reklama

Pale Moon 27.9.3

Strona główna Windows Internet i komunikacja Przeglądarki stron WWW
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie

Pale Moon to przeglądarka internetowa, stworzona na bazie popularnego Firefoksa. W porównaniu do protoplasty charakteryzuje się ona szybszym działaniem oraz co istotne mniejszym użyciem zasobów systemowych.

Przeglądarka stanowi zoptymalizowaną wersję Firefoksa, która na pierwszy rzut oka niczym się od niego nie różni. Zespół pracujący nad rozwojem Pale Moona w głównej mierze skupił się na wyeliminowaniu występujących w protoplaście wad i mało popularnych narzędzi, pozostawiając do dyspozycji użytkownika jedynie wszystkie najistotniejsze funkcje. Wśród nich znalazł się mechanizm przeglądania na kartach i blokowania wyskakujących okienek pop-up, wbudowany menedżer pobierania oraz zestaw narzędzi dla twórców witryn internetowych (m.in. konsola WWW i konsola błędów). Wśród cech charakterystycznych dla przeglądarki wymienić należy wsparcie dla formatu grafiki wektorowej SVG, elementów Canvas, języka HTML5 i interfejsu DOM, arkuszy stylów CSS3 oraz wzrost szybkości wykonywania skryptów i renderowania stron internetowych.

Podobnie jak w przypadku Firefoksa tuż po instalacji oferowana jest jedynie podstawowa funkcjonalność, niezbędna do wygodnego przeglądania zasobów Sieci i pobierania plików. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby mogła ona zostać poszerzona o wybrane przez użytkownika elementy. Pale Moon obsługuje wszystkie rozszerzenia i motywy graficzne, które stworzone zostały dla Firefoksa. Z ich pomocą nie tyle dostosujemy wygląd przeglądarki do własnych preferencji, co również doposażymy ją w wybrane elementy. Na stronie internetowej z dodatkami znaleźć można m.in. plug-iny, pozwalające obsługiwać z poziomu programu kanały RSS, pocztę elektroniczną, zwiększać swoje bezpieczeństwo i prywatność, wspomagające tworzenie stron internetowych oraz wiele, wiele więcej.

Pale Moon jak wcześniej zostało wspomniane jest niczym innym jak zoptymalizowaną pod kątem wydajności i szybkości działania wersją popularnego Firefoksa. Przeglądarka pozbawiona została takich elementów jak obsługa skryptów ActiveX, funkcje ułatwień dostępu oraz kontroli rodzicielskiej. Ponadto autorzy zmienili konfigurację wielu narzędzi oraz zoptymalizowali program pod kątem nowoczesnych procesorów, dzięki czemu, jak zapewniają, możliwy jest nawet 25-procentowy wzrost wydajności w stosunku do protoplasty. Warto jednak zaznaczyć, iż odczuwalny jest on jedynie w przypadku nowych, wielordzeniowych procesorów.

Uwaga!

  1. Spolszczenie do programu dostępne jest w naszym dziale PROGRAMY -> Dodatki -> Polskie lokalizacje (patrz: Programy powiązane).
  2. Do pobrania dostępna jest również wersja portable, nie wymagająca instalacji w systemie i gotowa do użycia tuż po ściągnięciu.
© dobreprogramy
reklama

Recenzje użytkowników

Stabilna, w tej samej konfiguracji, co Firefox 40.0.3 jest nawet szybsza z tymi samymi rozszerzeniami, bo nie ma tych kilku nowości Firefoxa.
Spolszczanie, ustawienie nowego słownika do sprawdzania pisowni, brak Hello, Pocketa, innych nowości oferowanych w Firefoxie.
ocena użytkownika

Kilka razy instalowałem poprzednie wersje, ale zawsze Firefox był dla mnie lepiej dostosowany, wygodniejszy. Z Pale Moon 25.7.0 te relacje się odwróciły, a to za sprawą braku pewnych mechanizmów wbudowanych w nowe wersje Firefoxa, to znaczy brak modułu ochrony przed śledzeniem, Hello, Pocket i tam inne ulepszenia, żeby było mniej flasha, więcej html5.

Na portalu nie mamy Pale Moon 25.7 dla systemu XP. Producent pisze:
Palemoon nie jest na każde XP. Jest nowa wersja, ale działająca na XP w komputerach z procesorami atom.
"Te buildy są specjalnie zoptymalizowany dla procesorów Intel Atom ™, i nie są zalecane dla zwykłych procesorów Intel lub AMD na obecnych systemów operacyjnych (Vista lub nowszy). Dodatkowe optymalizacje działa tylko na procesorach Atom i wykonać trochę wolniej niż w normalnej wersji Pale Moon na procesorze nie-Atom (ale inaczej działać dobrze)".
To bezpośredni link do pobrania http://relmirror.palemoon.org/release/palemoon-25.7.0.Atom.WinXP.installer.exe
Ale bardzo dobrze działa to spolszczenia do tej wersji http://www.dobreprogramy.pl/Pale-Moon,Program,Windows,25436.html
Spolszczenie pobierać dopiero przez Pale Moon, bo Firefox, czy inna przeglądarka nie zaakceptuje tego dodatku, żeby pobrać na dysk. http://prntscr.com/8iqivy

Pobrałem spolszczyłem, poustawiałem, - chodzi ten mój pale moon 25.7 dla XP, chociaż mam procek intela. Nie pogryzł się. Nawet dużo mniej RAMu bierze.
Z ublockiem origin i jeszcze ośmioma rozszerzeniami, to bierze tylko jakie 4 / 5 tego, co Firefox 40.0.3.

Ulepszenia Firefoxa na razie stawiają tą przeglądarkę w tyle za Pale Moon, jeśli chodzi o sprawność. Jeśli chodzi o nowości w nowych wersjach Firefoxa, to dla tych, co chcą z nich korzystać, to Firefox jest lepszy, bo Pale Moon nie oferuje Hello, Pocketa, rozszerzenia źródeł multimedialnych i inne.

21.09.2015 11:15 | Recenzja do wersji 25.7.0
stabilna, lekka, dodatki od ff
bywają kłopoty z niektórymi dodatkami i kilkoma stronami
ocena użytkownika

Dla mnie to najlepszy projekt oparty na rozwiązaniach mozilli. Na moim systemie z 2gb RAM i win7 po wyłączeniu wszystkiego co niepotrzebne + zainstalowaniu MemoryFox z 6 kartami wszystko razem pobiera w nielicznych porywach max 48% pamięci fizycznej :-). Zwykle mam 38% zużycia przez cały system. Dla mnie to rewelacja. Firefox w podobnym zestawieniu trudno schodzi poniżej 50% a norma to okolice 65-70.
Bywają problemy z dodatkami. Zwykle tymi najnowszymi więc trzeba szukać wersji która pójdzie na Palemoon. Bywają też bardzo nieliczne problemy z wyświetlaniem stron.
Czy ktoś z użytkowników Palemoona mógłby sprawdzić działanie słownika na 'www.pons.com' ? nie mogę tam ani uruchomić zmiany języków ani odtworzyć audio. sprawdzałem na świeżo zainstalowanym systemie, bez dodatków, adblocków, antywir, firewalla i nie działa, ale ponoć innym działa i nie wiem czemu u mnie nie uruchamiają się tam skrypty. U mnie na innych przeglądarkach działa normalnie. Tylko na Palemoon nie działa.
Ublock - najnowszy 1.0.0.1 - znika mi ikonka z toolbara, ale sam addon działa ok, choć adblock ma o wiele wygodniejsze możliwości własnoręcznego blokowania okienek.
Flashblock 1.5.18 - zawiesza playery na niektórych stronach, ale stosuję za to noscript, który również blokuje autoplay klipów na niektórych upierdliwych stronach wiec to lepsze, ale niezbyt wygodne rozwiązanie
Poza tym nie zauważyłem żadnych wad w porównaniu do Firefoksa który ma zdecydowanie większy apetyt na zasoby niż Palemoon, ale moze to spowodowane jest tym ze MemoryFox chyba nie działa prawidłowo w FF, a w palemoon wyśmienicie bo to dalej jest niby FF 25.
Sumując: Trzeba tej przeglądarce poświecić trochę czasu w konfiguracji i znalezieniu odpowiednich addonów, zwłaszcza jak chodzi o blokowanie niechcianych treści czy skryptów bo nie jest to tak bezproblemowe jak w FF gdzie od razu mamy świetny FlashControl, ale po zestawieniu wszystkiego wg własnych potrzeb mamy świetna przeglądarkę która jest wyjątkowo mało zasobożerna.
Z dodatków które mam zainstalowane to najistotniejsze w tej przeglądarce to zastąpienie czymś flashblocka czy flashcontrol które nie działają dobrze w tej przeglądarce, chyba ze komuś nei przeszkadza autoplay i ładowanie flash. Z istotnych dodatków mam
-Click to play per element CE (przywraca click to play przy ustawieniu "ask to activate" pluginu Flash)
-N0script - do blokowania upierdliwych skryptów typu video autoplay
-Ghostery
-Ublock
-memoryFox (ogranicza zuycie ram i na tej przeglądarce działa rewelacyjnie)

Reszta dodatków to kosmetyka. Ocena maksymalna jak dla mnie mimo pewnych niedogodności, ale dla mnie priorytet to stabilność małolitrażowość w stosunku do RAM

12.08.2015 07:50 | Recenzja do wersji 25.6.0
reklama

Komentarze

0 nowych
Kane_the_black   2 #531 13.06.2018 21:58

@Anonim (niezalogowany): mam tez 7 i 64bit nic mi nie zawiesza :) zrobilem zwykly update

  #530 13.06.2018 14:19

Czy u kogoś wersja 27.9.3 64bit, Windows 7, potrafi zawiesić komputer? Wcześniej tego nie było i nie wiem czy to Palemoon coś broi, czy komputer niedomaga :)

CzajnikBG   1 #529 05.06.2018 19:04

Dobra przeglądarka dla sentymentalnych ludzi, Quantum i chromopodobne twory po prostu mnie nudzą i brakuje im kilku sprawdzonych rozwiązań oraz dodatków z PMa a on sam w pełni spełnia swoje zadanie, jest moim mainem, FF i Cent póki co ławka rezerwowych :) Rozszerzenia elegancko działają, wystarczy czytać ze zrozumieniem oficjalne forum by wiedzieć co i jak, które wersje miast narzekać ;)

Autor edytował komentarz w dniu: 05.06.2018 19:06
  #528 14.05.2018 19:13

Szkoda tylko, ze dodatki ze starego Firefoxa nie dzialaja - podwaza to sens tej przegladarki.

Bogdan_G   19 #527 07.05.2018 16:31

@inz. Robert Centryfuga (niezalogowany): A jakież to dodatki nie działają? Może nieliczne, ale trzeba umieć korzystać ze starszych wersji dodatków, jak downthemall, czy fasterfox, albo starsze wersje disconnect.
Palemoon jest stabilny i lekki.

  #526 07.05.2018 12:53

Waterfox o wiele lepszy. W przeciwienstwie do Pale Moon dzialaja wszystkie dodatki, ktore dzialaly na starym poczciwym Firefoxie 56.
Pale Moon kilka (ok. 6-ciu) z niemal 30-tu dodatkow mi usmiercil, a na Waterfox nadal dzialaja. Co ciekawe Waterfox jest o wiele stabilniejszy niz Firefoxy od 52-56. Od okolo 3 miesiecy mialem jeden lub 2 zgony Waterfoxa z niemla 30 dodatkami i zaledwie 4GB RAM.
Gdybym wiedzial wczesniej za Waterfox jest taki stabilny to nie meczylbym sie z Firefoxem.

Krzysztof.   9 #525 17.04.2018 16:41

Charakterystyka tej przeglądarki brzmi zachęcająco, podobnie jak jej nazwa, chyba się skuszę i wypróbuję. Przeglądarka Firefox w wersji Quantum coś mi ciężko mi ostatnio chodzi, zwłaszcza gdy uruchamiam ją tuż po starcie komputera. A po jej zamknięciu, zwłaszcza gdy mam otwartych kilka kart, nagle skacze w górę zużycie pamięci (80-90%) i pojawia się komunikat "Firefox nie odpowiada". Nic z tego nie rozumiem.

Kane_the_black   2 #524 19.03.2018 13:02

@BodzioXP (niezalogowany): przetestowalem lets fish dziala.....zapraszam do wedkowania w swietle ksiezyca ;) hehe

MrBeckham666   20 #523 09.02.2018 03:28

@BodzioXP (niezalogowany): odkąd twórcy palemoona skupili się na innym projekcie o nazwie bazyliszek raczej ta przeglądarka będzie juz powoli trupem a szkoda :) Z drugiej strony twórcy nie nadazali za standardami bo nowy firefox już bardzo znacznie odstaje od palemoona i jest wiele problemów ze stronami niestety.

  #522 10.01.2018 19:36

Bardzo fajna przeglądarka,szkoda tylko że na najnowszej wersji nie działają na PC gry przeglądarkowe np: lets fish .....no szkoda

eddie71   10 #521 29.12.2017 17:09

Język polski nie tak łatwo zainstalować. Trzeba najpierw wejść na stronę producenta i zainstalować Pale Moon Locale Switcher http://addons.palemoon.org/addon/locale-switcher/ . Następnie ściągnąć paczkę pl ze strony http://addons.palemoon.org/language-packs/ (lub ze strony DP). Następnie kliknąć w narzędzia/Locale i przestawić z en-US na pl-Polski
EDIT
Na koniec jeszcze trzeba zainstalować słownik, aby była sprawdzana pisownia przy wypełnianiu formularzy: https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/polish-spellchecker-dictionary/

Autor edytował komentarz w dniu: 27.01.2018 15:36
  #520 21.12.2017 08:19

@Ernest_rs: No i oczywiście kodeki do niego https://github.com/Nevcairiel/LAVFilters/releases - wszystkie filmiki działająidealnie ;)

Ernest_rs   3 #519 20.12.2017 10:24

Palemoon 27.6.2 dla Windows XP już jest https://github.com/Feodor2/Mypal/releases

MrBeckham666   20 #518 13.12.2017 01:54

@juta: ja osobiśćie tyle manjaro z KDE trawie :) ewentualnie netrunner na nim oparty :) No jeszcze jakiś czas manjaro z XFCE dawało radę ale jak KDE się dobrze pozna to się innego środowiska nie chce tym bardziej w połączeniu z manjaro :)

juta   19 #517 10.12.2017 23:00

@MrBeckham666: Mi chodziło o sytuacje z płynnym przewijaniem, że mimo wszystko i tak lubię Linuksy :) A zamierzam w wolnej chwili postawić właśnie jakiegoś Linuksa, najprawdopodobniej najnowszego Minta ze środowiskiem graficznym Cinnamon obok Windowsa.

MrBeckham666   20 #516 10.12.2017 15:56

@juta: Nie no pewnie :) Ja przecież nie napisałem ze linux jest gorszy :) Dla mnie bez dwóch zdań to lepszy system w każdym aspekcie pomijając gry :) Ale co za problem mieć windowsa tylko do gier a do reszty używać linuxa :)

juta   19 #515 09.12.2017 09:35

@MrBeckham666: Szczególnie na Pale Moonie i Vivaldim były problemy z płynnym przewijaniem, ale Linuksy są dla mnie i tak fajne, dobre i ciekawe ;)

MrBeckham666   20 #514 08.12.2017 03:28

@juta: rozumiem u mnie na tych przeglądarkach na manjaro jest wszystko w porządku ale jak już pisałem linux nie działa wszedzie tak samo jak windows :)

juta   19 #513 07.12.2017 07:42

@MrBeckham666: Ogólnie Linux jest dla mnie spoko. Sprawdziłem już parę dystrybucji ale wpadł mi ostatnio laptop z Win 10 i na razie go męczę ;) Tu problem nie występuje. Pale Moon, Vivaldi czy Fx śmigają aż miło.

MrBeckham666   20 #512 06.12.2017 19:43

@juta: nie kojarze tego distro korzystam wyłącznie z manjaro w KDE i tam jest wszystko ok :) ale właśnie taki jest linux nie na każdym sprzecie będzie wszystko ok niestety :) tak samo nie na każdym distro :)

Autor edytował komentarz w dniu: 06.12.2017 19:44
reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieKosztuje prawie milion złotych rocznie. Aplikacja mObywatel oferuje bardzo mało