r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Pale Moon 27.4.2

Strona główna Windows Internet i komunikacja Przeglądarki stron WWW

Pale Moon to przeglądarka internetowa, stworzona na bazie popularnego Firefoksa. W porównaniu do protoplasty charakteryzuje się ona szybszym działaniem oraz co istotne mniejszym użyciem zasobów systemowych.

Galeria programu

Przeglądarka stanowi zoptymalizowaną wersję Firefoksa, która na pierwszy rzut oka niczym się od niego nie różni. Zespół pracujący nad rozwojem Pale Moona w głównej mierze skupił się na wyeliminowaniu występujących w protoplaście wad i mało popularnych narzędzi, pozostawiając do dyspozycji użytkownika jedynie wszystkie najistotniejsze funkcje. Wśród nich znalazł się mechanizm przeglądania na kartach i blokowania wyskakujących okienek pop-up, wbudowany menedżer pobierania oraz zestaw narzędzi dla twórców witryn internetowych (m.in. konsola WWW i konsola błędów). Wśród cech charakterystycznych dla przeglądarki wymienić należy wsparcie dla formatu grafiki wektorowej SVG, elementów Canvas, języka HTML5 i interfejsu DOM, arkuszy stylów CSS3 oraz wzrost szybkości wykonywania skryptów i renderowania stron internetowych.

Podobnie jak w przypadku Firefoksa tuż po instalacji oferowana jest jedynie podstawowa funkcjonalność, niezbędna do wygodnego przeglądania zasobów Sieci i pobierania plików. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby mogła ona zostać poszerzona o wybrane przez użytkownika elementy. Pale Moon obsługuje wszystkie rozszerzenia i motywy graficzne, które stworzone zostały dla Firefoksa. Z ich pomocą nie tyle dostosujemy wygląd przeglądarki do własnych preferencji, co również doposażymy ją w wybrane elementy. Na stronie internetowej z dodatkami znaleźć można m.in. plug-iny, pozwalające obsługiwać z poziomu programu kanały RSS, pocztę elektroniczną, zwiększać swoje bezpieczeństwo i prywatność, wspomagające tworzenie stron internetowych oraz wiele, wiele więcej.

Pale Moon jak wcześniej zostało wspomniane jest niczym innym jak zoptymalizowaną pod kątem wydajności i szybkości działania wersją popularnego Firefoksa. Przeglądarka pozbawiona została takich elementów jak obsługa skryptów ActiveX, funkcje ułatwień dostępu oraz kontroli rodzicielskiej. Ponadto autorzy zmienili konfigurację wielu narzędzi oraz zoptymalizowali program pod kątem nowoczesnych procesorów, dzięki czemu, jak zapewniają, możliwy jest nawet 25-procentowy wzrost wydajności w stosunku do protoplasty. Warto jednak zaznaczyć, iż odczuwalny jest on jedynie w przypadku nowych, wielordzeniowych procesorów.

Uwaga!

  1. Spolszczenie do programu dostępne jest w naszym dziale PROGRAMY -> Dodatki -> Polskie lokalizacje (patrz: Programy powiązane).
  2. Do pobrania dostępna jest również wersja portable, nie wymagająca instalacji w systemie i gotowa do użycia tuż po ściągnięciu.
© dobreprogramy

Publikacje powiązane

Pale Moon po aktualizacji – problemy ze strumieniowaniem rozwiązane

18
OPROGRAMOWANIE 13.07.2017 | Oskar Ziomek (o.zio)

Jedna z chętniej wybieranych przez użytkowników modyfikacja Firefoksa, jaką jest Pale Moon, otrzymała aktualizację do wersji 27.4.0. Zmian jest wiele, przez co bez większych dylematów to wydanie można uznać za jedno z ważniejszych. Na długiej liście nowości znajdziemy jednak przede wszystkim całkowicie nowe podejście do obsługi strumieniowania danych, co ma się przełożyć na brak kłopotów z odtwarzaniem w serwisach takich jak Vimeo, YouTube oraz Twitch. W tym celu na warsztat wzięto rozszerzenia Media Source (MSE) i część domyślnych ustawień, by umożliwić aktualizację. To jednak oczywiście…

Firefox może zostać bez swoich rozszerzeń – programiści rezygnują, rozczarowani chromifikacją

170
OPROGRAMOWANIE 29.01.2017 | Adam Golański (eimi)

Mozilli w końcu przychodzi wypić piwa, jakiego nawarzyła – ale napój nie wyjdzie jej na zdrowie. Wprowadzony w Firefoksie 48 nowy interfejs rozszerzeń WebExtensions, naśladujący praktycznie we wszystkim interfejs rozszerzeń Google Chrome, miał ułatwić niezależnym programistom przenoszenie kodu napisanego dla wiodącej przeglądarki. Efekt może jednak być taki, że przez WebExtensions użytkownicy Firefoksa stracą swoje najlepsze rozszerzenia, nie dostając zbyt wiele w zamian. Po wydaniu Firefoksa 48 Mozilla nie ukrywała, że marzy jej się całkowite przejście na WebExtensions, ale ogromna baza…

Recenzje użytkowników

Stabilna, w tej samej konfiguracji, co Firefox 40.0.3 jest nawet szybsza z tymi samymi rozszerzeniami, bo nie ma tych kilku nowości Firefoxa.
Spolszczanie, ustawienie nowego słownika do sprawdzania pisowni, brak Hello, Pocketa, innych nowości oferowanych w Firefoxie.
ocena użytkownika

Kilka razy instalowałem poprzednie wersje, ale zawsze Firefox był dla mnie lepiej dostosowany, wygodniejszy. Z Pale Moon 25.7.0 te relacje się odwróciły, a to za sprawą braku pewnych mechanizmów wbudowanych w nowe wersje Firefoxa, to znaczy brak modułu ochrony przed śledzeniem, Hello, Pocket i tam inne ulepszenia, żeby było mniej flasha, więcej html5.

Na portalu nie mamy Pale Moon 25.7 dla systemu XP. Producent pisze:
Palemoon nie jest na każde XP. Jest nowa wersja, ale działająca na XP w komputerach z procesorami atom.
"Te buildy są specjalnie zoptymalizowany dla procesorów Intel Atom ™, i nie są zalecane dla zwykłych procesorów Intel lub AMD na obecnych systemów operacyjnych (Vista lub nowszy). Dodatkowe optymalizacje działa tylko na procesorach Atom i wykonać trochę wolniej niż w normalnej wersji Pale Moon na procesorze nie-Atom (ale inaczej działać dobrze)".
To bezpośredni link do pobrania http://relmirror.palemoon.org/release/palemoon-25.7.0.Atom.WinXP.installer.exe
Ale bardzo dobrze działa to spolszczenia do tej wersji http://www.dobreprogramy.pl/Pale-Moon,Program,Windows,25436.html
Spolszczenie pobierać dopiero przez Pale Moon, bo Firefox, czy inna przeglądarka nie zaakceptuje tego dodatku, żeby pobrać na dysk. http://prntscr.com/8iqivy

Pobrałem spolszczyłem, poustawiałem, - chodzi ten mój pale moon 25.7 dla XP, chociaż mam procek intela. Nie pogryzł się. Nawet dużo mniej RAMu bierze.
Z ublockiem origin i jeszcze ośmioma rozszerzeniami, to bierze tylko jakie 4 / 5 tego, co Firefox 40.0.3.

Ulepszenia Firefoxa na razie stawiają tą przeglądarkę w tyle za Pale Moon, jeśli chodzi o sprawność. Jeśli chodzi o nowości w nowych wersjach Firefoxa, to dla tych, co chcą z nich korzystać, to Firefox jest lepszy, bo Pale Moon nie oferuje Hello, Pocketa, rozszerzenia źródeł multimedialnych i inne.

