Orange Pi PC: chiński jednopłytkowiec za 15 dolarów nie daje szans zwykłej Malinie

Strona główna Aktualności

O autorze

Jeśli macie wolne 15 dolarów, to warto zainteresować się najciekawszym chyba minikomputerkiem, jaki dostępny jest na rynku. Jest nie tylko wydajniejszy od Raspberry Pi, ale też i tańszy – a przy tym, jak zapewnia producent, w pełni kompatybilny. Czy Pomarańcza wyprze tak kochaną przez społeczność Malinę z rynku?

Chińczycy kolejny już raz pokazują, że trudno nawiązać z nimi cenową walkę. Jednopłytkowy komputerek Orange Pi PC firmy Shenzhen Xunlong Software Co. Ltd. pojawił się na AliExpress w cenie 15 dolarów (plus ok. 3 dolary za przesyłkę z Chin). Pod względem możliwości budzi szacunek. Sercem urządzenia jest układ SoC AllWinner H3, łączący w sobie cztery rdzenie CPU Cortex-A7, taktowane z maksymalną częstotliwością 1,6 GHz, z układem graficznym Mali-400 taktowanym zegarem 600 MHz, sprzętowym kodekiem wideo H.265 oraz kontrolerem Ethernetu.

Do tego na pokładzie Orange Pi znalazło się miejsce dla 1 GB RAM DDR3 oraz całego zestawu interfejsów: 40-pinowego złącza GPIO, trzech portów USB 2.0 HOST i jednego USB 2.0 OTG, złącza Fast Ethernet (100 Mb/s), wyjścia HDMI, wyjścia A/V, interfejsu kamery CSI, diagnostycznego złącza TTL/UART oraz czytnika kart microSD. Dodatkowo producent dołączył odbiornik podczerwieni i mikrofon. Płytka ma rozmiary 85 × 55 mm i waży 38 g, energię czerpie z zasilacza 5V/2A – niestety zwykłej ładowarki telefonicznej tu nie zastosujemy.

Zastosowań taki sprzęt może mieć mnóstwo, od multimediów (H3 swobodnie sobie radzi z odtwarzaniem wideo 4K H.265@30FPS), przez domowe serwerki i centralki Internetu Rzeczy, po robotykę. Nikt też nie zabroni zrobić z tego mini-desktopu – pod kontrolą jakiejś lekkiej dystrybucji Linuksa czy Androida 4.4, można uruchomić na tym przeglądarkę, pakiet biurowy czy nawet proste aplikacje graficzne.

Zainteresowanych Orange Pi odsyłamy na stronę aukcji. Jeśli zaś komuś możliwości Orange Pi nie wystarczą, to warto by zerknął na model Orange Pi Plus, który dodatkowo przynosi obsługę gigabitowego Ethernetu, wbudowany czip WiFi ze złączem antenowym interfejs SATA 2.0 oraz 8 GB pamięci eMMC. Jego cena to 39 dolarów.

© dobreprogramy