r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Pale Moon 27.1.1

Strona główna Windows Internet i komunikacja Przeglądarki stron WWW
Pobierz program wersja stabilna (32-bit) zabezpiecz pobieranie

Pale Moon to przeglądarka internetowa, stworzona na bazie popularnego Firefoksa. W porównaniu do protoplasty charakteryzuje się ona szybszym działaniem oraz co istotne mniejszym użyciem zasobów systemowych.

Galeria programu

Przeglądarka stanowi zoptymalizowaną wersję Firefoksa, która na pierwszy rzut oka niczym się od niego nie różni. Zespół pracujący nad rozwojem Pale Moona w głównej mierze skupił się na wyeliminowaniu występujących w protoplaście wad i mało popularnych narzędzi, pozostawiając do dyspozycji użytkownika jedynie wszystkie najistotniejsze funkcje. Wśród nich znalazł się mechanizm przeglądania na kartach i blokowania wyskakujących okienek pop-up, wbudowany menedżer pobierania oraz zestaw narzędzi dla twórców witryn internetowych (m.in. konsola WWW i konsola błędów). Wśród cech charakterystycznych dla przeglądarki wymienić należy wsparcie dla formatu grafiki wektorowej SVG, elementów Canvas, języka HTML5 i interfejsu DOM, arkuszy stylów CSS3 oraz wzrost szybkości wykonywania skryptów i renderowania stron internetowych.

Podobnie jak w przypadku Firefoksa tuż po instalacji oferowana jest jedynie podstawowa funkcjonalność, niezbędna do wygodnego przeglądania zasobów Sieci i pobierania plików. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby mogła ona zostać poszerzona o wybrane przez użytkownika elementy. Pale Moon obsługuje wszystkie rozszerzenia i motywy graficzne, które stworzone zostały dla Firefoksa. Z ich pomocą nie tyle dostosujemy wygląd przeglądarki do własnych preferencji, co również doposażymy ją w wybrane elementy. Na stronie internetowej z dodatkami znaleźć można m.in. plug-iny, pozwalające obsługiwać z poziomu programu kanały RSS, pocztę elektroniczną, zwiększać swoje bezpieczeństwo i prywatność, wspomagające tworzenie stron internetowych oraz wiele, wiele więcej.

Pale Moon jak wcześniej zostało wspomniane jest niczym innym jak zoptymalizowaną pod kątem wydajności i szybkości działania wersją popularnego Firefoksa. Przeglądarka pozbawiona została takich elementów jak obsługa skryptów ActiveX, funkcje ułatwień dostępu oraz kontroli rodzicielskiej. Ponadto autorzy zmienili konfigurację wielu narzędzi oraz zoptymalizowali program pod kątem nowoczesnych procesorów, dzięki czemu, jak zapewniają, możliwy jest nawet 25-procentowy wzrost wydajności w stosunku do protoplasty. Warto jednak zaznaczyć, iż odczuwalny jest on jedynie w przypadku nowych, wielordzeniowych procesorów.

Uwaga!

  1. Spolszczenie do programu dostępne jest w naszym dziale PROGRAMY -> Dodatki -> Polskie lokalizacje (patrz: Programy powiązane).
  2. Do pobrania dostępna jest również wersja portable, nie wymagająca instalacji w systemie i gotowa do użycia tuż po ściągnięciu.
© dobreprogramy

Publikacje powiązane

Firefox może zostać bez swoich rozszerzeń – programiści rezygnują, rozczarowani chromifikacją

167
OPROGRAMOWANIE 29.01.2017 | Adam Golański (eimi)

Mozilli w końcu przychodzi wypić piwa, jakiego nawarzyła – ale napój nie wyjdzie jej na zdrowie. Wprowadzony w Firefoksie 48 nowy interfejs rozszerzeń WebExtensions, naśladujący praktycznie we wszystkim interfejs rozszerzeń Google Chrome, miał ułatwić niezależnym programistom przenoszenie kodu napisanego dla wiodącej przeglądarki. Efekt może jednak być taki, że przez WebExtensions użytkownicy Firefoksa stracą swoje najlepsze rozszerzenia, nie dostając zbyt wiele w zamian. Po wydaniu Firefoksa 48 Mozilla nie ukrywała, że marzy jej się całkowite przejście na WebExtensions, ale ogromna baza…