21.09.2015 11:15 | Recenzja do wersji 25.7.0
stabilna, lekka, dodatki od ff
bywają kłopoty z niektórymi dodatkami i kilkoma stronami
ocena użytkownika

Dla mnie to najlepszy projekt oparty na rozwiązaniach mozilli. Na moim systemie z 2gb RAM i win7 po wyłączeniu wszystkiego co niepotrzebne + zainstalowaniu MemoryFox z 6 kartami wszystko razem pobiera w nielicznych porywach max 48% pamięci fizycznej :-). Zwykle mam 38% zużycia przez cały system. Dla mnie to rewelacja. Firefox w podobnym zestawieniu trudno schodzi poniżej 50% a norma to okolice 65-70.
Bywają problemy z dodatkami. Zwykle tymi najnowszymi więc trzeba szukać wersji która pójdzie na Palemoon. Bywają też bardzo nieliczne problemy z wyświetlaniem stron.
Czy ktoś z użytkowników Palemoona mógłby sprawdzić działanie słownika na 'www.pons.com' ? nie mogę tam ani uruchomić zmiany języków ani odtworzyć audio. sprawdzałem na świeżo zainstalowanym systemie, bez dodatków, adblocków, antywir, firewalla i nie działa, ale ponoć innym działa i nie wiem czemu u mnie nie uruchamiają się tam skrypty. U mnie na innych przeglądarkach działa normalnie. Tylko na Palemoon nie działa.
Ublock - najnowszy 1.0.0.1 - znika mi ikonka z toolbara, ale sam addon działa ok, choć adblock ma o wiele wygodniejsze możliwości własnoręcznego blokowania okienek.
Flashblock 1.5.18 - zawiesza playery na niektórych stronach, ale stosuję za to noscript, który również blokuje autoplay klipów na niektórych upierdliwych stronach wiec to lepsze, ale niezbyt wygodne rozwiązanie
Poza tym nie zauważyłem żadnych wad w porównaniu do Firefoksa który ma zdecydowanie większy apetyt na zasoby niż Palemoon, ale moze to spowodowane jest tym ze MemoryFox chyba nie działa prawidłowo w FF, a w palemoon wyśmienicie bo to dalej jest niby FF 25.
Sumując: Trzeba tej przeglądarce poświecić trochę czasu w konfiguracji i znalezieniu odpowiednich addonów, zwłaszcza jak chodzi o blokowanie niechcianych treści czy skryptów bo nie jest to tak bezproblemowe jak w FF gdzie od razu mamy świetny FlashControl, ale po zestawieniu wszystkiego wg własnych potrzeb mamy świetna przeglądarkę która jest wyjątkowo mało zasobożerna.
Z dodatków które mam zainstalowane to najistotniejsze w tej przeglądarce to zastąpienie czymś flashblocka czy flashcontrol które nie działają dobrze w tej przeglądarce, chyba ze komuś nei przeszkadza autoplay i ładowanie flash. Z istotnych dodatków mam
-Click to play per element CE (przywraca click to play przy ustawieniu "ask to activate" pluginu Flash)
-N0script - do blokowania upierdliwych skryptów typu video autoplay
-Ghostery
-Ublock
-memoryFox (ogranicza zuycie ram i na tej przeglądarce działa rewelacyjnie)

Reszta dodatków to kosmetyka. Ocena maksymalna jak dla mnie mimo pewnych niedogodności, ale dla mnie priorytet to stabilność małolitrażowość w stosunku do RAM

12.08.2015 07:50 | Recenzja do wersji 25.6.0
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

0 nowych
  #498 19.09.2017 11:22

Ernest_rs . Ja czytam twoje wypowiedzi ,więc nie unikaj forum i zlituj się nad tymi co czytać chcą .Czytać również na różnym poziomie innych np. w formie komentarzy do wypowiedzi ale bez uszczypliwości czy pretensji . Natomiast @Ernest_rs: jak przywrócisz Palemoona to więcej wyrozumiałości i zanim skorzystasz z rady to poszukaj więcej wiedzy zakładając ,że ktoś może być omylny . Nawet jak rada jest prawidłowa to można coś źle zrozumieć , nie tak kliknąć , nie tak zrobić ,więc lepiej wiedzieć więcej i doczytać ze źródeł .

