Opera dla systemów wbudowanych

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma Opera Software, producent popularnej przeglądarki dostępnej w wersjach pod Windows i Linuksa, a także na takie urządzenia jak PDA i telefony komórkowe wypuścił nową wersję tego produktu przeznaczoną dla tak zwanych systemów wbudowanych (embedded). Takie urządzenia to na przykład telewizory, urządzenia typu set-top box (np. tunery satelitarne) i inne urządzenia elektroniczne, na których zainstalowano specjalnie przygotowaną wersję systemu Linux.

Właśnie dla takich urządzeń przeznaczona jest ta wersja Opery, funkcjonalnie nie odbiegająca od tej na standardowe pecety. Technologia rozszerzalnej architektury redendrującej (Extensible Rendering Architecture - ERA) umożliwia przeglądarce dopasowanie oglądanych stron WWW do wielkości wyświetlacza zastosowanego w danym urządzeniu. Pozwala to na poprawne wyświetlanie stron zarówno na maleńkich, 2 calowych wyświetlaczach, jak i wielkich telewizorach w formacie 16:9. W wersji dla odbiorników TV i urządzeń set-top box zintegrowano także obsługę technologii IPTV, umożliwiającej między innymi świadczenie usług typu Wideo na żądanie. Dla urządzeń nie posiadających klawiatury zapewniono obsługę głosem dzięki zastosowaniu systemu ViaVoice firmy IBM.

Nowy produkt umożliwi producentom dołączanie w pełni funkcjonalnej przeglądarki WWW do urządzeń w których dotychczas nie było to możliwe. Aktualnie przeglądarka ta jest dołączana do urządzeń firm Archos, NDS, Nokia, Thales i Amino. Wkrótce można spodziewać się większej ilości urządzeń pozwalających na wygodne surfowanie po Sieci, niekoniecznie przy biurku z pecetem lub z laptopem na kolanach.

Więcej informacji można uzyskać na stronie producenta.

© dobreprogramy
s