Nowy Pale Moon dostępny z lepszą obsługą mediów, ale nie na Windowsie XP

67
OPROGRAMOWANIE 23.11.2016 | Maciej Olanicki (b.munro)

Pale Moon to lubiana wariacja Firefoksa, której twórcy skupiają się na optymalizacji i rozwoju jedynie najbardziej potrzebnych funkcji. Nowa wersja, oznaczona numerem 27, przynosi kilka zmian pod maską, ale także nie jest już kompatybilna z Windowsem XP. Najważniejsza nowość w wersji 27 to obsługa Media Source Extensions, choć nie Encrypted Media Extensions wykorzystywanych do strumieniowania mediów zabezpieczone DRM-ami. Obsługę MSE odczuć będzie można przy strumieniowaniu w odtwarzaczach napisanych w HTML5, co sprawia, że Pale Moon dokłada swoją cegiełkę do śmierci Flasha. Niebyt się z tym…

Recenzje użytkowników

Stabilna, w tej samej konfiguracji, co Firefox 40.0.3 jest nawet szybsza z tymi samymi rozszerzeniami, bo nie ma tych kilku nowości Firefoxa.
Spolszczanie, ustawienie nowego słownika do sprawdzania pisowni, brak Hello, Pocketa, innych nowości oferowanych w Firefoxie.
ocena użytkownika

Kilka razy instalowałem poprzednie wersje, ale zawsze Firefox był dla mnie lepiej dostosowany, wygodniejszy. Z Pale Moon 25.7.0 te relacje się odwróciły, a to za sprawą braku pewnych mechanizmów wbudowanych w nowe wersje Firefoxa, to znaczy brak modułu ochrony przed śledzeniem, Hello, Pocket i tam inne ulepszenia, żeby było mniej flasha, więcej html5.

Na portalu nie mamy Pale Moon 25.7 dla systemu XP. Producent pisze:
Palemoon nie jest na każde XP. Jest nowa wersja, ale działająca na XP w komputerach z procesorami atom.
"Te buildy są specjalnie zoptymalizowany dla procesorów Intel Atom ™, i nie są zalecane dla zwykłych procesorów Intel lub AMD na obecnych systemów operacyjnych (Vista lub nowszy). Dodatkowe optymalizacje działa tylko na procesorach Atom i wykonać trochę wolniej niż w normalnej wersji Pale Moon na procesorze nie-Atom (ale inaczej działać dobrze)".
To bezpośredni link do pobrania http://relmirror.palemoon.org/release/palemoon-25.7.0.Atom.WinXP.installer.exe
Ale bardzo dobrze działa to spolszczenia do tej wersji http://www.dobreprogramy.pl/Pale-Moon,Program,Windows,25436.html
Spolszczenie pobierać dopiero przez Pale Moon, bo Firefox, czy inna przeglądarka nie zaakceptuje tego dodatku, żeby pobrać na dysk. http://prntscr.com/8iqivy

Pobrałem spolszczyłem, poustawiałem, - chodzi ten mój pale moon 25.7 dla XP, chociaż mam procek intela. Nie pogryzł się. Nawet dużo mniej RAMu bierze.
Z ublockiem origin i jeszcze ośmioma rozszerzeniami, to bierze tylko jakie 4 / 5 tego, co Firefox 40.0.3.

Ulepszenia Firefoxa na razie stawiają tą przeglądarkę w tyle za Pale Moon, jeśli chodzi o sprawność. Jeśli chodzi o nowości w nowych wersjach Firefoxa, to dla tych, co chcą z nich korzystać, to Firefox jest lepszy, bo Pale Moon nie oferuje Hello, Pocketa, rozszerzenia źródeł multimedialnych i inne.

21.09.2015 11:15 | Recenzja do wersji 25.7.0
stabilna, lekka, dodatki od ff
bywają kłopoty z niektórymi dodatkami i kilkoma stronami
ocena użytkownika

Dla mnie to najlepszy projekt oparty na rozwiązaniach mozilli. Na moim systemie z 2gb RAM i win7 po wyłączeniu wszystkiego co niepotrzebne + zainstalowaniu MemoryFox z 6 kartami wszystko razem pobiera w nielicznych porywach max 48% pamięci fizycznej :-). Zwykle mam 38% zużycia przez cały system. Dla mnie to rewelacja. Firefox w podobnym zestawieniu trudno schodzi poniżej 50% a norma to okolice 65-70.
Bywają problemy z dodatkami. Zwykle tymi najnowszymi więc trzeba szukać wersji która pójdzie na Palemoon. Bywają też bardzo nieliczne problemy z wyświetlaniem stron.
Czy ktoś z użytkowników Palemoona mógłby sprawdzić działanie słownika na 'www.pons.com' ? nie mogę tam ani uruchomić zmiany języków ani odtworzyć audio. sprawdzałem na świeżo zainstalowanym systemie, bez dodatków, adblocków, antywir, firewalla i nie działa, ale ponoć innym działa i nie wiem czemu u mnie nie uruchamiają się tam skrypty. U mnie na innych przeglądarkach działa normalnie. Tylko na Palemoon nie działa.
Ublock - najnowszy 1.0.0.1 - znika mi ikonka z toolbara, ale sam addon działa ok, choć adblock ma o wiele wygodniejsze możliwości własnoręcznego blokowania okienek.
Flashblock 1.5.18 - zawiesza playery na niektórych stronach, ale stosuję za to noscript, który również blokuje autoplay klipów na niektórych upierdliwych stronach wiec to lepsze, ale niezbyt wygodne rozwiązanie
Poza tym nie zauważyłem żadnych wad w porównaniu do Firefoksa który ma zdecydowanie większy apetyt na zasoby niż Palemoon, ale moze to spowodowane jest tym ze MemoryFox chyba nie działa prawidłowo w FF, a w palemoon wyśmienicie bo to dalej jest niby FF 25.
Sumując: Trzeba tej przeglądarce poświecić trochę czasu w konfiguracji i znalezieniu odpowiednich addonów, zwłaszcza jak chodzi o blokowanie niechcianych treści czy skryptów bo nie jest to tak bezproblemowe jak w FF gdzie od razu mamy świetny FlashControl, ale po zestawieniu wszystkiego wg własnych potrzeb mamy świetna przeglądarkę która jest wyjątkowo mało zasobożerna.
Z dodatków które mam zainstalowane to najistotniejsze w tej przeglądarce to zastąpienie czymś flashblocka czy flashcontrol które nie działają dobrze w tej przeglądarce, chyba ze komuś nei przeszkadza autoplay i ładowanie flash. Z istotnych dodatków mam
-Click to play per element CE (przywraca click to play przy ustawieniu "ask to activate" pluginu Flash)
-N0script - do blokowania upierdliwych skryptów typu video autoplay
-Ghostery
-Ublock
-memoryFox (ogranicza zuycie ram i na tej przeglądarce działa rewelacyjnie)

Reszta dodatków to kosmetyka. Ocena maksymalna jak dla mnie mimo pewnych niedogodności, ale dla mnie priorytet to stabilność małolitrażowość w stosunku do RAM

12.08.2015 07:50 | Recenzja do wersji 25.6.0
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

0 nowych
MrBeckham666   19 #455 24.02.2017 01:25

@snafii1979: np https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/undo-closed-tabs-button/

pozatym jak przytrzymasz przycisk wstecz to wyskakują ostatnio zamkniete karty.

snafii1979   6 #454 15.02.2017 18:44

Nie ma nawet możliwości wrócenia z rozmiarem czcionki do ustawień domyślnych po powiększeniu stronki.Normalnie śmiech na sali,ale dobrze ze jest możliwość otworzenia i zamknięcia nowej. Bo może też ktoś powie ze tego nie używa no bo po co. Chyba wrócę do slimjet bo bez tych opcji to przeglądarka jest mało funkcjonalna i zaczyna mi się to ograniczenie nie podoba.

snafii1979   6 #453 15.02.2017 18:09

W pale moomn w przeciwieństwie do slimjet nie ma w przycisku duplikuj kartę ani nawet jak kliknę na kartę prawym przyciskiem myszy . To samo jest z przywróć ostatnio zamknięta kartę ale tutaj chociaż jest po kliknięciu ppm . Jest sporo przycisków niepotrzebnych a tego akurat nie ma.

juta   16 #452 14.02.2017 08:27

@snafii1979: No przykro mi bardzo, naprawdę, ale nie używam takiego rozszerzenia. Spróbuj może wygooglować.

snafii1979   6 #451 13.02.2017 20:24

@juta: Mam jeszcze jedno pytanko bo może też będziesz wiedział. Brakuje mi w Pale Moon przycisku aby cofnąć zamkniętą kartę bo często korzystam z tej opcji jak przez przypadek zdarzy mi się coś zamknąć. Taka możliwość jest np.Slimjet natomiast w pale moon dopiero po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na kartę jest możliwość wyboru tej opcji lub też za pomocą skrótu klawiszowego ctrl+shift+T. Osobiście uważam że taka opcja z przyciskiem jest wygodniejsza bo co to by było gdyby np. brakło przycisku przejdź do poprzedniej strony lub następnej strony. Wiec takie kliknie bez skrótu do najważniejszych opcji które to zawsze są i powinny być w jak najprostszej formie jest bardzo niewygodne a zarazem uciążliwe na dłuższą metę. Może masz na to jakąś podpowiedź lub ciekawe rozwiązanie.

juta   16 #450 13.02.2017 19:07

@snafii1979: Zawsze tak robię. Teraz sobie sprawdzam Light 49.0 x64 i tak samo dodałem słownik. Działa bez problemu :)

snafii1979   6 #449 13.02.2017 17:32

@juta: Wielkie dzięki ;) wreszcie załapałem i teraz wszystko jest jak należy. Nie spodziewałem się że w taki sposób można to wykonać. Szacun się należy dla ciebie.

juta   16 #448 13.02.2017 07:20

@snafii1979: Tu na DP, w trakcie pisania komentarza kliknij prawym przyciskiem myszy, reszta już opisana ;)

snafii1979   6 #447 12.02.2017 17:50

@juta: sorki ale nie wiem co ty teraz do mnie napisałeś.W jakich komentarzach ppm? Czegoś tu nie załapałem.

juta   16 #446 12.02.2017 07:15

@snafii1979: Od zawsze, jak korzystam z przeglądarek na Gecko, tych nie spolszczonych, to pobieram słownik klikając tu w komentarzach ppm, Languages a następnie Add Dictionaries, tam szybciutko wybierasz nasz język i gotowe. Sprawdza się dobrze, nigdy żadnych problemów. Śmiało instaluj ;)

snafii1979   6 #445 11.02.2017 16:54

@juta: zobacz fazę jak piszę w pale moon na DP np. takie słowo ( trzeba i tżeba )to poprawne okazuje się błędne i o co tu biega? Słownik jest wyłączony bo nawet nie działa na Pale Moon. U ciebie też tak jest ?? Może masz jakiś dobry słownik do Pale Moona.

snafii1979   6 #444 08.02.2017 15:48

@Zenon 1-9 (niezalogowany): to jak ma niby otworzyć moją ulubiona stronkę, aby grała nuta oczywiście http://www.di.fm/

Może i dziurawy ten Flash Player ale ja używam go do otwierania np. tej strony na Slimjet i nigdy nie miałem problemów ani nawet jednego wirusa. I skoro jest taki zły Flash Player to czemu nikt tego nie potrafi naprawić aby taki scen nie było i dlaczego nie jest zablokowana możliwość pobierana go tylko naraża się ludzi na problemy. A może to tylko bajka i jedna wielka ściema ;)
A TERAZ CZEKAM NA KOMENTARZ MISTRZA MrBeckham666 ;) Pewnie mnie zaraz ostro pociśnie za gadanie takich niedorzeczności ;)))

Autor edytował komentarz w dniu: 09.02.2017 18:58
MrBeckham666   19 #443 08.02.2017 14:19