juta   17 #497 08.09.2017 08:12

@123awdsad (niezalogowany): Zgadza się, ale Pale Moon na słabsze sprzęty też się nadaje. W porównaniu z samym Firefoksem to można powiedzieć że to wersja light. Na trzech laptopach z bardzo słabymi procesorami (1-Intel Pentium Dual-Core, 2-AMD E-300, 3-AMD Athlon II P360 Dual) działa bardzo dobrze. Sprawdzałem też oczywiście na Linuksie 64-bitowym i tu jest zdecydowanie lepiej. Jest naprawdę bardzo szybka, mam tylko mały problem z płynnym przewijaniem. Otóż nie jest u mnie zbyt płynne, jest takie strasznie powolne, skokowe, np. w Cyberfoksie jest wszystko w porządku. Na Vivaldim jeszcze mam tak samo, na reszcie browserów jest ok. Jak jest z tym u Ciebie ?

  #496 03.09.2017 19:35

@Ernest_rs: Potwierdzam, działa na XP bez kombinacji z Xompie :)

Ernest_rs   2 #495 01.09.2017 17:45

Użytkownicy msfn.org na stronie http://www.msfn.org/board/topic/176386-list-of-web-browsers-working-with-xp-2017... podają, że pod tym linkiem https://github.com/Feodor2/Mypal/wiki znaleźć można Palemoon 27.4.2 pod Windows XP. Hasło: Feodor2. Chyba już nie trzeba stosować całej opisanej przeze mnie procedury. Jak ktoś ma czas to może przetestować czy działa na zwykłym XP.

Autor edytował komentarz w dniu: 02.09.2017 08:48
Kwasiarz   5 #494 28.08.2017 14:08

@123awdsad (niezalogowany): Jest tak robiona, że działa dokładnie tak samo, jak ostatnie wersje preaustralisowego Foxa... Poza tym na nowym sprzęcie wszystko działa znacznie lepiej.

  #493 27.08.2017 19:37

@mix4: palemoon przecież nie jest tworzony na starszy sprzet głownie chodzi i wykorzystywanie nowych instrukcji w nowych procesorach i głównie pracują nad 64 bit wersją.

  #492 27.08.2017 19:35

@Kwasiarz: bo ta przeglądarka jest robiona pod nowy system i pod nowy sprzet :) tam działa znacznie lepiej :) Nie mówiąc o tym że programiści tej przeglądarki pracują nad nią żeby lepiej pod linuxem działała. To jest najlepszy fork firefoxa :)

  #491 17.08.2017 09:56

Nie lepiej podać link do źródła? Tutaj zawsze najnowsza wersja instalacyjna XomPie https://github.com/tumagonx/XomPie/releases

Ernest_rs   2 #490 12.08.2017 12:49

@Bartosz82: Człowieku, jak źle robisz to nie dziw się, że ci nie działa. Masz w linku poprawiony program z potrzebnym plikiem użyj go, a Palemoon zadziała. Chcesz to korzystasz, nie chcesz to nie korzystasz. Każdy robi to na własne ryzyko. Ja nikogo nie obrażam. Trzeba było sobie zrobić kopie ustawień, a nie jęczeć na tym forum. Swoją drogą ciekawe co takiego niezwykłego miałeś w tym about:config. Miałem nadzieję, że jest trochę większy poziom na tym forum, a nie tylko g* i G*. Kończę i już nie będę pisał skoro są potem takie problemy. Pozdrawiam osoby, które potrafią korzystać z poradników i są zadowolone z moich porad.

Bartosz82   5 #489 12.08.2017 11:59

@Ernest_rs: Przez Ciebie straciłem całego palemoon z wszystkimi ustawieniami w abut:config i teraz mam wielkie gówno przez wielkie G .

Ernest_rs   2 #488 12.08.2017 10:57

@Bartosz82: W linku masz Xompie z tym plikiem.

Bartosz82   5 #487 12.08.2017 10:31

@Ernest_rs: To jak ominać ten plik, który pokazałem na screenie ? czemu ten plik niechce sie skopiowac ?

