Otwarte zarządzanie tożsamością

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft ogłosił kilka inicjatyw, które mają sprawić, że jego frameworki zarządzające tożsamością będą bardziej kompatybilne z produktami innych dostawców. Pomoże to właścicielom stron internetowych w identyfikowaniu użytkowników.

Do inicjatyw tych należą m.in. cztery projekty Open Source, które mają wspomóc tworzenie tzw. kart informacyjnych identyfikujących użytkowników, które już są dostępne w środowisku Visual Studio. Projekty te dostarczą kod w Javie do uruchamiania na platformach Sun Java System Web Servers, Apache Tomcat lub IBM WebSphere Application Server, kod w Ruby on Rails i w PHP dla Apache. Ponadto zostanie stworzona biblioteka w języku C, która ma być uniwersalna i dostępna praktycznie dla każdej platformy webowej. Otwarte projekty będą dostępne na stronach SourceForge, RubyForge oraz CodePlex (Java, Ruby).

Ponadto Microsoft wypuści swoją specyfikację zarządzania tożsamością o nazwie Identity Selector Interoperability Profile na warunkach OSP (Open Specification Promise), co oznacza, że będzie ona wolna od opłat licencyjnych i patentów. Podobny krok Microsoft wykonał dotychczas w stosunku tzw. web services WS-Trust i WS-SecureConversation.

Na zasadach Open Source zostanie wydany jeszcze jeden projekt. Zostanie on opracowany wraz z Kernel Networks i Oxford Computer Group. Jego celem jest stworzenie adaptera OpenLDAP dla Microsoft ILM (Identity Lifecycle Manager) 2007. Adapter zapewni lepszą synchronizację informacji o tożsamości pomiędzy Active Directory i OpenLDAP Directory.

© dobreprogramy