@Zubert555 (niezalogowany): Palemoon nie jest dla wszystkich :) Zresztą wiecej użytkowników używa ją na linuxie niż na windowsie.
ja tą przeglądarkę od dawna mam zainstalowaną jako alternatywę dla vivaldi i jak najbardziej się sprawdza. Lecz po całkowitej przesiadce na linuxa raczej przy niej zostanę na stałe :) Z ciekawości sprawdziłem to o czym piszesz chyba mam jakąś magiczną wersje palemoona :) O dziwo działa :)

Autor edytował komentarz w dniu: 08.02.2017 14:22
MrBeckham666   19 #442 08.02.2017 14:15

@mix4: No fakt od wersji 27 i wprowadzeniu sporo poprawek palemoon naprawde zapierdziela :) Vivaldi moim zdaniem jedynie mu zagraża no ale palemoon jest lżejszy i szybszy :)

mix4   6 #441 06.02.2017 13:00

@Zubert555 (niezalogowany): Oho, @MiłoszW wraca ze swoim bulem dupki, tylko tym razem incognito jako niezalogowany. :)
Wszystko pięknie działa, PM dzielnie u mnie walczy ze Slimjet o miano przeglądarki pierwszego użytku.

Autor edytował komentarz w dniu: 06.02.2017 13:03
  #440 30.01.2017 12:06

ludziska te wasze zachwalające komentarze łącznie z tymi u samej góry to o kant Cisnąć .
Tak z ciekawości zainstalowałem zobaczyć co to jest ten BLADY KSIĘŻYC. po dwóch godzinach wywaliłem. Na tym się nie da kompletnie przeglądać sieci. Doputy nie przyjdzie tej przeglądarce otrzeć się o HTML 5 to jeszcze działa w miarę. Ale kiedy przyjdzie jej zmierzyć się już tym HTML 5 to kompletnie się rozjeżdża. poście sobie przykładowo film na cda w html5 w najniżej rozdzielczości najczęściej się nie załaduje a jeśli już to to będzie wyświetlać z błędami pikselami co jakiś czas, ale najczęściej się zacina. tak samo ze stronami które sa lub maja coś wspólnego z HTML 5 to potrafi takie numery wycinać. Ale ktoś się piwka napił nazwał to blady księżyc wykonał MIERNA KOPIE BO TO JEST MIERNA KOPIA KODU FIREFOKSA jeszcze sprzed wersji 36.0.4.

JA OSOBIŚCIE ZALECAM DLA TYCH WSZYSTKICH KTÓRZY MAJA STARE SPRZĘTY JESZCZE Z XP LUB JEDNO RDZENIOWE NIEZBYT MOCNE ŁAPKI, ZAINSTALOWAĆ SOBIE FIREFOXA 36.0.4 O WIELE MNIEJ NIESPODZIANEK I MIEJ STRESU NIŻ Z TYM CZYMŚ

a jeszcze jedno w cale nie jesT taki zasobo oszczędny po dłuższym użytkowania z Zżerał mi więcej niż Firefox 48. przy filmach na YouTube w HTML 5 w rozdziałce 1080p pale mon łykał do 30% mocy procesora przy tym samym filmie w html 5 w 1080p lisek 48 maksymalni skoczyło do 25 ale to już w skrajnych przypadkach z reguły to 18 do 22 % w 48.

wiec Firefox nadal trzyma poziom a to ze coś się w nim zmienia to normalne ze idzie z duchem czasu.

juta   16 #439 29.01.2017 09:05

@Zenon 1-9 (niezalogowany): Dokładnie tak. Choć jeszcze są stronki gdzie potrzebują Flash'a, to u mnie takowego nie ma. W samej przeglądarce jest wyłączony, jeśli przeglądarka ma go wbudowanego. Staram się nie korzystać z Flasha, z powodów m.in. które wymieniłeś.

ayufan   3 #438 15.01.2017 08:31

przeglądarka dobra, ale są problemy z uzyskaniem 1080P na yt W html5 pod Linuksem.

Autor edytował komentarz w dniu: 15.01.2017 08:34
  #437 06.01.2017 20:50

@palmal8: Flash player to przeżytek, w dodatku dziurawy i podatny na zagrożenia.

palmal8   1 #436 04.01.2017 13:18

Installing Flash Player on Pale Moon Portable----https://forum.palemoon.org/viewtopic.php?t=3196 ( może się komuś przyda porada )

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.