r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Pale Moon 27.3

Strona główna Windows Internet i komunikacja Przeglądarki stron WWW

Pale Moon to przeglądarka internetowa, stworzona na bazie popularnego Firefoksa. W porównaniu do protoplasty charakteryzuje się ona szybszym działaniem oraz co istotne mniejszym użyciem zasobów systemowych.

Galeria programu

Przeglądarka stanowi zoptymalizowaną wersję Firefoksa, która na pierwszy rzut oka niczym się od niego nie różni. Zespół pracujący nad rozwojem Pale Moona w głównej mierze skupił się na wyeliminowaniu występujących w protoplaście wad i mało popularnych narzędzi, pozostawiając do dyspozycji użytkownika jedynie wszystkie najistotniejsze funkcje. Wśród nich znalazł się mechanizm przeglądania na kartach i blokowania wyskakujących okienek pop-up, wbudowany menedżer pobierania oraz zestaw narzędzi dla twórców witryn internetowych (m.in. konsola WWW i konsola błędów). Wśród cech charakterystycznych dla przeglądarki wymienić należy wsparcie dla formatu grafiki wektorowej SVG, elementów Canvas, języka HTML5 i interfejsu DOM, arkuszy stylów CSS3 oraz wzrost szybkości wykonywania skryptów i renderowania stron internetowych.

Podobnie jak w przypadku Firefoksa tuż po instalacji oferowana jest jedynie podstawowa funkcjonalność, niezbędna do wygodnego przeglądania zasobów Sieci i pobierania plików. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby mogła ona zostać poszerzona o wybrane przez użytkownika elementy. Pale Moon obsługuje wszystkie rozszerzenia i motywy graficzne, które stworzone zostały dla Firefoksa. Z ich pomocą nie tyle dostosujemy wygląd przeglądarki do własnych preferencji, co również doposażymy ją w wybrane elementy. Na stronie internetowej z dodatkami znaleźć można m.in. plug-iny, pozwalające obsługiwać z poziomu programu kanały RSS, pocztę elektroniczną, zwiększać swoje bezpieczeństwo i prywatność, wspomagające tworzenie stron internetowych oraz wiele, wiele więcej.

Pale Moon jak wcześniej zostało wspomniane jest niczym innym jak zoptymalizowaną pod kątem wydajności i szybkości działania wersją popularnego Firefoksa. Przeglądarka pozbawiona została takich elementów jak obsługa skryptów ActiveX, funkcje ułatwień dostępu oraz kontroli rodzicielskiej. Ponadto autorzy zmienili konfigurację wielu narzędzi oraz zoptymalizowali program pod kątem nowoczesnych procesorów, dzięki czemu, jak zapewniają, możliwy jest nawet 25-procentowy wzrost wydajności w stosunku do protoplasty. Warto jednak zaznaczyć, iż odczuwalny jest on jedynie w przypadku nowych, wielordzeniowych procesorów.

Uwaga!

  1. Spolszczenie do programu dostępne jest w naszym dziale PROGRAMY -> Dodatki -> Polskie lokalizacje (patrz: Programy powiązane).
  2. Do pobrania dostępna jest również wersja portable, nie wymagająca instalacji w systemie i gotowa do użycia tuż po ściągnięciu.
© dobreprogramy

Publikacje powiązane

Firefox może zostać bez swoich rozszerzeń – programiści rezygnują, rozczarowani chromifikacją

167
OPROGRAMOWANIE 29.01.2017 | Adam Golański (eimi)

Mozilli w końcu przychodzi wypić piwa, jakiego nawarzyła – ale napój nie wyjdzie jej na zdrowie. Wprowadzony w Firefoksie 48 nowy interfejs rozszerzeń WebExtensions, naśladujący praktycznie we wszystkim interfejs rozszerzeń Google Chrome, miał ułatwić niezależnym programistom przenoszenie kodu napisanego dla wiodącej przeglądarki. Efekt może jednak być taki, że przez WebExtensions użytkownicy Firefoksa stracą swoje najlepsze rozszerzenia, nie dostając zbyt wiele w zamian. Po wydaniu Firefoksa 48 Mozilla nie ukrywała, że marzy jej się całkowite przejście na WebExtensions, ale ogromna baza…