Ernest_rs   2 #486 12.08.2017 08:18

@Bartosz82: Dobra, już wiem o co chodzi. Tu jest link do prawidłowego Xompie: http://uploadfile.pl/pokaz/1180657---2kkm.html. Brakowało jednego pliku, ja instalowałem jeszcze z poprzedniej wersji, która miała ten plik. To dowód, że działa: http://imgur.com/a/wZEMK lub http://imgur.com/a/fJq43

Autor edytował komentarz w dniu: 12.08.2017 08:51
Bartosz82   5 #485 11.08.2017 19:32

@Ernest_rs: Jest problem ze skopiowanym plikiem. Jak to naprawić ? http://imgur.com/B6zwazB zrobiłem wszystko tak jak napisales mi i cala przegladarka palemoon przestala mi działać i sie uruchamiać. Musiałem odinstalować całą przeglądarke z wszystkimi ustawieniami w about:config co mialem i jestem wsciekly jak jasny piernik !!!! Kużwa cała moja praca poszla na nic. Tyle sie nameczylem zeby w abou:config poustawiac wszystko i na marne. Przez Erneta !!!

Autor edytował komentarz w dniu: 11.08.2017 20:04
Ernest_rs   2 #484 03.08.2017 18:55

Pozytywna wiadomość - Palemoon, który zainstalowałem przy pomocy wcześniej podanej metody, zaktualizował się bez problemu do wersji 27.4.1 na Windows XP.

Ernest_rs   2 #483 02.08.2017 17:40

@Bartosz82: Po prostu po kolei robisz tak jak jest w opisie z pobieraniem tych 2 plików. U mnie Palemoon działa już od miesiąca (nawet zaktualizował się poprawnie). Błędów nie zauważyłem chodź ich braku nie mogę zagwarantować. Procedura nie jest mojego autorstwa, a ludzi z msfn.org. Jak dokładnie działa program Xompie nie wiem, ale chyba wprowadza on jakieś zmiany do kernela. Czy ma to wpływ na inne aplikacje - nie zauważyłem. Skórkę mam zainstalowaną z tej strony: https://addons.palemoon.org/addon/opresto/ (wygląd starej Opery 12). Dodatkowo ze względu na to, że mam stary laptop z mizerną rozdzielczością 1024x768 Palemoon po instalacji ma u mnie bardzo dużą czcionkę. Dlatego zainstalowałem ten dodatek: https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/theme-font-size-changer/ i ustawiłem opcję zoom na 1,00 i czcionkę 12. Jak masz większą rozdzielczość ekranu to pewnie nie odczujesz tego.

Bartosz82   5 #482 02.08.2017 16:50

@Ernest_rs: Czyli mam zastosować obydwa te sposoby podane przez Ciebie? i skąd tą skórkę pobrać na palemoon ? I czy to będzie działać cay czas ? czy ma jakiś limit i np. po tygodniu czasu wyrzuci mi błędy w przeglądarce i przestanie działać ?

Ernest_rs   2 #481 02.08.2017 15:38

@Bartosz82: To jest ten sam sposób. Pobierasz te 2 pliki. Instalujesz Xompie według instrukcji. Następnie w programie fcwin2k.exe wybierasz opcje według podanego wcześniej opisu i Palemoon działa. Dodatkowo możesz zainstalować sobie skórkę by poprawić wygląd.

Bartosz82   5 #480 02.08.2017 14:46

@Ernest_rs: Który sposób działa i jest lepszy ? ten pierwszy z force convertor czy ten drugi z pobieraniem 2 plików ?

Kane_the_black   2 #479 28.07.2017 11:32

@Anonim (niezalogowany): Kilka zarejestrowanych przez @Ernest_rs wiadomosci (patrz ponizej) zmienilo zycie wielu uzytkownikow...........czego nie moge powiedziec o twoich wpisach, nie wspominajac nawet o tym ze nie stac cie na pisanie pod wlasnym nickiem. Wiec moze to jest ten moment kiedy bedzie lepiej jak nic nie bedziesz pisac

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.