Parallels narusza licencję LGPL?

Strona główna Aktualności

O autorze

Twórcy oprogramowania Wine oskarżają firmę SWSoft, twórcę Parallels Desktop for Mac, o naruszenie licencji LGPL (GNU Lesser General Public License), na której udostępniane jest Wine. Obie aplikacje są popularnymi rozwiązaniami umożliwiającymi uruchamianie programów stworzonych dla Windows na innych platformach.

Według Official Wine Wiki Parallels Desktop for Mac zawiera obsługę Direct3D wziętą z Wine. Licencja LGPL nakazuje opublikowanie zmian wprowadzonych w kodzie nią objętym. SWSoft nie udostępniło jednak zmodyfikowanych przez siebie fragmentów kodu Wine. Wiki dokumentuje poszczególne wydarzenia dotyczące sporu. Podejrzenia o wykorzystanie kodu Wine przez Parallels pojawiły się 1 czerwca gdy opublikowano zrzuty ekranu prezentujące wsparcie dla Direct3D. Gdy 7 czerwca SWSoft wypuszcza Parallels 3.0 okazuje się, że zawarte są w nim cztery pliki z Wine. 12 czerwca Parallels obiecuje udostępnienie kodu w ciągu 3 dni. Gdy słowo nie zostaje dotrzymane wysyłane są kolejne upomnienia i zapytania o postępy. W końcu 30 czerwca Parallels informuje, że czeka na decyzję działu prawnego.

Miejmy nadzieję, że sytuacja szybko się wyjaśni i licencja nie będzie naruszana.

© dobreprogramy

Komentarze

Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieDetroit: Become Human będzie najważniejszą premierą maja. Już graliśmy