Pamięci Optane za drogie w stosunku do możliwości, przyszłość to 3D NAND

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Zapowiedziane pod koniec marca dyski Intel Optane na złączu M.2 zelektryzowały fanów PC – w bardzo atrakcyjnej cenie dostać mieliśmy przeznaczone przede wszystkim dla serwerów superwydajne pamięci 3D Xpoint. Pojemność nie była duża, raptem 16/32 GB, ale miało to służyć przede wszystkim do buforowania dysków talerzowych. Intel obiecywał, że takie połączenie okaże się lepsze, niż zwykłe dyski SSD, zarówno pod względem wydajności jak i pojemności, rywalizując zarazem ceną. Niestety to chyba tylko obietnice. Raport niezależnych analityków z Wikibon pokazuje, że Optane nie spełnia pokładanych w nim nadziei, niezależnie od zastosowanej formy.

Dyrektor techniczny Wikibon David Floyer przeprowadził porównanie pamięci Intel 32 GB Optane Series PCIe M.2 2280 Memory Module z najnowszym dyskiem Toshiby, XG5 M.2, który wykorzystuje kości 3D NAND. Według deklaracji Intela, pamięć Optane powinna być tysiąckrotnie szybsza… jednak nie znalazło to żadnego potwierdzenia w rzeczywistości.

Pamięć 3D Xpoint okazała się faktycznie szybsza, ale tylko cztery razy. W dodatku wydajność pamięci 3D NAND łatwo można było zwiększyć przez wykorzystanie dodatkowego bufora DRAM – tak jak to jest w najnowszych pamięciach NVDIMM. Nawet wówczas Optane pozostanie rozwiązanie najdroższym, kosztującym sześciokrotnie więcej za terabajt niż pamięci 3D NAND.

Tak samo niezawodność Optane, choć około 30-40% wyższa niż w wypadku pamięci 3D NAND, nie jest zdaniem Floyera warta swojej ceny: te same efekty można uzyskać z normalnym 3D NAND, stosując po prostu większą liczbę dysków i rozpraszając na nie operacje odczytu/zapisu.

Stąd też wnioski zawarte w raporcie z Wikibon nie są przyjemne dla Intela: należy założyć, że pamięci 3D Xpoint nie są ważne dla biznesu i nie oceniać ich dalej. Skupić się należy na wdrożeniu technologii 3D NAND oraz hybrydowych rozwiązań DRAM/3D NAND. Dla 3D Xpoint pozostać mają co najwyżej zastosowania specjalistyczne.

Nie oznacza to, że praca Intela poszła całkiem na marne. Floyer pochwalił niebieskich za położenie fundamentów pod specyfikację interfejsu NVM Express, która w pełni miała być właśnie wykorzystana przez pamięci Xpoint. Jego zdaniem w praktyce z NVMe skorzystają wieloprocesorowe komputery z pamięciami 3D NAND – Xpoint nie jest w stanie przynieść tu nic wyjątkowego.

Być może wyniki Optane byłyby inne, gdyby zbadano serwerową pamięć DC P4800X, ale jest on bardzo trudny do kupienia, mimo że za 375 GB trzeba zapłacić w USA 1520 dolarów.

© dobreprogramy