Opera na komórki

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma Opera Software oficjalnie opublikowała finalną wersję tworzonej przez siebie przeglądarki WWW przeznaczoną do instalacji na telefonach komórkowych. Już wcześniej dostępna była Opera Mobile, ale do pracy wymagała ona telefonu działającego pod systemem Symbian, albo palmtopa z Windows Mobile lub Pocket PC.

Opera Mini wymaga jedynie, aby nasz telefon obsługiwał programy pisane w języku Java i posiadał możliwość łączenia się z Internetem (bez niego instalowanie przeglądarki i tak nie ma sensu). Wymagania te spełnia znaczna większość sprzedawanych aktualnie telefonów. Cechą wyróżniającą Operę Mini od przeglądarek wbudowanych w telefony jest to, że strony WWW są przed przesłaniem na ekran telefonu przetwarzane przez specjalnie przygotowany do tego celu serwer. Proces ma na celu dostosowanie wyglądu strony do wielkości wyświetlacza telefonu i funkcji które może obsłużyć. Dodatkowo, strony są kompresowane ze współczynnikiem osiągającym 80%, dzięki czemu ładują się szybiej. Przeglądarka ze zrozumiałych względów (wydajność procesorów instalowanych w komórkach) nie obsługuje między innymi technologii Macromedia Flash.

Przeglądarka dostępna jest za darmo, pobrać ją można bezpośrednio poprzez telefon otwierając w przeglądarce stronę http://mini.opera.com, lub też ściągnąć na komputer i następnie przegrać na komórkę. Listę oficjalnie wspieranych aparatów wraz z plikami do pobrania można znaleźć na stronie producenta.

© dobreprogramy
s