Nowy Pale Moon dostępny z lepszą obsługą mediów, ale nie na Windowsie XP

67
OPROGRAMOWANIE 23.11.2016 | Maciej Olanicki (b.munro)

Pale Moon to lubiana wariacja Firefoksa, której twórcy skupiają się na optymalizacji i rozwoju jedynie najbardziej potrzebnych funkcji. Nowa wersja, oznaczona numerem 27, przynosi kilka zmian pod maską, ale także nie jest już kompatybilna z Windowsem XP. Najważniejsza nowość w wersji 27 to obsługa Media Source Extensions, choć nie Encrypted Media Extensions wykorzystywanych do strumieniowania mediów zabezpieczone DRM-ami. Obsługę MSE odczuć będzie można przy strumieniowaniu w odtwarzaczach napisanych w HTML5, co sprawia, że Pale Moon dokłada swoją cegiełkę do śmierci Flasha. Niebyt się z tym…

Recenzje użytkowników

Stabilna, w tej samej konfiguracji, co Firefox 40.0.3 jest nawet szybsza z tymi samymi rozszerzeniami, bo nie ma tych kilku nowości Firefoxa.
Spolszczanie, ustawienie nowego słownika do sprawdzania pisowni, brak Hello, Pocketa, innych nowości oferowanych w Firefoxie.
ocena użytkownika

Kilka razy instalowałem poprzednie wersje, ale zawsze Firefox był dla mnie lepiej dostosowany, wygodniejszy. Z Pale Moon 25.7.0 te relacje się odwróciły, a to za sprawą braku pewnych mechanizmów wbudowanych w nowe wersje Firefoxa, to znaczy brak modułu ochrony przed śledzeniem, Hello, Pocket i tam inne ulepszenia, żeby było mniej flasha, więcej html5.

Na portalu nie mamy Pale Moon 25.7 dla systemu XP. Producent pisze:
Palemoon nie jest na każde XP. Jest nowa wersja, ale działająca na XP w komputerach z procesorami atom.
"Te buildy są specjalnie zoptymalizowany dla procesorów Intel Atom ™, i nie są zalecane dla zwykłych procesorów Intel lub AMD na obecnych systemów operacyjnych (Vista lub nowszy). Dodatkowe optymalizacje działa tylko na procesorach Atom i wykonać trochę wolniej niż w normalnej wersji Pale Moon na procesorze nie-Atom (ale inaczej działać dobrze)".
To bezpośredni link do pobrania http://relmirror.palemoon.org/release/palemoon-25.7.0.Atom.WinXP.installer.exe
Ale bardzo dobrze działa to spolszczenia do tej wersji http://www.dobreprogramy.pl/Pale-Moon,Program,Windows,25436.html
Spolszczenie pobierać dopiero przez Pale Moon, bo Firefox, czy inna przeglądarka nie zaakceptuje tego dodatku, żeby pobrać na dysk. http://prntscr.com/8iqivy

Pobrałem spolszczyłem, poustawiałem, - chodzi ten mój pale moon 25.7 dla XP, chociaż mam procek intela. Nie pogryzł się. Nawet dużo mniej RAMu bierze.
Z ublockiem origin i jeszcze ośmioma rozszerzeniami, to bierze tylko jakie 4 / 5 tego, co Firefox 40.0.3.

Ulepszenia Firefoxa na razie stawiają tą przeglądarkę w tyle za Pale Moon, jeśli chodzi o sprawność. Jeśli chodzi o nowości w nowych wersjach Firefoxa, to dla tych, co chcą z nich korzystać, to Firefox jest lepszy, bo Pale Moon nie oferuje Hello, Pocketa, rozszerzenia źródeł multimedialnych i inne.

21.09.2015 11:15 | Recenzja do wersji 25.7.0
stabilna, lekka, dodatki od ff
bywają kłopoty z niektórymi dodatkami i kilkoma stronami
ocena użytkownika

Dla mnie to najlepszy projekt oparty na rozwiązaniach mozilli. Na moim systemie z 2gb RAM i win7 po wyłączeniu wszystkiego co niepotrzebne + zainstalowaniu MemoryFox z 6 kartami wszystko razem pobiera w nielicznych porywach max 48% pamięci fizycznej :-). Zwykle mam 38% zużycia przez cały system. Dla mnie to rewelacja. Firefox w podobnym zestawieniu trudno schodzi poniżej 50% a norma to okolice 65-70.
Bywają problemy z dodatkami. Zwykle tymi najnowszymi więc trzeba szukać wersji która pójdzie na Palemoon. Bywają też bardzo nieliczne problemy z wyświetlaniem stron.
Czy ktoś z użytkowników Palemoona mógłby sprawdzić działanie słownika na 'www.pons.com' ? nie mogę tam ani uruchomić zmiany języków ani odtworzyć audio. sprawdzałem na świeżo zainstalowanym systemie, bez dodatków, adblocków, antywir, firewalla i nie działa, ale ponoć innym działa i nie wiem czemu u mnie nie uruchamiają się tam skrypty. U mnie na innych przeglądarkach działa normalnie. Tylko na Palemoon nie działa.
Ublock - najnowszy 1.0.0.1 - znika mi ikonka z toolbara, ale sam addon działa ok, choć adblock ma o wiele wygodniejsze możliwości własnoręcznego blokowania okienek.
Flashblock 1.5.18 - zawiesza playery na niektórych stronach, ale stosuję za to noscript, który również blokuje autoplay klipów na niektórych upierdliwych stronach wiec to lepsze, ale niezbyt wygodne rozwiązanie
Poza tym nie zauważyłem żadnych wad w porównaniu do Firefoksa który ma zdecydowanie większy apetyt na zasoby niż Palemoon, ale moze to spowodowane jest tym ze MemoryFox chyba nie działa prawidłowo w FF, a w palemoon wyśmienicie bo to dalej jest niby FF 25.
Sumując: Trzeba tej przeglądarce poświecić trochę czasu w konfiguracji i znalezieniu odpowiednich addonów, zwłaszcza jak chodzi o blokowanie niechcianych treści czy skryptów bo nie jest to tak bezproblemowe jak w FF gdzie od razu mamy świetny FlashControl, ale po zestawieniu wszystkiego wg własnych potrzeb mamy świetna przeglądarkę która jest wyjątkowo mało zasobożerna.
Z dodatków które mam zainstalowane to najistotniejsze w tej przeglądarce to zastąpienie czymś flashblocka czy flashcontrol które nie działają dobrze w tej przeglądarce, chyba ze komuś nei przeszkadza autoplay i ładowanie flash. Z istotnych dodatków mam
-Click to play per element CE (przywraca click to play przy ustawieniu "ask to activate" pluginu Flash)
-N0script - do blokowania upierdliwych skryptów typu video autoplay
-Ghostery
-Ublock
-memoryFox (ogranicza zuycie ram i na tej przeglądarce działa rewelacyjnie)

Reszta dodatków to kosmetyka. Ocena maksymalna jak dla mnie mimo pewnych niedogodności, ale dla mnie priorytet to stabilność małolitrażowość w stosunku do RAM

12.08.2015 07:50 | Recenzja do wersji 25.6.0
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

0 nowych
Ernest_rs   1 #471 16.05.2017 12:30

Na stronie msfn.org można znaleźć sposób instalacji Palemoon 27.3 na Windows XP

Ernest_rs   1 #470 15.05.2017 17:58

Sposób na zainstalowanie Palemoon 27.3 na Windows XP dla zainteresowanych:
1. Pobierz pakiet Force Convertor (fcwin2k.exe) z KDW.
2. Pobierz XOmpie, wypakuj na Pulpit i zainstaluj [PPM na xompie.inf =>Zainstaluj].
Może wyskoczyć błąd na koniec instalacji, ja go zignorowałem.
3. Pobierz archiwum Palemoon 27.3 zip ze strony przeglądarki.
4. Wypakuj Palemoon na Pulpit [Wyślij folder z Palemoon do patchera XOmpie. Wystarczy zainstalować Xompie, którego instalacja podmienia pliki Windows]
6. Uruchom fcwin2k.exe i w File wskaż plik exe z Palemoon 27.3 Następnie wybierz OS Ver: Vista SP2. Teraz kliknij CompatSave, a następnie wybierz RunCompat.
Palemoon powinien działać.

juta   16 #469 11.05.2017 10:07

@mix4: U mnie podobna przesiadka. Dłuższy czas używałem Cyberfoksa, następnie Pale Moona, który szybciej się uruchamiał od Cyberfoksa, szybciej i żwawiej otwierał strony, a teraz mam Irona, mam i szybkość otwierania, zarówno zimny start, szybkość wczytywania stron i dodatki, które miałem w Cyberfoksie i Pale Moonie. Jestem póki co zadowolony :) System Win 7 Ultimate 32-bitowy, 3 GB RAMu.

mix4   6 #468 08.05.2017 13:51

W najnowszej wersji wydanie portable po kilki minutach od uruchomienia pasek stanu (ten z minimalizacją, zamknięciem i pełnym ekranem) robi się czarny, czcionka w całej przeglądarce gubi trochę ostrość i powiadomienia z niej dostają czarną obwódkę. Dziwne, Chrome i Iron nie mają takich problemów. Kiedyś znowu dam szansę Slimjet, teraz powrót do Iron i próba przesiadki z leciwego Pale Moon. Z One Tab i Great Suspender chromowate potworki są nawet strawne dla starszych sprzętów z 3-4 GB RAM. :)

Autor edytował komentarz w dniu: 08.05.2017 13:52
Kane_the_black   2 #467 29.04.2017 09:08

Juz mozna zaktualizowac do 27.3 zapraszam :)

Loginy123   4 #466 20.04.2017 11:02

@Kane_the_black: może wtedy poprawią bardziej wsparcie lub przepiszą taki dodatek do swojej bazy. Who knows... ;p

Kane_the_black   2 #465 19.04.2017 15:52

@Loginy123: Dziekuje bardzo :) choc znalazlem juz to rozwiazanie troszke wczesniej :) troszke szkoda ze tak malo tu "specjalistow" ktorzy by umieli znalezc odpowiedz ;) a swoja droga... ta wersja nie jest idealna 7.4 w "CF" uzywa mi sie znacznie przyjemniej nic tylko czekac wersji 28 :D

Bogdan_G   17 #463 10.04.2017 22:49

@Anonim (niezalogowany): A nie narzekam. Spolszczenie z DP działa OK. A słownik polski instaluje się z menu sprawdzania pisowni - Dodaj słowniki. Po dodaniu - wszystko działa prawidłowo.

  #462 10.04.2017 16:07

@Bogdan_G: spolszczenie do wersji 26.5.0 tutaj : ftp://pmlocales:get@ftp2.palemoon.org/

  #461 06.04.2017 19:18

Przeglądarka fajna, gdyby jeszcze filmy na YouTube płynniej się odtwarzały, to byłaby idealna. (tak wiem, że na normalnym pececie nie różnicy w płynności odtwarzania filmów między PM a innymi przeglądarkami, ale na moim, z deka już leciwym lapku, widać różnicę, PM wymięka nawet na durnym 480p podczas gdy Firefox bez zająknięcia odtwarza filmy w hd, nawet w 60 fps'ach)

snafii1979   6 #460 30.03.2017 18:09

Naprawdę to Pale Moon jednak nie jest dla wszystkich, ponieważ nie posada wielu skrótów które powinny być widoczne. Pisałem juz kiedyś na ten temat a teraz dodam jeszcze że następnej rzeczy jakiej nie posiada to jest to, że gdy ktoś przez przypadek powiększy lub pomniejszy oglądaną przez siebie stronkę i będzie chciał powrócić do stanu domyślnego, to takiego przycisku lupy nie ujrzy tylko aby to zrobić trzeba będzie dopiero wcisnąć ctrl i zero, a to jest zagmatwanie przeciętnego użytkownika. Ja nie widzę większych różnic w używaniu slimjet a tam jest wszystko co potrzeba i dlatego właśnie to jest najlepszy wybór dla mnie. Mimo że nie mam jakiś problemów z Pale Moon to na pierwszy rzut oka wydaje się jakiś okrojony i praca na tej przeglądarce strasznie monotonna i męcząca.

Bogdan_G   17 #459 25.03.2017 09:05

Wciąż palemoon atom działa na XP. Jest to już wersja 26.5.0.6111. Do tego spolszczenie z dobreprogramy i jest miodzik. Dużo lżejszy z tymi samymi rozszerzeniami, niż firefox. http://rm-eu.palemoon.org/release/palemoon-26.5.0.Atom.WinXP.installer.exe

Kane_the_black   2 #458 22.03.2017 09:15

czy ktos wie jak zainstalowac wlasciwie "superstart"? mi jakos nie chce sie pokazac a ten start.me to mi zupelnie nie pasuje :)

  #457 21.03.2017 20:16

Dobrze czytam, że Pale Moon jest tak naprawdę dobry jedynie na nowszym sprzęcie? Zainstalowałem na próbę, i jakoś specjalnie od Firefoxa się nie różnił, poza tym, że o ile Firefox sobie dobrze radzi z odtwarzaczami html5, tak Pale Moon totalnie wymiękł, nawet filmy w jakości 480p na yt potrafiły gubić klatki, podczas gdy Fx płynnie odtwarza mi filmy w hd nawet w 60 fps, mimo, iż mój laptop do najnowszych już nie należy, w dodatku PM po załadowaniu kilku stron zżerał prawie 400 mb ramu, gdzie Fx po takiej ilości ledwie 200 przekracza...

stemil99   6 #456 21.03.2017 12:37

Portable x64 i 32 nie aktywne pokazuje błąd!!

MrBeckham666   19 #455 24.02.2017 01:25

@snafii1979: np https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/undo-closed-tabs-button/
pozatym jak przytrzymasz przycisk wstecz to wyskakują ostatnio zamkniete karty.
Dodatkowo tak jak pisałem kiedyś palemoon nie jest dla wszystkich :) Vivaldi jest taką bardziej "gotową" przeglądarką :)
Tak jak kiedyś ci pisałem palemoon jest tylko przeglądarką o konfigurację różnych ficzerów już trzeba sobie robić wszystko na własną ręke takie jest założenie palemoon.

Takie już teraz czasy właśnie palemoon i vivaldi się najbardziej wyróżniają z tych wszystkich przeglądarek bo albo masz przeglądarkę która jest że tak powiem czysta i ustawiasz ją pod własne potrzeby lub pobierasz vivaldiego który można powiedzieć jest w pewnym sensie gotowy nie mówiąc o tym że z wersji na wersje będą usprawniać i dodawać nowe funkcje. Coś jak stara opera fakt że starej opery nie lubiłem vivaldiemu kibicuję jak najbardziej. Bo jak na ten czas głównie używam palemoon a awaryjnie mam vivaldi.

Autor edytował komentarz w dniu: 24.02.2017 18:50
snafii1979   6 #454 15.02.2017 18:44

Nie ma nawet możliwości wrócenia z rozmiarem czcionki do ustawień domyślnych po powiększeniu stronki.Normalnie śmiech na sali,ale dobrze ze jest możliwość otworzenia i zamknięcia nowej. Bo może też ktoś powie ze tego nie używa no bo po co. Chyba wrócę do slimjet bo bez tych opcji to przeglądarka jest mało funkcjonalna i zaczyna mi się to ograniczenie nie podoba.

snafii1979   6 #453 15.02.2017 18:09

W pale moomn w przeciwieństwie do slimjet nie ma w przycisku duplikuj kartę ani nawet jak kliknę na kartę prawym przyciskiem myszy . To samo jest z przywróć ostatnio zamknięta kartę ale tutaj chociaż jest po kliknięciu ppm . Jest sporo przycisków niepotrzebnych a tego akurat nie ma.

juta   16 #452 14.02.2017 08:27

@snafii1979: No przykro mi bardzo, naprawdę, ale nie używam takiego rozszerzenia. Spróbuj może wygooglować.

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.