Opera Mini 8 już jest, ale tylko dla telefonów z Javą i BlackBerry OS-em

Strona główna Aktualności

O autorze

Opera Mini jest jednym z ostatnich produktów Opery Software, który uniknął wprowadzonych w ostatnich czasach radykalnych zmian, dzięki którym norweska firma odcięła się od swojej software'owej przeszłości, z odczuwalną korzyścią dla prowadzonego biznesu. Właśnie wydana nowa wersja Opery Mini, oznaczona numerem 8, też żadnych radykalnych zmian nie przynosi – bo przecież nie musi. Ta quasiprzeglądarka dla słabszych telefonów, z której korzysta ponad 250 mln użytkowników, modernizuje tylko interfejs i wprowadza kilka nowych, całkiem przydatnych funkcji.

Tak jak kiedyś dla designerów szczytem nowoczesności było klonowanie interfejsu Aqua OS-a X, tak dziś szczytem nowoczesności jest klonowanie „spłaszczonego” wzornictwa Windows 8. Poszło w tę stronę Synology w swojej najnowszej wersji oprogramowania dla dysków sieciowych DSM 5.0, poszła i Opera, której design określono jako płaski i minimalistyczny, a wygląd jako świetny. Oprócz spłaszczenia, interfejs otrzymał ulepszoną stronę startową z Szybkim Wybieraniem, działającym podobnie jak na androidowej wersji przeglądarki.

Nowa Opera Mini otrzymała też tryb prywatny – otwieranie prywatnych kart, w których uruchomione sesje nie pozostawiają śladu w telefonie, i nie mają dostępu do zapisanych w programie haseł, ulepszoną stronę raportów o oszczędnościach w ruchu sieciowym, dzięki której można samodzielnie dostosować poziom kompresji danych do swoich oczekiwań (np. ustawiając domyślną jakość obrazków), oraz co chyba najciekawsze, tryb nocny.

Po włączeniu trybu nocnego w ustawieniach programu, zmniejszona zostaje jasność ekranu i nasycenie użytych barw, tak że przeglądając strony WWW nocą, nie czujesz się jakbyś patrzył w słońce.

Co ciekawe, tym razem nowa wersja Opery Mini pojawiła się tylko na telefony z Javą (JME) i BlackBerryOS-em. Aby ją pobrać, należy odwiedzić za pomocą aktualnie używanej przeglądarki mobilnej stronę m.opera.com. Opera Mini na Androida w Google Play oznaczona jest tymczasem numerem 7.5.3, zaś wersja dla iOS-a w AppStore ma numer 7.0.5. Użytkownicy Windows Phone wciąż muszą obejść się smakiem – na ich platformę do tej pory Opery Mini nie ma.

© dobreprogramy