r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Pale Moon 27.7.2

Strona główna Windows Internet i komunikacja Przeglądarki stron WWW

Pale Moon to przeglądarka internetowa, stworzona na bazie popularnego Firefoksa. W porównaniu do protoplasty charakteryzuje się ona szybszym działaniem oraz co istotne mniejszym użyciem zasobów systemowych.

Przeglądarka stanowi zoptymalizowaną wersję Firefoksa, która na pierwszy rzut oka niczym się od niego nie różni. Zespół pracujący nad rozwojem Pale Moona w głównej mierze skupił się na wyeliminowaniu występujących w protoplaście wad i mało popularnych narzędzi, pozostawiając do dyspozycji użytkownika jedynie wszystkie najistotniejsze funkcje. Wśród nich znalazł się mechanizm przeglądania na kartach i blokowania wyskakujących okienek pop-up, wbudowany menedżer pobierania oraz zestaw narzędzi dla twórców witryn internetowych (m.in. konsola WWW i konsola błędów). Wśród cech charakterystycznych dla przeglądarki wymienić należy wsparcie dla formatu grafiki wektorowej SVG, elementów Canvas, języka HTML5 i interfejsu DOM, arkuszy stylów CSS3 oraz wzrost szybkości wykonywania skryptów i renderowania stron internetowych.

r   e   k   l   a   m   a

Podobnie jak w przypadku Firefoksa tuż po instalacji oferowana jest jedynie podstawowa funkcjonalność, niezbędna do wygodnego przeglądania zasobów Sieci i pobierania plików. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby mogła ona zostać poszerzona o wybrane przez użytkownika elementy. Pale Moon obsługuje wszystkie rozszerzenia i motywy graficzne, które stworzone zostały dla Firefoksa. Z ich pomocą nie tyle dostosujemy wygląd przeglądarki do własnych preferencji, co również doposażymy ją w wybrane elementy. Na stronie internetowej z dodatkami znaleźć można m.in. plug-iny, pozwalające obsługiwać z poziomu programu kanały RSS, pocztę elektroniczną, zwiększać swoje bezpieczeństwo i prywatność, wspomagające tworzenie stron internetowych oraz wiele, wiele więcej.

Pale Moon jak wcześniej zostało wspomniane jest niczym innym jak zoptymalizowaną pod kątem wydajności i szybkości działania wersją popularnego Firefoksa. Przeglądarka pozbawiona została takich elementów jak obsługa skryptów ActiveX, funkcje ułatwień dostępu oraz kontroli rodzicielskiej. Ponadto autorzy zmienili konfigurację wielu narzędzi oraz zoptymalizowali program pod kątem nowoczesnych procesorów, dzięki czemu, jak zapewniają, możliwy jest nawet 25-procentowy wzrost wydajności w stosunku do protoplasty. Warto jednak zaznaczyć, iż odczuwalny jest on jedynie w przypadku nowych, wielordzeniowych procesorów.

Uwaga!

  1. Spolszczenie do programu dostępne jest w naszym dziale PROGRAMY -> Dodatki -> Polskie lokalizacje (patrz: Programy powiązane).
  2. Do pobrania dostępna jest również wersja portable, nie wymagająca instalacji w systemie i gotowa do użycia tuż po ściągnięciu.
© dobreprogramy

Publikacje powiązane

Pale Moon 27.6 dostępny. Dobry wybór dla użytkowników rozszerzeń legacy

27
OPROGRAMOWANIE 15.11.2017 | Anna Rymsza

Przeglądarka Pale Moon, ciesząca się opinią dobrego zamiennika Firefoksa, została wydana w wersji 27.6.0, a zaraz potem 27.6.1. Dobrą wiadomością dla osób, które nie są jeszcze gotowe na przesiadkę na rozszerzenia WebExtensions, jest informacja, że Pale Moon nadal pracuje ze starym typem rozszerzeń. Do Pale Moon można doinstalować większość rozszerzeń z repozytorium Firefoksa dzięki trybowi kompatybilności, ale po ostatnich zmianach w Firefoksie 57 trzeba się liczyć z tym, że nie wszystkie będą działać. Firefox 57 wprowadził API WebExtensions, podczas gdy Pale Moon i kilka innych…

