Paczki snap w Ubuntu będą odchudzone – ale tylko dla GNOME

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Stworzony przez Canonicala mechanizm paczek snap ma coraz większe szanse na stanie się domyślnym formatem dystrybucji oprogramowania spoza repozytoriów na Linuksie. Na ich rzecz świadczy rosnąca lista dostępnych jako snapy aplikacji (obecnie już 825 pozycji do zainstalowania), ale też wygodne narzędzia zarządzające. Minusem pozostaje absurdalny rozmiar snapów: przykładowo snap z odtwarzaczem VLC zajmuje 115 MB, podczas gdy pakiet .deb ma niecałe 1,5 MB, a po zainstalowaniu niecałe 5 MB. Czy deweloperzy Ubuntu zdołają w końcu jakoś temu zaradzić?

Sprawa jest pilna, gdyż główny konkurencyjny format dystrybucji oprogramowania spoza repozytoriów, flatpak, generuje wielokrotnie mniejsze paczki. Nie ma w tym niczego tajemniczego, po prostu radzi on sobie dobrze z wykorzystaniem bibliotek i innych współdzielonych plików dostępnych w systemie gospodarza. Snap tymczasem zawiera dokładnie wszystko – całe środowisko uruchomieniowe, jakie jest potrzebne, by aplikację uruchomić. W sytuacji gdy mamy w systemie wiele snapów, oznacza to, że mamy też wielokrotnie powielone te same biblioteki.

W pewnym stopniu zaradzić tej sytuacji można na poziomie nowoczesnych systemów plików – mechanizm deduplikacji w Btrfs i ZFS poradzi sobie z takimi zwielokrotnieniami i zaoszczędzi miejsce na dysku. Jednak większość użytowników Ubuntu nie stosuje nowoczesnych systemów plików, lecz domyślny linuksowy ext4, a co za tym idzie, bardzo szybko odkryje, że po zainstalowaniu kilku snapów miejsca na dysku zabrakło.

Will Cooke z Canonicala poinformował jednak, że w ramach prac nad wprowadzeniem środowiska GNOME do Ubuntu, do snapów z aplikacjami GNOME dodano możliwość wpięcia się w zainstalowane środowisko. Dzięki temu nie będą one musiały powielać dostępnych już w systemie bibliotek.

Zmiana wprowadzona jest w platformie 3.24 GNOME – i już na Ubuntu 16.04 będzie można dzięki niej budować mniejsze snapy, a dzięki nim – pozwolić użytkownikom na uruchamianie najnowszych wersji aplikacji GNOME. Tak, nie liczcie na nic więcej, przynajmniej na razie, aplikacji KDE w ten sposób się nie zmniejszy, podobnie jak i tych własnościowych narzędzi, niezależnych od środowiska.

W tej rywalizacji między snapem a flatpakiem nie można zapomnieć o trzecim graczu, formacie coraz częściej wykorzystywanym do pakowania gier. To AppImage. Lista dostępnych w nim aplikacji liczy obecnie ponad 300 pozycji. Wspomniany VLC zabiera około 80 MB. Może warto się zainteresować?

© dobreprogramy