym chciał dalej korzystać z 53.0.2907.106 tobym zostawił ale nie miałem powodu poza tym ,że czegoś z zagadnień komputerowych nie wiedziałem ,więc aktualizowałem na 54.0.2952.41 . Dla tych co mają obawy a dotychczasowa aktualizacja działa zadowalająco to zamiast odinstalowywać i pobierać nową - to lepiej pozostać przy tej bardzo dobrze działającej .Z reguły zaleca się aktualizować programy bo coś tam dodadzą ,coś tam naprawią , poprawią i dlatego są kolejne aktualizacje od producentów . Większość akceptuje aktualizacje i uważa to za konieczność ale jest i mniejszość która z różnych powodów sama decyduje lub pozostaje przy danym wyborze na dłużej min. korzystając z własnego doświadczenia lub opinii innych . Na moim komputerze są programy automatycznie aktualizowane w tym Opera ale jest parę programów których w ogóle nie aktualizuję i zostają takie jakie są mimo zaleceń bezpieczeństwa aby aktualizować.

  #7290 30.06.2018 19:25

Ukryj pokazuj aktualności i nie będziesz widział wiadomości . Są osoby czytające wiadomości i są osoby nie czytające ale dodano aktualności w ramach unowocześnienia przeglądarki z szerszym wyborem .Nie każdemu musi to podobać się ale są internauci którym szerokie spektrum możliwości jakie daje przeglądarka zapewne spodoba się. Przeglądarka jest darmowa ,więc nie my użytkownicy o tym decydujemy co mamy oglądać ale przeglądarka odpowiada też na potrzeby co chcemy oglądać i dlatego jest takie działanie producenta oraz duża popularność Opery . U mnie na starszym i słabszym komputerze obciążenie przeglądarką nie ma większego wpływu na pracę komputera i nie brakuje pamięci . Chciałbym aby użycie pamięci było niższe ale na tym komputerze nie oczekuję rewelacji . Jest wysoki skok CPU ale na starcie systemu ale są i inne programy które mogą mieć na to łącznie wpływ .Do wyboru są różne przeglądarki od zubożałych , mocno ograniczonych i do wypasionych , bardziej rozbudowanych i każdy ma wystarczającą ilość do wyboru spośród kilkunastu przeglądarek wg. swoich preferencji . Mnie na początku przeraziła duża ilość wiadomości które wyeksponowały się automatycznie po aktualizacji bo nie każdy wie ,że je ma - ale ukryłem je i korzystam z nich w razie potrzeby a żona często .

  #7289 30.06.2018 10:18

Coraz więcej i częściej instalujemy wymyślne blokery reklam ,VPN do zmiany IP , dodatki czy rozszerzenia szyfrujące ,maskujące , czyszczące dane przeglądania , ślady surfowania , zwiększające bezpieczeństwo i prywatność , antyphishingowe . Coraz więcej jesteśmy paranoikami w poszukiwaniu zabezpieczeń aby ktoś nas nie podglądał czy zasypywał reklamami ,więc nie dziwmy się że strony źle działają i komputer dostaje zadyszki lub buntuje się - od atrakcji które sami komponujemy w licznych ikonkach tego typu na pulpicie czy na pasku .Już są blokery które mają zaznaczone ze czterdzieści filtrów ale to i tak mało skoro są strony z których można przetransferować kolejny filtr i dodać go do blokera .Przed kim my tak się chronimy , skoro jesteśmy zwykłymi użytkownikami internetu i przeciętnymi jak większość tzw. przeglądaczami internetu .Celowo nie postawiłem znaku zapytania bo mi nie chodzi o dyskusję lecz o refleksję . Dodam szczerze ,że sam jestem przewrażliwiony na punkcie bezpieczeństwa i mam szereg zabezpieczeń plus oczywiście antywirus choć ostatnio przystopowałem i zmniejszyłem ilość elementów i mam te które są najbardziej potrzebne ale nadal dla niektórych to zbyt dużo a dla innych w sam raz lub jeszcze mało . Wracając do tematu reklam to skoro programy czy strony internetowe są darmowe to tylko dlatego ,że są finansowane z reklam inaczej coś za coś ,więc więcej tolerancji i zrozumienia życzę użytkownikom komputera .Nie możemy doprowadzić się do takiego stanu aby wkurzać się na jedną lub klika reklam którą bloker przepuścił lub gdy od czasu do czasu pojawi się reklama w darmowym programie , zachęcająca do zakupu płatnych produktów lub do zakupu w markowym sklepie odzieżowym czy jakiegoś sprzętu bądź usługi .