Pale Moon 27.5: nowości pod maską i zauważalne zmiany w interfejsie

39
OPROGRAMOWANIE 26.09.2017 | Oskar Ziomek

Trwa kontynuacja rozwoju przeglądarki Pale Moon, jednej z chętniej wybieranych modyfikacji Firefoksa. Najnowsza wersja, którą oznaczono numerem 27.5 przynosi wiele zmian, z których znaczna część dotyczy interfejsu – już na pierwszy rzut oka po instalacji program będzie sprawiał wrażenie świeższego. Skupiono się tu przede wszystkim na dostosowaniu wyglądu przeglądarki do pozostałych elementów systemu, w szczególności Windowsa 10. Uzyskano to między innymi dzięki pobieraniu na bieżąco informacji o zastosowanym akcencie kolorystycznym w systemie, co pozwala dopasować wygląd okna Pale Moon do…

Recenzje użytkowników

Stabilna, w tej samej konfiguracji, co Firefox 40.0.3 jest nawet szybsza z tymi samymi rozszerzeniami, bo nie ma tych kilku nowości Firefoxa.
Spolszczanie, ustawienie nowego słownika do sprawdzania pisowni, brak Hello, Pocketa, innych nowości oferowanych w Firefoxie.
ocena użytkownika

Kilka razy instalowałem poprzednie wersje, ale zawsze Firefox był dla mnie lepiej dostosowany, wygodniejszy. Z Pale Moon 25.7.0 te relacje się odwróciły, a to za sprawą braku pewnych mechanizmów wbudowanych w nowe wersje Firefoxa, to znaczy brak modułu ochrony przed śledzeniem, Hello, Pocket i tam inne ulepszenia, żeby było mniej flasha, więcej html5.

Na portalu nie mamy Pale Moon 25.7 dla systemu XP. Producent pisze:
Palemoon nie jest na każde XP. Jest nowa wersja, ale działająca na XP w komputerach z procesorami atom.
"Te buildy są specjalnie zoptymalizowany dla procesorów Intel Atom ™, i nie są zalecane dla zwykłych procesorów Intel lub AMD na obecnych systemów operacyjnych (Vista lub nowszy). Dodatkowe optymalizacje działa tylko na procesorach Atom i wykonać trochę wolniej niż w normalnej wersji Pale Moon na procesorze nie-Atom (ale inaczej działać dobrze)".
To bezpośredni link do pobrania http://relmirror.palemoon.org/release/palemoon-25.7.0.Atom.WinXP.installer.exe
Ale bardzo dobrze działa to spolszczenia do tej wersji http://www.dobreprogramy.pl/Pale-Moon,Program,Windows,25436.html
Spolszczenie pobierać dopiero przez Pale Moon, bo Firefox, czy inna przeglądarka nie zaakceptuje tego dodatku, żeby pobrać na dysk. http://prntscr.com/8iqivy

Pobrałem spolszczyłem, poustawiałem, - chodzi ten mój pale moon 25.7 dla XP, chociaż mam procek intela. Nie pogryzł się. Nawet dużo mniej RAMu bierze.
Z ublockiem origin i jeszcze ośmioma rozszerzeniami, to bierze tylko jakie 4 / 5 tego, co Firefox 40.0.3.

Ulepszenia Firefoxa na razie stawiają tą przeglądarkę w tyle za Pale Moon, jeśli chodzi o sprawność. Jeśli chodzi o nowości w nowych wersjach Firefoxa, to dla tych, co chcą z nich korzystać, to Firefox jest lepszy, bo Pale Moon nie oferuje Hello, Pocketa, rozszerzenia źródeł multimedialnych i inne.

21.09.2015 11:15 | Recenzja do wersji 25.7.0
stabilna, lekka, dodatki od ff
bywają kłopoty z niektórymi dodatkami i kilkoma stronami
ocena użytkownika

