Parlament Europejski przeciw odcinaniu piratów

Strona główna Aktualności

O autorze

Parlament Europejski uchwalił raport, w którym sprzeciwia się wprowadzenia ustawy, która umożliwiałaby odcinanie piratów od Internetu.

Po raz trzeci w tym roku Parlament Europejski głosował nad problemem piractwa i kolejny już raz odrzucił propozycje zaostrzenia przepisów antypirackich. Zamiast tego, parlamentarzyści opowiedzieli się za ochroną praw i wolności użytkowników Sieci. Raport w tej sprawie uchwalono przeważającą liczbą głosów - 481 głosów oddano za przyjęciem raportu, 25 przeciw, 21 osób się wstrzymało.

W raporcie czytamy, że uczynienie Internetu bardziej bezpiecznym jest uzasadnionym celem dla społeczeństwa. Należy monitorować i ograniczać stosowanie technik nadzoru i kontroli, które zagrażają wolności, zwłaszcza w kwestiach konieczności, proporcjonalności i skuteczności działań. Również rządy lub prywatne firmy nie powinny odmawiać dostępu do Internetu jako element sankcji, zgodnie z propozycjami niektórych krajów UE.

Raport stwierdza ponadto, że komputery w XXI wieku spełniają jedną z podstawowych funkcji, a dostęp do Internetu stanowi synonim gwarancji dostępu do edukacji. Zgodnie z wynikami głosowania, proponowany przez Francję system ochrony praw autorskich został odrzucony, ale nie jest do końca pewne czy stanie się tak na terenie samej Francji.

© dobreprogramy

Komentarze