Parlament Europejski zadecydował: Snowden może czuć się bezpiecznie na terenie Unii Europejskiej

Strona główna Aktualności

O autorze

Sytuacja Edwarda Snowdena, który od pewnego czasu przebywa dzięki udzielonemu mu tam azylowi politycznemu, na terenie Federacji Rosyjskiej, jest zapewne znacznie bardziej komfortowa, niż na przykład uwięzionego w londyńskiej ambasadzie Ekwadoru, Juliana Assange'a. Decyzją Parlamentu Europejskiego Snowden będzie mógł się czuć bezpiecznie także goszcząc w państwach członkowskich Unii Europejskiej.

W dzisiejszym głosowaniu, przy liczbie 285 głosów za i 281 przeciw, Parlament Europejski zadecydował o odrzuceniu wszelkich zarzutów stawianych Edwardowi Snowdenowi przez amerykańską władzę. W związku z tym, będzie on mógł się ubiegać o azyl polityczny, co oczywiście automatycznie oddala ryzyko ekstradycji do USA przez państwa UE.

Sam zainteresowany nie kryje podekscytowania, pierwsze doniesienia o decyzji PE były dla niego wręcz nieprawdopodobne. Według Snowdena zmienia ona jego sytuację w sposób przełomowy. O tym, jak demaskator programu PRISM wykorzysta nowe możliwości, dowiemy się zapewne już wkrótce.

© dobreprogramy