Cycero67   4 #7288 30.06.2018 09:52

Najbardziej beznadziejna wersja przeglądarki bo wraz z aktualizacją oprócz samej przeglądarki instalują się znienawidzone przeze mnie wiadomości, w inny bardziej dostępny dla mnie sposób. Teraz oprócz ikon programów (mam ich dokładnie 60(sześćdziesiąt) wiadomości zajmują pięć razy tyle pojemności co ikony zainstalowane na stale. Odinstalowałem tę wersję 54.0.2952.41 z Windows 8,1 PL, ale tu w Windows 10 zainstalowałem Operę w wersji 53.0.2907.106 a ta przeklęta po wsze czasy wersja 54.0.2952.41 jak szalony opętany "diabeł" niszczy wszystko instalując to co mnie w ogóle nie interesuje. Wciskać komuś na siłę to co jest pochrzanione i znienawidzone bo ktoś na tym zarabia krocie serwując na siłę i bez mojej jakiekolwiek zgody na czytanie wiadomości jest po prostu przestępstwem!! Nic dodać nic ująć!

  #7287 30.06.2018 09:37

Nie zawsze to jest wina przeglądarki bo jest wiele innych przyczyn które mogą dawać niepokojące objawy na różnych komputerach i w głowach użytkowników zależne od ich działania czy od ilości zdobytej wiedzy . Co istotne takie same objawy nie występują na wszystkich komputerach,więc problem nie jest ogólny i u wszystkich . Jednostkowe problemy nie świadczą ,że coś jest źle zrobione w przeglądarce i dla przykładu na 100 osób kilkanaście ma problemy to czy można mówić ,że przeglądarka jest do kitu . Doszła nowa funkcja w przeglądarce " Aktualizacja & odzyskiwanie " i gdyby dolegliwości nie ustąpiły lub nie były chwilowe to można z tego skorzystać .

Zero Ghost   16 #7286 28.06.2018 21:19

@anonim+ (niezalogowany): @anonim+ (niezalogowany): "Z którego roku jest ten test?"
Stoi jak byk :) 2018 Best Internet Browsers Review

  #7285 28.06.2018 11:19

A niech to :/ Już było wszystko cacy aż tu po ostatniej aktualizacji znów powróciła funkcja " strona uległa awarii odśwież stronę ".

  #7284 27.06.2018 20:54

A jak u was w przeglądarce z tłumaczeniem stron Google na ustawionej wirtualnej lokalizacji VPN " Optymalna lokalizacja " ? U mnie od wczoraj i dzisiaj a nie wiem jak będzie jutro - działa tłumaczenie stron tylko po ustawieniu na Ameryka lub Azja .Być może jest to chwilowy problem który pojawił się 26 czerwca i albo zniknie samoistnie albo po kolejnej aktualizacji . Myślałem ,że to jakieś rozszerzenie a mam cztery a to jednak zakłócenia na serwerach i nie wykluczam ,że tylko na moim komputerze tak się dzieje .

Zero Ghost   16 #7283 27.06.2018 15:18

@vdr1vn96: To nie wina Opery ,już to kiedyś miałem na tamtej stronie ,za winowajcę odpowiadał bloker reklam ,jak wyszły najnowsze filtry "ciasteczkowe" problem sam się rozwiązał :)

vdr1vn96   1 #7282 27.06.2018 11:27

Hej, czy tylko ja mam problem z działaniem strony Filmweb? Strona się wczytuje, jednak nie można jej w ogóle przewijać. W Chrome wszystko działa jak należy. Próbowałem już wyłączać rozszerzenia, wymazywać dane przeglądarki, a problem nadal nierozwiązany. Ma ktoś może podobny problem i wie jak go rozwiązać?
edit:
Problem rozwiązany. Okazało się, że przy wyłączaniu rozszerzeń przeoczyłem "I don't care about cookies", które było przyczyną problemu. Po wyłączeniu tego rozszerzenia na stronie, wszystko działa jak trzeba

Autor edytował komentarz w dniu: 27.06.2018 11:37
  #7281 26.06.2018 19:28

@Zero Ghost: Dziwi mnie że Maxthon który praktycznie nie ma żadnych zabezpieczeń jest przed Firefoxem hm......

  #7280 26.06.2018 19:23

@Zero Ghost: Z którego roku jest ten test?

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić