reklama

Opera Unite: Uruchom własny serwer

Strona główna Aktualności

O autorze

Opera Software zaprezentowała dzisiaj technologię, dzięki której każdy użytkownik Opery będzie miał możliwość uruchomienia własnego serwera w przeglądarce.

Na początek Opera w ramach technologi Opera Unite udostępniła 6 usług: "File Sharing" do udostępniania plików z serwera, "Fridge" pozwala na zostawianie notatek właścicielowi komputera, "Media Player" udostępni materiały multimedialne, "Photo Sharing" pozwoli na przeglądanie materiałów graficznych, "The Lounge" daje możliwość rozmowy pomiędzy zaproszonymi użytkownikami a usługa "Web Server" pozwoli na proste uruchomienie serwera www.

Wartym uwagi jest fakt, że Opera nie ma zamiaru ograniczać programisty w tworzeniu nowych usług. W oparciu o te, które już istnieją możliwe stanie się stworzenie np. własnego silnika blogowego w oparciu o JavaScript, CSS oraz HTML5.

Do uruchomienia Opera Unite wymaga konta w usłudze My Opera. Witryny użytkownika będą dostępne w specjalnej subdomenie np. [login].operaunite.com. Dodatkowo użytkownik posiadający więcej komputerów będzie mógł zdefiniować ich dodatkowe adresy dostępowe. Serwer Opery będzie współpracował również z urządzeniami sieciowymi, udostępniającymi protokół UPnP. Dostęp usług, uruchomionych w ramach domowego serwera będą mieli również właściciele alternatywnych wobec Opery przeglądarek internetowych.

Użytkownicy zainteresowani usługą powinni zapoznać się z wprowadzeniem, przygotowanym przez deweloperów z Opera Software. Testową wersję przeglądarki Opera z wbudowanym modułem Unite można pobrać ze strony producenta.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama