Pale Moon 28.1.0

Strona główna Windows Internet i komunikacja Przeglądarki stron WWW
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie

Pale Moon to przeglądarka internetowa, stworzona na bazie popularnego Firefoksa. W porównaniu do protoplasty charakteryzuje się ona szybszym działaniem oraz co istotne mniejszym użyciem zasobów systemowych.

Przeglądarka stanowi zoptymalizowaną wersję Firefoksa, która na pierwszy rzut oka niczym się od niego nie różni. Zespół pracujący nad rozwojem Pale Moona w głównej mierze skupił się na wyeliminowaniu występujących w protoplaście wad i mało popularnych narzędzi, pozostawiając do dyspozycji użytkownika jedynie wszystkie najistotniejsze funkcje. Wśród nich znalazł się mechanizm przeglądania na kartach i blokowania wyskakujących okienek pop-up, wbudowany menedżer pobierania oraz zestaw narzędzi dla twórców witryn internetowych (m.in. konsola WWW i konsola błędów). Wśród cech charakterystycznych dla przeglądarki wymienić należy wsparcie dla formatu grafiki wektorowej SVG, elementów Canvas, języka HTML5 i interfejsu DOM, arkuszy stylów CSS3 oraz wzrost szybkości wykonywania skryptów i renderowania stron internetowych.

Podobnie jak w przypadku Firefoksa tuż po instalacji oferowana jest jedynie podstawowa funkcjonalność, niezbędna do wygodnego przeglądania zasobów Sieci i pobierania plików. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby mogła ona zostać poszerzona o wybrane przez użytkownika elementy. Pale Moon obsługuje wszystkie rozszerzenia i motywy graficzne, które stworzone zostały dla Firefoksa. Z ich pomocą nie tyle dostosujemy wygląd przeglądarki do własnych preferencji, co również doposażymy ją w wybrane elementy. Na stronie internetowej z dodatkami znaleźć można m.in. plug-iny, pozwalające obsługiwać z poziomu programu kanały RSS, pocztę elektroniczną, zwiększać swoje bezpieczeństwo i prywatność, wspomagające tworzenie stron internetowych oraz wiele, wiele więcej.

Pale Moon jak wcześniej zostało wspomniane jest niczym innym jak zoptymalizowaną pod kątem wydajności i szybkości działania wersją popularnego Firefoksa. Przeglądarka pozbawiona została takich elementów jak obsługa skryptów ActiveX, funkcje ułatwień dostępu oraz kontroli rodzicielskiej. Ponadto autorzy zmienili konfigurację wielu narzędzi oraz zoptymalizowali program pod kątem nowoczesnych procesorów, dzięki czemu, jak zapewniają, możliwy jest nawet 25-procentowy wzrost wydajności w stosunku do protoplasty. Warto jednak zaznaczyć, iż odczuwalny jest on jedynie w przypadku nowych, wielordzeniowych procesorów.

Uwaga!

  1. Spolszczenie do programu dostępne jest w naszym dziale PROGRAMY -> Dodatki -> Polskie lokalizacje (patrz: Programy powiązane).
  2. Do pobrania dostępna jest również wersja portable, nie wymagająca instalacji w systemie i gotowa do użycia tuż po ściągnięciu.
© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Stabilna, w tej samej konfiguracji, co Firefox 40.0.3 jest nawet szybsza z tymi samymi rozszerzeniami, bo nie ma tych kilku nowości Firefoxa.
Spolszczanie, ustawienie nowego słownika do sprawdzania pisowni, brak Hello, Pocketa, innych nowości oferowanych w Firefoxie.
ocena użytkownika

Kilka razy instalowałem poprzednie wersje, ale zawsze Firefox był dla mnie lepiej dostosowany, wygodniejszy. Z Pale Moon 25.7.0 te relacje się odwróciły, a to za sprawą braku pewnych mechanizmów wbudowanych w nowe wersje Firefoxa, to znaczy brak modułu ochrony przed śledzeniem, Hello, Pocket i tam inne ulepszenia, żeby było mniej flasha, więcej html5.

Na portalu nie mamy Pale Moon 25.7 dla systemu XP. Producent pisze:
Palemoon nie jest na każde XP. Jest nowa wersja, ale działająca na XP w komputerach z procesorami atom.
"Te buildy są specjalnie zoptymalizowany dla procesorów Intel Atom ™, i nie są zalecane dla zwykłych procesorów Intel lub AMD na obecnych systemów operacyjnych (Vista lub nowszy). Dodatkowe optymalizacje działa tylko na procesorach Atom i wykonać trochę wolniej niż w normalnej wersji Pale Moon na procesorze nie-Atom (ale inaczej działać dobrze)".
To bezpośredni link do pobrania http://relmirror.palemoon.org/release/palemoon-25.7.0.Atom.WinXP.installer.exe
Ale bardzo dobrze działa to spolszczenia do tej wersji http://www.dobreprogramy.pl/Pale-Moon,Program,Windows,25436.html
Spolszczenie pobierać dopiero przez Pale Moon, bo Firefox, czy inna przeglądarka nie zaakceptuje tego dodatku, żeby pobrać na dysk. http://prntscr.com/8iqivy

Pobrałem spolszczyłem, poustawiałem, - chodzi ten mój pale moon 25.7 dla XP, chociaż mam procek intela. Nie pogryzł się. Nawet dużo mniej RAMu bierze.
Z ublockiem origin i jeszcze ośmioma rozszerzeniami, to bierze tylko jakie 4 / 5 tego, co Firefox 40.0.3.

Ulepszenia Firefoxa na razie stawiają tą przeglądarkę w tyle za Pale Moon, jeśli chodzi o sprawność. Jeśli chodzi o nowości w nowych wersjach Firefoxa, to dla tych, co chcą z nich korzystać, to Firefox jest lepszy, bo Pale Moon nie oferuje Hello, Pocketa, rozszerzenia źródeł multimedialnych i inne.

21.09.2015 11:15 | Recenzja do wersji 25.7.0
stabilna, lekka, dodatki od ff
bywają kłopoty z niektórymi dodatkami i kilkoma stronami
ocena użytkownika

Dla mnie to najlepszy projekt oparty na rozwiązaniach mozilli. Na moim systemie z 2gb RAM i win7 po wyłączeniu wszystkiego co niepotrzebne + zainstalowaniu MemoryFox z 6 kartami wszystko razem pobiera w nielicznych porywach max 48% pamięci fizycznej :-). Zwykle mam 38% zużycia przez cały system. Dla mnie to rewelacja. Firefox w podobnym zestawieniu trudno schodzi poniżej 50% a norma to okolice 65-70.
Bywają problemy z dodatkami. Zwykle tymi najnowszymi więc trzeba szukać wersji która pójdzie na Palemoon. Bywają też bardzo nieliczne problemy z wyświetlaniem stron.
Czy ktoś z użytkowników Palemoona mógłby sprawdzić działanie słownika na 'www.pons.com' ? nie mogę tam ani uruchomić zmiany języków ani odtworzyć audio. sprawdzałem na świeżo zainstalowanym systemie, bez dodatków, adblocków, antywir, firewalla i nie działa, ale ponoć innym działa i nie wiem czemu u mnie nie uruchamiają się tam skrypty. U mnie na innych przeglądarkach działa normalnie. Tylko na Palemoon nie działa.
Ublock - najnowszy 1.0.0.1 - znika mi ikonka z toolbara, ale sam addon działa ok, choć adblock ma o wiele wygodniejsze możliwości własnoręcznego blokowania okienek.
Flashblock 1.5.18 - zawiesza playery na niektórych stronach, ale stosuję za to noscript, który również blokuje autoplay klipów na niektórych upierdliwych stronach wiec to lepsze, ale niezbyt wygodne rozwiązanie
Poza tym nie zauważyłem żadnych wad w porównaniu do Firefoksa który ma zdecydowanie większy apetyt na zasoby niż Palemoon, ale moze to spowodowane jest tym ze MemoryFox chyba nie działa prawidłowo w FF, a w palemoon wyśmienicie bo to dalej jest niby FF 25.
Sumując: Trzeba tej przeglądarce poświecić trochę czasu w konfiguracji i znalezieniu odpowiednich addonów, zwłaszcza jak chodzi o blokowanie niechcianych treści czy skryptów bo nie jest to tak bezproblemowe jak w FF gdzie od razu mamy świetny FlashControl, ale po zestawieniu wszystkiego wg własnych potrzeb mamy świetna przeglądarkę która jest wyjątkowo mało zasobożerna.
Z dodatków które mam zainstalowane to najistotniejsze w tej przeglądarce to zastąpienie czymś flashblocka czy flashcontrol które nie działają dobrze w tej przeglądarce, chyba ze komuś nei przeszkadza autoplay i ładowanie flash. Z istotnych dodatków mam
-Click to play per element CE (przywraca click to play przy ustawieniu "ask to activate" pluginu Flash)
-N0script - do blokowania upierdliwych skryptów typu video autoplay
-Ghostery
-Ublock
-memoryFox (ogranicza zuycie ram i na tej przeglądarce działa rewelacyjnie)

Reszta dodatków to kosmetyka. Ocena maksymalna jak dla mnie mimo pewnych niedogodności, ale dla mnie priorytet to stabilność małolitrażowość w stosunku do RAM

12.08.2015 07:50 | Recenzja do wersji 25.6.0

Komentarze

0 nowych
juta   19 #549 12.09.2018 09:48

@eddie71: Fajnie, gorąco polecam na przeglądarki Chromium. Dla mnie najlepszy :)

eddie71   10 #548 07.09.2018 19:21

@juta: "Disable HTML5 Autoplay"

Dzięki. Już zainstalowałem.

Bogdan_G   19 #547 06.09.2018 13:08

@kamail86: U mnie to tak teraz wygląda: http://prntscr.com/kr9irp - ale pozbyłem się tego dodatku. Ważne, że wszystko śmiga jak należy.

Autor edytował komentarz w dniu: 06.09.2018 13:09
kamail86   1 #546 06.09.2018 12:01

@Bogdan_G: Nie wiem jaką masz tą starszą wersję dodatku bo mi na 4.0.7 oraz jeszcze jakiejś starszej nie działało, ale pojawiła się aktualizacja do 4.1.0 na której dodatek już dobrze działa z najnowszym pale moon :)
Inna sprawa że ja u siebie miałem nieco więcej pozmieniane: https://prnt.sc/kr8u9p

Autor edytował komentarz w dniu: 06.09.2018 12:12
  #545 06.09.2018 08:35

Sory - dałem zły link do Mypala - a nie działa opcja edytuj ;) - https://github.com/Feodor2/Mypal/releases

  #544 06.09.2018 08:34

Istotnie - powinno pisać 28.0.1 - ktoś tu popełnił literówkę. No i można by było też usunąć to Windows 2003 - bo PaleMoon nie jest już z nim zgodny. Dla użytkowników tego systemu i starszych jest fork Mypal 28.0.1 - https://pclab.pl/news78769.html

juta   19 #543 04.09.2018 06:11

@eddie71: Spoko. Ja też używam Linuksa, obecnie testuje Minta 19 Tara z pulpitem Mate :) Co do ustawienia to działa na wszystkich przeglądarkach opartych na Firefoksie, nie potrzeba niczego innego. Na przeglądarki oparte na Chromium z kolei polecam jak coś Disable HTML5 Autoplay ;)

eddie71   10 #542 02.09.2018 14:32

@juta: Dzięki. Obecnie jestem na Linuksie, więc przed chwilą zastosowałem to w Firefoksie.

  #541 01.09.2018 16:39

Wersja 28.0.1 ma naprawniony krytyczny bug zwiazany z zawieszaniem sie, bledami dzialania, wysypywaniem sie przy filmach itd.

  #540 01.09.2018 16:39

@Guest_DB (niezalogowany): Juz naprawili. Polecam wersje 28.0.1. Byl krytyczny bug w silniku.

Bogdan_G   19 #539 30.08.2018 15:32

@kamail86: Działa starsza wersja dodatku: http://prntscr.com/kooce5
Albo modyfikacje są lepsze od oryginału...

kamail86   1 #538 30.08.2018 12:38

Mi na wersji 28 przestała działać wtyczka Hide Caption Titlebar Plus. Coś w tym nowym PM za dużo namieszali.

juta   19 #537 20.08.2018 09:59

@eddie71: Sprawdź tak jak w Firefoksie poprzez about:config, ustaw na false media.autoplay.enabled. Powinno działać.

  #536 18.08.2018 21:27

Czy ktoś ma problemy z odtwarzaniem filmów z YT na PM 28 ?

eddie71   10 #535 18.08.2018 18:25

Weszła wersja 28 i dodatek blokujący autoodtwarzanie filmów w tle nie zatrzymuje ich. Odinstalowałem go.

Autor edytował komentarz w dniu: 19.08.2018 13:21
Kane_the_black   2 #534 02.08.2018 08:39

Witam. Chcialbym sie zapytac czy ktos z Was testuje juz bete v28 i chcialby sie podzielic swoimi obserwacjami?

eddie71   10 #533 28.07.2018 20:10

Po ostatniej instalacji Pale Moon strona domowa jest ustawiona na adres http://www.start.me
Strona ta ma poukładane tematycznie ikony do różnych serwisów.
Po zalogowaniu można tymi ikonami zarządzać przestawiać/dodawać/usuwać. Oprócz tego twórcy tej strony (start.me) oferują wersję płatną z zaawansowanymi możliwościami i bajerami.
Oczywiście stronę domową bez problemu można zmienić wchodząc w Narzędzia/Ustawienia/Ogólne
Teraz zauważyłem, że http://www.Start.me można stosować w innych przeglądarkach: Chrome, Opera, Safari, EDGE

Pale Moon posiada własną stronę szybkiego wybierania, którą ustawiamy w Narzędzia/Ustawienia/Karty
Testuję obie opcje i zobaczę która mi będzie bardziej odpowiadała, ale widzę na pierwsze wrażenie, że start.me jest jakby lepiej dopracowana. Nie podoba mi się tylko fakt, że trzeba się logować. Ch@buldogezygnuję, choć to ładnie wygląda.

buldog Evernote nie ma na liście rozszerzeń do Pale Moon. Jest na liście dla przeglądarki Firefox, ale nie wiem, czy to zadziała na Pale Moon.

Autor edytował komentarz w dniu: 29.07.2018 16:03
buldog   1 #532 19.07.2018 19:58

Pozwolę sobie zapytać, ma ktoś zainstalowane Evernote w tej przeglądarce i zechciałby powiedzieć, skąd wziąć Evernote dla Pale Moon?

Kane_the_black   2 #531 13.06.2018 21:58

@Anonim (niezalogowany): mam tez 7 i 64bit nic mi nie zawiesza :) zrobilem zwykly update

  #530 13.06.2018 14:19

Czy u kogoś wersja 27.9.3 64bit, Windows 7, potrafi zawiesić komputer? Wcześniej tego nie było i nie wiem czy to Palemoon coś broi, czy komputer niedomaga :)