Dla mnie to najlepszy projekt oparty na rozwiązaniach mozilli. Na moim systemie z 2gb RAM i win7 po wyłączeniu wszystkiego co niepotrzebne + zainstalowaniu MemoryFox z 6 kartami wszystko razem pobiera w nielicznych porywach max 48% pamięci fizycznej :-). Zwykle mam 38% zużycia przez cały system. Dla mnie to rewelacja. Firefox w podobnym zestawieniu trudno schodzi poniżej 50% a norma to okolice 65-70.
Bywają problemy z dodatkami. Zwykle tymi najnowszymi więc trzeba szukać wersji która pójdzie na Palemoon. Bywają też bardzo nieliczne problemy z wyświetlaniem stron.
Czy ktoś z użytkowników Palemoona mógłby sprawdzić działanie słownika na 'www.pons.com' ? nie mogę tam ani uruchomić zmiany języków ani odtworzyć audio. sprawdzałem na świeżo zainstalowanym systemie, bez dodatków, adblocków, antywir, firewalla i nie działa, ale ponoć innym działa i nie wiem czemu u mnie nie uruchamiają się tam skrypty. U mnie na innych przeglądarkach działa normalnie. Tylko na Palemoon nie działa.
Ublock - najnowszy 1.0.0.1 - znika mi ikonka z toolbara, ale sam addon działa ok, choć adblock ma o wiele wygodniejsze możliwości własnoręcznego blokowania okienek.
Flashblock 1.5.18 - zawiesza playery na niektórych stronach, ale stosuję za to noscript, który również blokuje autoplay klipów na niektórych upierdliwych stronach wiec to lepsze, ale niezbyt wygodne rozwiązanie
Poza tym nie zauważyłem żadnych wad w porównaniu do Firefoksa który ma zdecydowanie większy apetyt na zasoby niż Palemoon, ale moze to spowodowane jest tym ze MemoryFox chyba nie działa prawidłowo w FF, a w palemoon wyśmienicie bo to dalej jest niby FF 25.
Sumując: Trzeba tej przeglądarce poświecić trochę czasu w konfiguracji i znalezieniu odpowiednich addonów, zwłaszcza jak chodzi o blokowanie niechcianych treści czy skryptów bo nie jest to tak bezproblemowe jak w FF gdzie od razu mamy świetny FlashControl, ale po zestawieniu wszystkiego wg własnych potrzeb mamy świetna przeglądarkę która jest wyjątkowo mało zasobożerna.
Z dodatków które mam zainstalowane to najistotniejsze w tej przeglądarce to zastąpienie czymś flashblocka czy flashcontrol które nie działają dobrze w tej przeglądarce, chyba ze komuś nei przeszkadza autoplay i ładowanie flash. Z istotnych dodatków mam
-Click to play per element CE (przywraca click to play przy ustawieniu "ask to activate" pluginu Flash)
-N0script - do blokowania upierdliwych skryptów typu video autoplay
-Ghostery
-Ublock
-memoryFox (ogranicza zuycie ram i na tej przeglądarce działa rewelacyjnie)

Reszta dodatków to kosmetyka. Ocena maksymalna jak dla mnie mimo pewnych niedogodności, ale dla mnie priorytet to stabilność małolitrażowość w stosunku do RAM

12.08.2015 07:50 | Recenzja do wersji 25.6.0
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

0 nowych
MrBeckham666   20 #523 09.02.2018 03:28

@BodzioXP (niezalogowany): odkąd twórcy palemoona skupili się na innym projekcie o nazwie bazyliszek raczej ta przeglądarka będzie juz powoli trupem a szkoda :) Z drugiej strony twórcy nie nadazali za standardami bo nowy firefox już bardzo znacznie odstaje od palemoona i jest wiele problemów ze stronami niestety.

  #522 10.01.2018 19:36

Bardzo fajna przeglądarka,szkoda tylko że na najnowszej wersji nie działają na PC gry przeglądarkowe np: lets fish .....no szkoda

eddie71   10 #521 29.12.2017 17:09

Język polski nie tak łatwo zainstalować. Trzeba najpierw wejść na stronę producenta i zainstalować Pale Moon Locale Switcher http://addons.palemoon.org/addon/locale-switcher/ . Następnie ściągnąć paczkę pl ze strony http://addons.palemoon.org/language-packs/ (lub ze strony DP). Następnie kliknąć w narzędzia/Locale i przestawić z en-US na pl-Polski
EDIT
Na koniec jeszcze trzeba zainstalować słownik, aby była sprawdzana pisownia przy wypełnianiu formularzy: https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/polish-spellchecker-dictionary/

Autor edytował komentarz w dniu: 27.01.2018 15:36
  #520 21.12.2017 08:19

@Ernest_rs: No i oczywiście kodeki do niego https://github.com/Nevcairiel/LAVFilters/releases - wszystkie filmiki działająidealnie ;)

Ernest_rs   3 #519 20.12.2017 10:24

Palemoon 27.6.2 dla Windows XP już jest https://github.com/Feodor2/Mypal/releases

MrBeckham666   20 #518 13.12.2017 01:54

@juta: ja osobiśćie tyle manjaro z KDE trawie :) ewentualnie netrunner na nim oparty :) No jeszcze jakiś czas manjaro z XFCE dawało radę ale jak KDE się dobrze pozna to się innego środowiska nie chce tym bardziej w połączeniu z manjaro :)

juta   19 #517 10.12.2017 23:00

@MrBeckham666: Mi chodziło o sytuacje z płynnym przewijaniem, że mimo wszystko i tak lubię Linuksy :) A zamierzam w wolnej chwili postawić właśnie jakiegoś Linuksa, najprawdopodobniej najnowszego Minta ze środowiskiem graficznym Cinnamon obok Windowsa.

MrBeckham666   20 #516 10.12.2017 15:56

@juta: Nie no pewnie :) Ja przecież nie napisałem ze linux jest gorszy :) Dla mnie bez dwóch zdań to lepszy system w każdym aspekcie pomijając gry :) Ale co za problem mieć windowsa tylko do gier a do reszty używać linuxa :)

juta   19 #515 09.12.2017 09:35

@MrBeckham666: Szczególnie na Pale Moonie i Vivaldim były problemy z płynnym przewijaniem, ale Linuksy są dla mnie i tak fajne, dobre i ciekawe ;)

MrBeckham666   20 #514 08.12.2017 03:28

@juta: rozumiem u mnie na tych przeglądarkach na manjaro jest wszystko w porządku ale jak już pisałem linux nie działa wszedzie tak samo jak windows :)

juta   19 #513 07.12.2017 07:42

@MrBeckham666: Ogólnie Linux jest dla mnie spoko. Sprawdziłem już parę dystrybucji ale wpadł mi ostatnio laptop z Win 10 i na razie go męczę ;) Tu problem nie występuje. Pale Moon, Vivaldi czy Fx śmigają aż miło.

MrBeckham666   20 #512 06.12.2017 19:43

@juta: nie kojarze tego distro korzystam wyłącznie z manjaro w KDE i tam jest wszystko ok :) ale właśnie taki jest linux nie na każdym sprzecie będzie wszystko ok niestety :) tak samo nie na każdym distro :)

Autor edytował komentarz w dniu: 06.12.2017 19:44
juta   19 #511 02.12.2017 08:33

@MrBeckham666: Zintegrowane z procesorami które wymieniłem. AMD E-300 APU z Radeonem tak miałem, system SparkyLinux ze środowiskiem graficznym LXDE. Na niektórych stronach w tym też tu. Na razie znowu na Windowsie jestem i jest ok. Swoją drogą trochę Cię chyba nie było. Witaj z powrotem ;)

MrBeckham666   20 #510 02.12.2017 04:08

@juta: jakie masz gpu ? u mnie zarówno na linuxnie jak i windowsie jest wszystko ok zarówno na vivaldim jak i palemoon na każdej stronie tak masz ?

Autor edytował komentarz w dniu: 06.12.2017 19:44
  #509 17.11.2017 23:40

@Ernest_rs: Ten Palemoon dla XP to rewelacja. Sprawdziłem wersję 27.6.1 - z dodanymi kodekami. Chodzi wszystko niesłychanie szybko (jak kiedyś firefox 3.x) i do tego wszystkie filmy (h.264) odtwarzają się perfekcyjnie. Rewelacyjny fork - forka - bo to New Mon w zasadzie ;)

Juradam   3 #508 15.11.2017 21:56

Pale moon jest wolniejszy od Slim Jeta i jest też problem z pobraniem na niego ulubionych z Firefoxa.
Jako podstawy używam Slimjet do którego na początek dodałem VTchromizer oraz WOT.
Alternatywnie jest Firefox 56 z noscript, wot, ublock origin i vtzilla.

A tu ciekawy ranking przeglądarek: http://maszblo.ga/chrome-vs-firefox-vs-opera-2017/

pozdrawiam, :)

Ernest_rs   3 #507 12.11.2017 09:57

Dla ciekawych Firefox 55 Nightly dla Windows XP stworzony przez ludzi z msfn.org
Win32 http://o.rthost.cf/gpc/files1.rt/basilisk-55.0.0a1.win32-git-20171111-5201659a8-...
Win64 http://o.rthost.cf/gpc/files1.rt/basilisk-55.0.0a1.win64-git-20171111-5201659a8-...
Paczka na obsługę kodeków HTML5 fvpx H264/HEVC/AAC/MP3 Addition:
http://o.rthost.cf/gpc/files1.rt/moebius-ffvpx-h264-aac-hevc-mp3-addition.7z
Ze względu na wczesną wersję są problemy ze spolszczeniem. Proponuję domyślny angielski.

Autor edytował komentarz w dniu: 12.11.2017 11:24
stemil99   7 #506 08.11.2017 17:08

@Zen 60 (niezalogowany): dzięki pobrałem i spróbuje jak chodzi...

  #505 07.11.2017 20:48

@stemil99: Można pobrać bezpośrednio, np. stąd: http://www.palemoon.org/palemoon-portable.shtml
Niestety link podawany na DP pod przyciskiem "wszystkie wersje" już od wielu wersji wstecz jest nieprawidłowy.

Bartosz82   7 #504 07.11.2017 20:05

@Ernest_rs: Ta wersja jeszcze działa na windows XP ? i najnowsza też ?

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.