reklama

Pardus Linux 2008.1 wydany

Strona główna Aktualności

O autorze

Dzisiaj ukazała się nowa wersja ciekawej, ale mało popularnej dystrybucji Linuksa - Pardus 2008.1.

Pardus to dystrybucja dla początkujących użytkowników, cechująca się wieloma unikatowymi rozwiązaniami, jak menadżer pakietów PiSi, przy zachowaniu stosunkowo niskich wymagań sprzętowych, czy stabilności działania. Jest ona rozwijana przez turecką Radę Nauki i Technologii, dostępna również w języku polskim. Polskich użytkowników Pardusa z pewnością ucieszy też obecność w systemie mechanizmów, ułatwiających konfigurację usługi Neostrada.

Nowa wersja Pardus 2008.1 bazuje na jądrze w wersji 2.6.25.16 z udoskonaloną obsługą sprzętu, domyślnie oferuje dwa warianty środowiska KDE (3.5.10, 4.1.1), znajdziemy w niej między innymi OpenOffice.org 2.4.1, Firefoksa 3.0.1, Thunderbirda 2.0.0.16 oraz funkcje udostępniania połączeń sieci bezprzewodowych WiFi w standardzie 802.1x przy użyciu techniki ad-hoc w Network Managerze. System oferowany jest w postaci płyty LiveCD, na której zamieszczono pokaźną ilość skompresowanych aplikacji, a także drugą o nazwie kurulan oferującej jedynie możliwość instalacji systemu na dysku. Dodatkowo do pobrania z Sieci dostępnych jest parę tysięcy pakietów.

Dystrybucję Pardus 2008.1 można pobrać ze strony twórców.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić