[IDF 2015] Intel Optane: pamięci typu 3D XPoint wielokrotnie wydajniejsze od najszybszych SSD

[IDF 2015] Intel Optane: pamięci typu 3D XPoint wielokrotnie wydajniejsze od najszybszych SSD
18.08.2015 23:35
[IDF 2015] Intel Optane: pamięci typu 3D XPoint wielokrotnie wydajniejsze od najszybszych SSD

To jak do tej pory jedyne ściśle związane z platformą PCogłoszenie na tegorocznym Intel Developer Forum. Brian Krzanich,szef firmy ogłosił, że pod marką Optane Intel będzie oferowałniezwykle wydajne pamięci masowe typu 3D XPoint. Możemy się po nichspodziewać wielokrotnie większej wydajności niż w wypadkuniezwykle przecież szybkich pamięci półprzewodnikowych SSDpodłączanych przez szynę PCIe.

Przypomnijmy – zaprezentowana pod koniec lipca pamięć typu 3DXPoint to zupełnie nowa klasa pamięci nieulotnej, opracowanawspólnie przez Intela i Micron. Wykorzystywana jest w niejbeztranzystorowa architektura przestrzennej kraty, w której 1-bitowekomórki pamięci znajdują się na przecięciu linii słów zliniami bitów, pozwalając na bezpośrednie ich adresowanie. Takakonstrukcja pozwala na granularnie kontrolowany zapis i odczytinformacji, co znacznie przyspiesza operacje I/O. Wyróżnikiemnowych pamięci ma być też ich wytrzymałość – wytrzymać mająnawet tysiąckrotnie więcej zapisów niż pamięci flash NAND.

Pierwsze pamięci pod marką Optane pojawią się w przyszłymroku, jako karty PCIe, dla praktycznie każdego peceta, od ultrabookapo serwery. Maszyny korzystające z procesorów Xeon będą mogłyjednak skorzystać ze specjalnych modułów DIMM, oferującychjeszcze większą przepustowość niż PCIe.

350141029103790017

W ramach prezentacji pokazano pierwszy benchmark takiej pamięci.Intel porównał w nim pamięć Optane do swojego dysku SSD P3700. Todrogi, biznesowej klasy nośnik na karcie PCIe, używany w stacjachroboczych i serwerach. „Dysk” na bazie pamięci 3D XPoint okazałsię być około pięciokrotnie szybszy, przynajmniej pod względemparametru IOPS (liczba operacji I/O na sekundę) w obciążeniachtypowo serwerowych, i aż siedmiokrotnie szybszy w obciążeniachdesktopowych, z którymi takie macierze pamięci flash NAND nie radząsobie najlepiej.

Ceny pamięci Optane nie zostały ujawnione. Z rozmów w kuluarachwynika jednak, że mogą być nawet o 30% tańsze od porównywalnychw pojemności pamięci SSD PCIe klasy biznesowej.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)